Asıl konumuza geçmeden önce dilerseniz öncelikle İstanbul’dan dünyaya örnek olan İsmek’i kısa ve özet şekilde tanıyalım. 1996 Yılında dönemin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olan sayın Recep Tayyip ERDOĞAN tarafından hayata geçirilmiş olan hayat boyu eğitim merkezi projesi İsmek ilk etapta oldukça kısıtlı imkanlarla başlamasına karşın şuan yüzlerce kurs merkezi ve 500’e yaklaşan branş sayısı ile kültür, sanat, spor ve mesleki eğitimler vermektedir. Bunu yaparken kursiyerlerden hiç bir ücret talep etmediği gibi bir çok branşın eğitim sonunda hayatınızı olumlu yönde etkileyecek olan Milli Eğitim Bakanlığı tarafından onaylı sertifika verilmektedir. Kadın, erkek, genç, yaşlı herkese hitap eden İsmek aynı zamanda engelli vatandaşlarımızı unutmayarak onlar içinde İsmek Engelliler Eğitim Merkezleri kurmuştur. Yine aynı şekilde sağlıklı bir hayat için gerekli olan spor eğitimlerini İsmek’in spor eğitimlerinde ücretsiz bulacaksınız. Evet şimdi İsmek Kayıt Tarihleri konusuna geçebiliriz.

İsmek 2015 - 2016

İsmek 2015 – 2016 Kayıtları (7 Eylül’de Başladı)
İstanbul’da yaşayan milyonlarca insanın merakla beklediği İsmek kayıt tarihleri açıklanmış olup, İsmek 2015 – 2016 başvuruları 7 Eylül 2015 tarihinde başlayacağı açıklanmıştır. Geçen gün yıl uygulamaya konan İnternet üzerinden başvuru devam edecek olup, başvuruları yalnızca http://kursiyer.ismek.org adresinden yapabileceksiniz. Bu sadece ön kayıt olup, başvuru esnasında telefon numaranızı güncellemeyi unutmayınız.

28 Eylül’e Kadar Kesin Kayıt Yaptırmalısınız
Yukarıdaki işlem sadece ön kayıt niteliğinde olup, bu aşamadan sonra kısa mesaj yada aranarak sizlere bilgi verilecek ve başvuru yapmış olduğunuz kurs merkezine yanınızda nüfus cüzdanı fotokopisi ile gelmeniz istenecektir.

İsmek Kayıt Tarihleri Ne Zaman Başlıyor?
Yukarıda özetle kurumu ve tarihi geçmişini ele aldıktan sonra şimdi bu imkanlardan nasıl yararlanabileceğimizi görelim. Öncelikle genel yaş sınırı 16 olmasına karşın bazı branşlar istisna olarak 15 yaşındakileri de kabul etmektedir. (Yaş sınırı ile ilgili bilgiyi kurs merkezi yöneticilerinden mutlaka danışmalısınız) İsmek Mesleki Uzmanlık Merkezleri dışında üst yaş sınırı yoktur. İsmek Kayıt Tarihleri akılda kalmayacağı için şunu bilmelisiniz hemen hemen okullar ile başlamaktadır. Yada eylül ayı ilk haftası olarak akılda kalabilir. Bugüne kadar günü sürekli değişen İsmek Kayıt Tarihleri Eylül ayı ilk haftası başlamakta olup, kesin tarihi son 1 ay kala İsmek tarafından açıklanmaktadır. Bizde buradan sizlere kesin tarihi açıklayacağız. Peki İsmek kayıtları nasıl yapılır, hangi evraklar gereklidir?

Eğitimler Ekim Ayında Başlamaktadır
Eylül ayı ilk haftası başlayan kayıtlar yıl sonuna kadar bir çok branşta açık olup, ilerleyen tarihlerdeki eğitimlere başvurma imkanınız olacaktır. İlk eğitimler ise Ekim ayı ilk haftası başlayacaktır. Zaten başvuru yaparken eğitim başlangıç ve bitiş tarihi görülmektedir. Gecikme, iptal vs gibi durumları kurs yönetimi size bildirmektedir.

