İsmek Kayıt Tarihleri

Türkiye’nin en gelişmiş ücretiz kurs merkezi İsmek 20. yılını doldurdu. Muhteşem bir sergi ve festival ile eğitimlere kısa bir tatil arası vermiş olup, yeni döneme hazırlıklar yapmaktadır. İsmek 2016-2017 eğitim öğretim döneminde yine yaklaşık 250 bin kişiye eğitim verecektir. 16 Yaş üzeri herkesin yararlanabildiği kursları yakından incelemek, kayıt tarihleri ve başvuru bilgilerini görmek için sayfayı baştan sona incelemelisiniz.

İsmek Kayıt

İsmek 2016-2017 Kayıtları Başladı (Devam Ediyor)
Merakla beklenen tarih açıklandı ve bu yıl İsmek kayıtları 5 Eylül Pazartesi günü başlayacağı duyuruldu. Yapılan açıklamada aynı zamanda branş sayısında ciddi bir artış olduğu dikkat çekmektedir. Geçtiğimiz yıl 412 olan branş sayısı bu yıl 540’a yükseldi. Başvurular her zaman olduğu gibi kurumun resmi İnternet sitesinden online yapılmakta olup, sayfanın devamında nasıl yapıldığına dair bilgi verilmektedir. Bu yıl eğitimlerin başlangıç tarihi 3 Ekim olarak belirlenmiştir. Geç kalmadan başvurunuzu yapın 15 milyon nüfusu olan bir şehirde kontenjanlar hızlıca dolabiliyor.

Başvurular İnternet Üzerinden (ONLINE) Yapılıyor
Kurs merkezlerinden başvuru dönemi bu şekilde son bulmuş olup, ön kayıt niteliğindeki İsmek Online Başvuru işlemi herkese zorunlu hale gelmiştir. Bilgisayar ve İnternet bilgisi olmayanlar için biraz sıkıntılı olsa da yakınlarından yardım almalarını öneriyoruz. Kimlik numaranız ile kolayca giriş yapabileceğiniz İsmek Online sistemde size en yakın kurs merkezleri ve eğitimini almak istediğiniz branşların hangi İsmek şubelerinde olduğunu, eğitim başlangıç ve bitiş tarihleri ile size uygun eğitim saatlerini görebilirsiniz. İsmek Online Başvuru hakkında detaylı bilgilendirme sayfası sitemizde yer almakta olup, incelemenizi öneririm.

Hazırsanız Başlayalım?
İsmek kurslarından yararlanmak için yapmanız gereke tek şey kayıt olmaktır. Şimdi kayıt olmak, uygun branşları incelemek ve kurs gün / saatlerine bakmak için kursiyer.ismek.org adresini kullanmanız gerekir. Siteye girdiğinizde sizden T.C. kimlik numarası istemektedir. Aynı şekide nüfusa kayıt olduğunuz il ve doğum tarihinizi girerek sisteme giriş yapabilirsiniz. Sisteme girdiğinizde size en yakın kurs merkezi yada ilgilendiğiniz branşı hangi şubede, hangi gün ve saatlerde olduğunu görebilir, başvuru yapabilirsiniz.

Asil ve Yedek Başvuru Nedir?
İnternet üzerinden online başvuru başlaması ile birçok yeniliğe gidildi. Onlardan biride asil ve yedek kayıt uygulaması olup, örnek 20 kursiyer alınacaksa 20 kişide yedek kayıt alınıyor. Başvuru yapanların bir çoğu eğitim başlamadan kendisi vazgeçiyor, bir çoğu ise kesin kayıtta iptal ediyor. Bu durumda iptal olan asil başvuruların yerine yedek listeden öncelik sırasına göre alınıyor. O nedenle asil şansınız kalmadıysa bile mutlaka yedek listeden başvuru yapmalısınız.

