İsmek Kayıt Tarihleri

Türkiye’nin en gelişmiş ücretiz kurs merkezi İsmek 20. yılını doldurdu. Muhteşem bir sergis ve festival ile eğitimlere kısa bir tatil arası vermiş olup, yeni döneme hazırlıklar yapmaktadır. İsmek 2016-2017 eğitim öğretim döneminde yine yaklaşık 250 bin kişiye eğitim verecektir. 16 Yaş üzeri herkesin yararlanabildiği kursları yakından incelemek, kayıt tarihleri ve başvuru bilgilerini görmek için sayfayı baştan sona incelemelisiniz.

Kayıtlar Ne Zaman

İsmek 2016-2017 Kayıtları Ne Zaman Başlıyor?
Aradan geçen 20 yıllık süreçte 2 milyondan fazla insana sanat ve mesleki eğitimler veren İstanbul Büyükşehir Belediyesi Hayat Boyu Öğrenme Merkezi 2016-2017 kayıtları her zaman olduğu gibi Eylül ayı ilk haftası başlayacaktır. Kesin kayıt tarihi İstanbul Büyükşehir Belediyesi Hayat Boyu Öğrenme Merkezi tarafından açıklandıktan sonra bu sayfada duyurulacaktır. Genellikle 1 ay kala duyurular yapılmaya başlanır.

Başvurular İnternet Üzerinden (ONLINE) Yapılıyor
Kurs merkezlerinden başvuru dönemi bu şekilde son bulmuş olup, ön kayıt niteliğindeki İsmek Online Başvuru işlemi herkese zorunlu hale gelmiştir. Bilgisayar ve İnternet bilgisi olmayanlar için biraz sıkıntılı olsa da yakınlarından yardım almalarını öneriyoruz. Kimlik numaranız ile kolayca giriş yapabileceğiniz İsmek Online sistemde size en yakın kurs merkezleri ve eğitimini almak istediğiniz branşların hangi İsmek şubelerinde olduğunu, eğitim başlangıç ve bitiş tarihleri ile size uygun eğitim saatlerini görebilirsiniz. İsmek Online Başvuru hakkında detaylı bilgilendirme sayfası sitemizde yer almakta olup, incelemenizi öneririm.

Hazırsanız Başlayalım?
İsmek kurslarından yararlanmak için yapmanız gereke tek şey kayıt olmaktır. Şimdi kayıt olmak, uygun branşları incelemek ve kurs gün / saatlerine bakmak için kursiyer.ismek.org adresini kullanmanız gerekir. Siteye girdiğinizde sizden T.C. kimlik numarası istemektedir. Aynı şekide nüfusa kayıt olduğunuz il ve doğum tarihinizi girerek sisteme giriş yapabilirsiniz. Sisteme girdiğinizde size en yakın kurs merkezi yada ilgilendiğiniz branşı hangi şubede, hangi gün ve saatlerde olduğunu görebilir, başvuru yapabilirsiniz.

Asil ve Yedek Başvuru Nedir?
İnternet üzerinden online başvuru başlaması ile birçok yeniliğe gidildi. Onlardan biride asil ve yedek kayıt uygulaması olup, örnek 20 kursiyer alınacaksa 20 kişide yedek kayıt alınıyor. Başvuru yapanların bir çoğu eğitim başlamadan kendisi vazgeçiyor, bir çoğu ise kesin kayıtta iptal ediyor. Bu durumda iptal olan asil başvuruların yerine yedek listeden öncelik sırasına göre alınıyor. O nedenle asil şansınız kalmadıysa bile mutlaka yedek listeden başvuru yapmalısınız.

Kesin Kayıtlar Kurs Merkezinde Yapılıyor!
İnternet’ten yapılan kayıt sadece ön başvuru niteliğinde olup, asil listede bile olsanız bu sizin kesin katılacağınız anlamına gelmemektedir. Eğitim tarihine kısa bir süre kala kurs yönetimi yada size eğitim verecek olan branş eğitmeniz size kayıt esnasında belirtmiş olduğunuz telefon numarasından ulaşarak başvurunuzun geçerli olup, olmadığını sormaktadır. Sizde evet geçerli derseniz sizi kurs merkezine yanınızda nüfus cüzdanı ile gelmenizi isteyecektir. İşte asıl kursiyerler bu şekilde oluşmaktadır. Siz iptal eder yada belirttiğiniz telefondan size ulaşılamazsa başvurunuz iptal edilip, ilk sıradaki yedek kursiyer işleme alınır.

Aynı Alanda 2 Branş Seçebilirsiniz!
Kursiyerlerin en çok merak ettiği konulardan aynı dönem içerisinde kaç eğitim tercih edileceğidir. Bunun için geçerli kural aynı alan içerisinde 2 branş seçebileceği yönündedir. Tabi bu bazen eğitim dönemi içerisinde istisna kurallar eklenebiliyor. konuyu daha anlaşılır hale getirmek için İsmek’te 30’dan fazla alan bu alanların içerisinde yaklaşık 400 branş olduğunu bilmelisiniz. Örnek yabancı dil alanında İngilizce, Almanca, Arapça, Rusça, Fransızca, Çince, İspanyolca, İtalyanca gibi branşlar bulunmaktadır. Yabancı dil bir alan olup, bu alandan 2 branş seçebilirsiniz. Ben İngilizce seçeyim diğeri de web tasarım olsun derseniz bu mümkün olmayacaktır. Çünkü web tasarım eğitimi Bilişim Teknolojileri alanında yer almaktadır. Oysaki aynı alandan 2 branş seçebilirsiniz. Yani İngilizce ve Arapça gibi örnek verebilirim. Yada web tasarım ve seo gibi seçim yapabilirsiniz.