İsmek Online Kayıt Dönemi Başladı
Geçtiğimiz yıla kadar sadece kurs merkezlerine bizzat gelerek yapılan kayıtlar maalesef şehir dışı ve tatilde olan arkadaşlarımızın kayıt tarihinde İstanbul’da olmamaları nedeniyle mağduriyet oluşturuyordu. Bu sorunu online başvuru ile çözen İsmek 2014 yılında uygulamaya koyduğu İsmek Online ile başvuruları artık kursiyer.ismek.org adresinden İnternet bağlantısı olan her yerden bir tıkla dilediğiniz branşa başvurma imkanı sunuyor. Kayıtlar başladığında İstanbul’da olmasanız bile bu şekilde hiç bir sorun olmayacaktır. İstanbul’da olanlar şehrin her yerine asılan ilanlar ile bilgilendiriliyor ve geç kalmadan kayıt olmaları sağlanıyor.

Online Başvuru Nasıl Yapılır?
Kurs merkezlerinden başvuru dönemi bu şekilde son bulmuş olup, ön kayıt niteliğindeki İsmek Online Başvuru işlemi herkese zorunlu hale gelmiştir. Bilgisayar ve İnternet bilgisi olmayanlar için biraz sıkıntılı olsa da yakınlarından yardım almalarını öneriyoruz. Kimlik numaranız ile kolayca giriş yapabileceğiniz İsmek Online sistemde size en yakın kurs merkezleri ve eğitimini almak istediğiniz branşların hangi İsmek şubelerinde olduğunu, eğitim başlangıç ve bitiş tarihleri ile size uygun eğitim saatlerini görebilirsiniz. İsmek Online Başvuru hakkında detaylı bilgilendirme sayfası sitemizde yer almakta olup, incelemenizi öneririm.

Asil ve Yedek Başvuru Nedir?
İsmek Online ile uygulamaya konan Asil ve Yedek kayıt uygulaması son derece mantıklı bir uygulama olduğu görülmektedir. Örnek bilgisayar kursu branşını ele alalım 25 kursiyer alınacaksa 25’te yedek başvuru alınıyor. Başvuru esnasında kaç asil, kaç yedek başvuru olduğunu görebiliyorsunuz. Örnek bu eğitim 2 ay sonra başlayacak olduğunu kabul edelim. Heyecanla başvuru yapan bir asil üye kurs başlayana kadar çeşitli planlar yada gelişmeler sonucu başvurusunu iptal edebiliyor. Yada eğitim başlayacağında İsmek’ten arayan görevliye gelmeyeceğini belirtebiliyor. Bu durumda hemen yedek listeden ilk sıradaki başvuru asil oluyor. Aynı şekilde ne kadar asil iptal olursa o kadar yedek başvuru bir anda asil duruma geçebiliyor.

Kesin Kayıt Kurs Merkezinde Yapılıyor!
İnternet’ten yapılan kayıt sadece ön başvuru niteliğinde olup, asil listede bile olsanız bu sizin kesin katılacağınız anlamına gelmemektedir. Eğitim tarihine kısa bir süre kala kurs yönetimi yada size eğitim verecek olan branş eğitmeniz size kayıt esnasında belirtmiş olduğunuz telefon numarasından ulaşarak başvurunuzun geçerli olup, olmadığını sormaktadır. Sizde evet geçerli derseniz sizi kurs merkezine yanınızda nüfus cüzdanı ile gelmenizi isteyecektir. İşte asıl kursiyerler bu şekilde oluşmaktadır. Siz iptal eder yada belirttiğiniz telefondan size ulaşılamazsa başvurunuz iptal edilip, ilk sıradaki yedek kursiyer işleme alınır.

