Asıl konumuza geçmeden dilerseniz öncelikle İsmek’i özet şekilde tanıylım. 1996 Yılında döneminde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olan sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından hayata geçirilmiş olan ücretsiz sanat ve meslek eğitim kurslarıdır. İsmek ilk etapta oldukça kısıtlı imkanlarla başlamasına karşın şuan yüzlerce kurs merkezi ve 500’e yaklaşan branş sayısı ile kültür, sanat, spor ve mesleki eğitimler vermektedir. Bunu yaparken kursiyerlerden hiç bir ücret talep etmediği gibi bir çok branş eğitim sonunda hayatınızı olumlu yönde etkileyecek olan Milli Eğitim Bakanlığı tarafından onaylı sertifika verilmektedir. Son olarak İsmek’ten yararlanmak için belirtilen yaş sınırına uyan, İstanbul’da yaşayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olsun yada olmasın herkes bu imkanlardan yararlanabilir.

İsmek Başvuru Zamanı

İsmek Kayıt Tarihleri Ne Zaman Başlıyor?
Yukarda özetle kurumu ve tarihi geçmişini ele aldıktan sonra şimdi bu imkanlardan nasıl yararlanabileceğimizi görelim. Öncelikle genel yaş sınırı 16 olmasına karşın bazı branşlar istisna olarak 15 yaşındakileride kabul etmektedir. İsmek Mesleki Uzmanlık Merkezleri dışında üst yaş sınırı yoktur. İsmek Kayıt Tarihleri akılda kalmayacağı için şunu bilmelisiniz hemen hemen okullar ile başlamaktadır. Yada eylül ayı ilk haftası olarak akılda kalabilir. Bugüne kadar günü sürekli değişen İsmek Kayıt Tarihleri Eylül ayı ilk haftası olup, kesin tarihi son 1 ay kala İsmek tarafından açıklanmaktadır. Bizde buradan sizlere kesin tarihi açıklayacağız. Peki İsmek kayıtları nasıl yapılır, hangi evraklar gereklidir?

İsmek İnternetten Kayıt Dönemini Başlattı
Geçtiğimiz yıla kadar sadece kurs merkezlerine bizzat gelerek yapılan kayıtlar maalesef şehir dışı ve tatilde olan vatandaşlarımızın kayıt tarihinde İstanbul’da olmamaları nedeniyle mağduriyet oluşturuyordu. Bu sorunu online başvuru ile çözen İsmek 2014-2015 döneminde uygulamaya koyduğu İsmek Online ile kursiyer.ismek.org adresinden internet bağlantısı olan her yerden bir tıkla dilediğiniz branşa başvurma imkanı sunuyor. Kayıtlar başladığında İstanbul’da olmasanız bile bu şekilde hiç bir sorun olmayacaktır.

İsmek Online Başvuru Nasıl Yapılır?
Kurs merkezlerinden başvuru dönemi bu şekilde son bulmuş olup, ön kayıt niteliğindeki İsmek Online Başvuru işlemi herkese zorunlu hale gelmiştir. Kimlik numaranız ile kolayca giriş yapabileceğiniz sistemde size en yakın kurs merkezleri ve eğitimini almak istediğiniz branşların hangi İsmek şubelerinde olduğunu, eğitim başlangıç ve bitiş tarihleri ile size uygun eğitim saatlerini görebilirsiniz. İsmek Online Başvuru hakkında detaylı bilgilendirme sayfası sitemizde yer almakta olup, incelemenizi öneririm.

Asil ve Yedek Başvuru Nedir?
İsmek Online ile uygulamaya konan Asil ve Yedek kayıt uygulaması son derece mantıklı bir uygulama olduğu görülmektedir. Örnek bilgisayar kursu branşını ele alalım 25 kursiyer alınacaksa 25’te yedek başvuru alınıyor. Başvuru esnasında kaç asil, kaç yedek başvuru olduğunu görebiliyorsunuz. Örnek bu eğitim 2 ay sonra başlayacak olduğunu kabul edelim. Heyecanla başvuru yapan bir asil üye kurs başlayana kadar çeşitli planlar yada gelişmeler sonucu başvurusunu iptal edebiliyor. Yada eğitim başlayacağında İsmek’ten arayan görevliye gelmeyeceğini belirtebiliyor. Bu durumda hemen yedek listeden ilk sıradaki başvuru asil oluyor. Aynı şekilde ne kadar asil iptal olursa o kadar yedek başvuru bir anda asil duruma geçebiliyor.

İsmek Yaz Okulları Ne Zaman Başlıyor?
Özellikle okuyan arkadaşlarımız İsmek yaz okullarından yararlanmayı ve yaz aylarında tatilini kurs ile değerlendirmeyi istiyor. Üzülerek söylemeliyimki İsmek’te yaz okulu uygulaması yoktur. Okullar ile başlayan İsmek eğitim süreci yine okullar kapanana kadar devam etmektedir. Okullar ile tatile giren kurum yeni dönem kayıtları başlayana kadar tatil olarak geçirmektedir. Yoğun bir çalışma sonucu İsmek usta öğreticilerininde bu tatili hak ettikleri söylenebilir. Çünkü hafta içi ve hafta sonu sürekli hizmet vermektedir.

   Paylaş
Yorum yapılmamış

İsmek Kursları