Eğitimlere Düzenli Katılmazsam Ne Olur?
Bir çok insan bir hevesle kayıt olduğu eğitime bazen hiç bazen ilk haftadan sonra katılmamaktadır. 5/1 Devamsızlık oranı olan kursiyerler sertifika hakkını kaybetmektedir. Konya Komek’te böylesi durumda olanlara 1 yıllık kurs yasağı getirilmektedir. Henüz İsmek’te böyle bir şey yok diye biliyorum.

Aynı Branşa Tekrar Katılabilir miyim?
Başvuru yapıp seçildiğiniz eğitim size verilmiş önemli bir imkandır. Çünkü bu imkanı İsmek’te bir daha bulamayabilirsiniz. Örnek ben 2009 yılında katıldığım Web Tasarım kursu için artık bir daha başvuru yapamam çünkü aynı branşa kişi bir kez katılabilir. Birde bunu devamsızlıkla geçirdiyseniz üzücü olacaktır.

Mesleki Uzmanlık Merkezlerine Kayıt Olmadan Önce
İstanbul genelinde 235 kurs merkezi ile hizmet veren İsmek kurslarının bir çoğu özel olup, uzmanlık alanında eğitimler vermektedir. Onlardan biride mesleki uzmanlık merkezleri olup, burada eğitim alabilmek için 16-45 yaş arasında olmak gerekir. Başvuru durumuna göre kursiyerler sınav yapılarak belirlenmektedir.

İsmek Yaz Kursları Ne Zaman Başlıyor?
Bu yıl 2. gerçekleşecek olan İsmek yaz kursları uygulaması ile 9-21 yaş arası çocuklar ve gençler 2 ay sürecek olan muhteşem bir eğitim sürecine dahil olacaklar. Geçen yıl ilk defa gerçekleşen kurslardan 18.000 kişi yararlandı. Bu yıl yaş sınırlamasında değişiklik yapılmış olup, 7 olan alt yaş sınırı 9’a yükseltilmiştir. Kayıtlar 1 Haziran’da başlayacak olup, eğitimlere ise 11 Temmuz’da start verilecektir. 4 Eylül’e kadar devam edecek İsmek yaz kursları hakkında geniş kapsamlı bilgiye aşağıda yer alan bağlantıdan ulaşabilirsiniz. http://www.ismekkurs.com/ismek-yaz-kurslari

Eğitim İçin Ücret Ödeyecek miyim?
İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından sürdürülen İsmek kursiyerlerinden hiç bir şekilde ücret talep etmez. Eğitimlerde yapacağınız tek masraf sohbet ortamlarının olmazsa olmazı çay ve kahveler içindir. Oda dışarıya göre çok uygun fiyatla olup çay 50 kuruş kahve 1 TL gibi sembolik bir ücreti bulunmaktadır.

Sertifikamı Ne Zaman Alacağım?
Eğitime düzenli katılan ve başarılı olan arkadaşlarımızın Milli Eğitim Bakanlığı tarafından onaylı sertifikaları eğitimden sonra en erken 1 ay sonrasında hazır olmaktadır. Eğitim almış olduğunuz kurs merkezine gelerek sertifikanızı hiç bir ücret ödemeden alabilirsiniz.

ismek Perakende Okulu
Sadece teorik eğitimlerle sınırlı kalmayan İsmek aynı zamanda kursiyerlere iş başında eğitim ve istihdam imkanı sunan perakende okulu uygulamasını hayata geçirdi. Satış ve perakende sektörünün ihtiyacı olan nitelikli elemanları hazırlamak için kurduğu İsmek Perakende Okulu Mecidiye eğitim vermeye başlamıştır. Burada teorik eğitim alan kursiyerler uygulama eğitimleri için GPD (Gıda Perakendecileri Derneği) ve (Kategori Mağazacıları Derneği) üyelerinin mağazalarında kendilerini geliştirme imkanı bulunuyor. Eğitimler aynı zamanda Türkiye İş Kurumu İşkur kapsamında olup, İEP (İşbaşı Eğitim Programı) kapsamında aylık 1300 TL maaş + sağlık sigortası primleriniz Türkiye İş Kurumu tarafından ödenmektedir.

Mutfak Sanatları Okulu
400’den fazla branşta eğitim imkanı sunan İsmek uzmanlık alanlarında eğitimler vermeye devam ediyor. Son olarak hayata geçirdiği projelerden biride yiyecek içecek alanında kendini geliştirmek isteyenlere yönelik olup, Üsküdar’da eğitimlere başlayan Mutfak Sanatları Okulu aşçılık, pastacılık, sebze meyve dekorasyonu ve servis eğitimleri vermek üzere kurulmuştur.