Aynı Alanda 2 Branş Seçebilirsiniz!
Kursiyerlerin en çok merak ettiği konulardan aynı dönem içerisinde kaç eğitim tercih edileceğidir. Bunun için geçerli kural aynı alan içerisinde 2 branş seçebileceği yönündedir. Tabi bu bazen eğitim dönemi içerisinde istisna kurallar eklenebiliyor. konuyu daha anlaşılır hale getirmek için İsmek’te 30’dan fazla alan bu alanların içerisinde yaklaşık 400 branş olduğunu bilmelisiniz. Örnek yabancı dil alanında İngilizce, Almanca, Arapça, Rusça, Fransızca, Çince, İspanyolca, İtalyanca gibi branşlar bulunmaktadır. Yabancı dil bir alan olup, bu alandan 2 branş seçebilirsiniz. Ben İngilizce seçeyim diğeri de web tasarım olsun derseniz bu mümkün olmayacaktır. Çünkü web tasarım eğitimi Bilişim Teknolojileri alanında yer almaktadır. Oysaki aynı alandan 2 branş seçebilirsiniz. Yani İngilizce ve Arapça gibi örnek verebilirim. Yada web tasarım ve seo gibi seçim yapabilirsiniz.

Eğitimlere Düzenli Katılmazsam Ne Olur?
Bir çok insan bir hevesle kayıt olduğu eğitime bazen hiç bazen ilk haftadan sonra katılmamaktadır. 5/1 Devamsızlık oranı olan kursiyerler sertifika hakkını kaybetmektedir. Konya Komek’te böylesi durumda olanlara 1 yıllık kurs yasağı getirilmektedir. Henüz İsmek’te böyle bir şey yok diye biliyorum.

Aynı Branşa Tekrar Katılabilir miyim?
Başvuru yapıp seçildiğiniz eğitim size verilmiş önemli bir imkandır. Çünkü bu imkanı İsmek’te bir daha bulamayabilirsiniz. Örnek ben 2009 yılında katıldığım Web Tasarım kursu için artık bir daha başvuru yapamam çünkü aynı branşa kişi bir kez katılabilir. Birde bunu devamsızlıkla geçirdiyseniz üzücü olacaktır.

İsmek Yaz Okulu Ne Zaman Başlıyor?
Özellikle okuyan arkadaşlarımız İsmek yaz okullarından yararlanmayı ve yaz aylarında tatilini kurs ile değerlendirmeyi istiyor. Üzülerek söylemeliyimki İsmek’te yaz okulu uygulaması yoktur. Okullar ile başlayan eğitim süreci yine okullar kapanana kadar devam etmektedir. Okullar ile tatile giren kurum yeni dönem kayıtları başlayana kadar tatil olarak geçirmektedir. Yoğun bir çalışma sonucu İsmek usta öğreticilerinin’de bu tatili hak ettikleri söylenebilir. Çünkü hafta içi ve hafta sonu sürekli hizmet vermektedir. Bu konuda bir güncelleme yapmak istiiyorum. İsmek bir ilke imza atarak bu yıl ilkini gerçekleştireceği çocuklar için yaz kursu uygulaması başlatmış olup, kayıtları 22 Temmuz itibari ile başlayacaktır. Detayları aşağıdaki linkte bulabilirsiniz. http://www.ismekkurs.com/ismek-yaz-kurslari

Eğitim İçin Ücret Ödeyecek miyim?
İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından sürdürülen İsmek kursiyerlerinden hiç bir şekilde ücret talep etmez. Eğitimlerde yapacağınız tek masraf sohbet ortamlarının olmazsa olmazı çay ve kahveler içindir. Oda dışarıya göre çok uygun fiyatla olup çay 50 kuruş kahve 1 TL gibi sembolik bir ücreti bulunmaktadır.

Sertifikamı Ne Zaman Alacağım?
Eğitime düzenli katılan ve başarılı olan arkadaşlarımızın Milli Eğitim Bakanlığı tarafından onaylı sertifikaları eğitimden sonra en erken 1 ay sonrasında hazır olmaktadır. Eğitim almış olduğunuz kurs merkezine gelerek sertifikanızı hiç bir ücret ödemeden alabilirsiniz.

   Paylaş
İsmek Kayıt Tarihleri için 17 yorum yapılmış


admin - WEBMASTERYOLCU

Şule: Başvurular İnternet üzerinden yapılmaktadır. Anneniz kurs merkezine nüfus cüzdanı fotokopinizi götürebilir.

şule

Merhaba benim bacaklarim rahatsız o yüzden doktor yurumemi söyledi benim yrime annem kayıt yaptirsa benim adıma olur mu

admin - WEBMASTERYOLCU

Ece: İlk önce İnternet üzerinden (kursiyer.ismek.org) sayfasından başvuru yapmalısınız. Sonrasında ise kısa mesajla yada arama ile bilgi vererek kurs merkezine yanınızda nüfus cüzdanı ile gelmeniz istenecektir.

Ece

Kayitlar sadece internet uzerinden mi yapiliyor? Kurs merkezine direk giderek kayit yaptirma sansimiz var mi?

admin - WEBMASTERYOLCU

Sinan bey: Bu konuyu (0212) 531 01 41 nolu telefondan İsmek Yönetim Merkezine iletmeniz daha etkili olacaktır.

sinan ece

SAYIN YETKİLİ
vermiş olduğunuz,bu hizmetlerden dolayı yayında ve yapımda emeği geçen herkese çok teşekkür ederim.Sizlerden ricam neden farklı branşlarda insanlar
kursa gidemiyor? bu sorunu çözerseniz,insanların daha farklı meslekler edineceğini biliyorum.Buda hem insanlarımız, hemde ülkemiz eleman sıkıntısı
açısından çok yararlı olacağı inancındayım.İşlerinizde başarılar dilerim.

admin - WEBMASTERYOLCU

Mehmet: Kayıtların ilk günü olması nedeniyle aşırı bir yüklenme oluşmaktadır. Bu konuyla ilgili olarak İsmek yetkilileri gerekli çalışmaları mutlaka yapıyorlardır.

mehmet

kayıt olmak ıcın sayfa acılmıyo duzelte bılırmısnız cok agır hatalar verıo

Ahmet

Kurslar çok güzel.Adı üzerinde meslek edindirme kursları.Ama meslek edindirme amacı taşıyan kursların, kursiyerlerin işi yok ise hafta içi mesai saatlerinde kesintisiz verilmesi gerektiği düşüncesindeyim.Böylece kısa sürede eğitim tamamlanır ve kursiyerin ihtiyacı olan meslek icrası safhasına geçilir. Eğer bu şekilde kurgulanır sa ,İstanbul dışında ikamet etmemize rağmen çocuğumu bu kurslara göndermeyi düşünüyorum.Selamlar…

admin - WEBMASTERYOLCU

Medis: kursiyer.ismek.org kayıt sayfası yabancılar için başvuru kısmından bilgileriniz ile giriş yaptığınızda yabancı vatandaşlarımız için planlanmış olan branşları görebilir ve başvuru yapabilirsiniz.

medis

ben yabanciyim hem yabancilar icin turkce kursu ve hem osmanlica kursuna katilmak istesem mumkon mu?

dilek

Herşey güzel ama aynı alanda 2 kurs zorunluluğu hiç mantıklı değil.Ben pilatese hem Öğrenmek hem spor yapmış olmak için gitmek istiyorum.İğne oyası kursunuda çok merak ettiğim ve Sevdiğim için gitmek istiyorum.Sonuç olmaz 😔Amaç sanki kursiyer sayısını azaltmakmış gibi geliyor…Değiştirmelisniz bu şartı bence.

özlem bostancı

online kayıt konusunda biraz başarısızım bu konuda bilgi almam munkunmu

admin - WEBMASTERYOLCU

Mihray: Eylül ayı ilk haftası başlayacak olup, kesin kayıt tarihi ve başvurular kursiyer.ismek.org adresinde yapılmaktadır.

mihray mahmut

Merhabalar, 2015-2016 başvuru ne zaman başlıyacak

admin - WEBMASTERYOLCU

Yasemin: İsmek başvuruları kursiyer.ismek.org adresinden yapılmaktadır.

yasemin çölmek

Adalet ve yemek kurslarıyla ilgili başvuru yapmak istiyorum

İsmek Kursları