Fırıncılık ve Pastacılık Okulu Açıldı
İsmek artık kurslardan çok bir halk üniversitesi haline geldiğini söyleyebiliriz. Çünkü klasik branşlar yerine mesleki anlamda okul yapısına geçen kurum İstanbul’da ihtiyaç duyulan nitelikli ve deneyimli elemanları kazandırmaktadır. Geçtiğimiz günlerde Mutfak Sanatları Okulu açılması ile birlikte benzer bir eğitimde Ekmek ve Pastacılık üzerine meslek sahibi olmak isteyenlere geldi. Geçtiğimiz planlaması yapılan İsmek Fırıncılık ve Pastacılık Okulu kayıtları başlamış olup, dünyanın ekmeğini yapmak isteyenler ile Pastacı ustası olmak isteyenlere geniş kapsamlı eğitim seçenekleri sunmaktadır.

İsmek Kayıt Tarihleri için 78 yorum yapılmış


admin - WEBMASTERYOLCU

Merve: ismek resmi İnternet sitesi olarak ismek.istanbul adresini kullanabilirsiniz.

MerveK

mERHABA, iSMEK’in sitesi çalışmıyor. değişti mi acaba?

admin - WEBMASTERYOLCU

Ayşenur: Şuan 9-21 yaş arası çocuk ve gençler için yaz kursları devam etmektedir. Genel kayıtlar Eylül ayında başlayacak olup, başladığı tarihte kursiyer.ismek.org adresinden başvuru yapabilirsiniz.

Ayşenur

Keman kursuna başlamak istiyorum, şuan ki programlara baktığımda eğitim ortasında görünüyor bu süreç Eylül de bitiyor, fakat asıl kayıtta olmak istiyorum bu yüzden şimdi kayıt yaptığımda Eylül e mi erteleniyor yoksa şimdi devam edilen kursa mı başlatılıyorum ?

admin - WEBMASTERYOLCU

Fany: Tabii ki yabancı ülke vatandaşları da yararlanabilir.

Fany

Merhaba
bir şey soracağım: türk vatandaşı olmayan
kurslarınıza katılabilir mi acaba ?
saygılar

admin - WEBMASTERYOLCU

Merve: 2-3 Ay içerisinde gelmesi gerekir. Gelip gelmediğini öğrenmek için eğitim aldığınız kurs merkezini arayınız.

Merve

Haziran da biten kursun sertifikasını ne zaman alıyoruz peki?

admin - WEBMASTERYOLCU

Adem: Kayıtların başlaması ile birlikte (henüz tarihler açıklanmadı) kursiyer.ismek.org adresinden kayıt olabilirsiniz.

ADEM

Selaamun Aleykum,
Ben, 3DS Max Çizgiflim ve Animasyon kursu (Fatih) almak istiyorum, Aynı zamanda Arapça kursu (ümraniye) almak istiyorum. Çünkü bu sene ilahiyat yüksokulda 4 dönem arapça dersini vermek zorundayım, bilgilendirirseniz sevinirim. İyi çalışmalar

admin - WEBMASTERYOLCU

Şeyma: İsmek henüz kayıt tarihlerini açıklamadı. Açıklanınca kesin kayıt tarihleri sayfada yer alacaktır.

şeyma

merhaba ben eylül ayında yazılmak istiyorum da çizim kursuna acabaa kayıtlar ne zaman

admin - WEBMASTERYOLCU

Yaren: Tabii ki eğitim alabilirsiniz.

Yaren

Açık Lise öğrencisiyim, ismek kursunda halkla ilişkiler ve organizasyon, bilişim teknolojileri ve ya büro yönetimi gibi bölümlerden eğitim alabilme imkânım var mı?

admin - WEBMASTERYOLCU

Naif: Eğitim süresi son bulduysa aynı branşa tekrar kayıt olma imkanınız yoktur.

Naif

Ben bu sene yaklaşık 2 ay gibi karakalem kursuna gittim yaz tatili girdi araya ismek açılınca tekrar gidebiliyormuyum yada yeniden kayıt yapmam gerekiyormu cevabınızı bekliyorum teşekkür ederim..

admin - WEBMASTERYOLCU

Gamze: Bunu katılmak istediğiniz kurs yöneticisi ile görüşmeniz gerekir. Şuan yaz kursları olduğu için yöneticileri kurslarda bulabilirsiniz.

gamze

Merhaba kayıtları başlayınca İngilizce kursuna kaydolmak istiyorum.okuldan aldığım bir eğitim var o yüzden direk başlangıç seviyesinden başlamak istemiyorum acaba seviyeyi kendim seçebilir miyim

admin - WEBMASTERYOLCU

Şenay: Dilediğiniz İsmek kurs merkezini özgürce kullanabilirsiniz. Herhangi bir sınırlama bulunmuyor.

Şenay

Kaynarcada oturuyorum yakacıktaki ismeğe gidebilirmiyim. Çocuğumu orada bırakıcam çünkü bu yüzden soruyorum teşekkürler.İsmek Kursları