Kesin Kayıtlar Kurs Merkezinde Yapılıyor!
İnternet’ten yapılan kayıt sadece ön başvuru niteliğinde olup, asil listede bile olsanız bu sizin kesin katılacağınız anlamına gelmemektedir. Eğitim tarihine kısa bir süre kala kurs yönetimi yada size eğitim verecek olan branş eğitmeniz size kayıt esnasında belirtmiş olduğunuz telefon numarasından ulaşarak başvurunuzun geçerli olup, olmadığını sormaktadır. Sizde evet geçerli derseniz sizi kurs merkezine yanınızda nüfus cüzdanı ile gelmenizi isteyecektir. İşte asıl kursiyerler bu şekilde oluşmaktadır. Siz iptal eder yada belirttiğiniz telefondan size ulaşılamazsa başvurunuz iptal edilip, ilk sıradaki yedek kursiyer işleme alınır.

Aynı Alandan 2 Branş Seçebilirsiniz!
Kursiyerlerin en çok merak ettiği konulardan aynı dönem içerisinde kaç eğitim tercih edileceğidir. Bunun için geçerli kural aynı alan içerisinde 2 branş seçebileceği yönündedir. Tabi bu bazen eğitim dönemi içerisinde istisna kurallar eklenebiliyor. konuyu daha anlaşılır hale getirmek için İsmek’te 30’dan fazla alan bu alanların içerisinde 500’den fazla branş olduğunu bilmelisiniz. Örnek yabancı dil alanında İngilizce, Almanca, Arapça, Rusça, Fransızca, Çince, İspanyolca, İtalyanca gibi branşlar bulunmaktadır. Yabancı dil bir alan olup, bu alandan 2 branş seçebilirsiniz. Ben İngilizce seçeyim diğeri de web tasarım olsun derseniz bu mümkün olmayacaktır. Çünkü web tasarım eğitimi Bilişim Teknolojileri alanında yer almaktadır. Oysaki aynı alandan 2 branş seçebilirsiniz. Yani İngilizce ve Arapça gibi örnek verebilirim. Yada web tasarım ve seo gibi seçim yapabilirsiniz.

Eğitimlere Düzenli Katılmazsam Ne Olur?
Bir çok insan bir hevesle kayıt olduğu eğitime bazen hiç bazen ilk haftadan sonra katılmamaktadır. 5/1 Devamsızlık oranı olan kursiyerler sertifika hakkını kaybetmektedir. Konya Komek’te böylesi durumda olanlara 1 yıllık kurs yasağı getirilmektedir. Henüz İsmek’te böyle bir şey yok diye biliyorum.

Aynı Branşa Tekrar Katılabilir miyim?
Başvuru yapıp seçildiğiniz eğitim size verilmiş önemli bir imkandır. Çünkü bu imkanı İsmek’te bir daha bulamayabilirsiniz. Örnek ben 2009 yılında katıldığım Web Tasarım kursu için artık bir daha başvuru yapamam çünkü aynı branşa kişi bir kez katılabilir. Birde bunu devamsızlıkla geçirdiyseniz üzücü olacaktır.

Mesleki Uzmanlık Merkezlerine Kayıt Olmadan Önce
İstanbul genelinde 235 kurs merkezi ile hizmet veren İsmek kurslarının bir çoğu özel olup, uzmanlık alanında eğitimler vermektedir. Onlardan biride mesleki uzmanlık merkezleri olup, burada eğitim alabilmek için 16-45 yaş arasında olmak gerekir. Başvuru durumuna göre kursiyerler sınav yapılarak belirlenmektedir.

İsmek Yaz Kursları Ne Zaman Başlıyor?
Bu yıl 2. gerçekleşecek olan İsmek yaz kursları uygulaması ile 9-21 yaş arası çocuklar ve gençler 2 ay sürecek olan muhteşem bir eğitim sürecine dahil olacaklar. Geçen yıl ilk defa gerçekleşen kurslardan 18.000 kişi yararlandı. Bu yıl yaş sınırlamasında değişiklik yapılmış olup, 7 olan alt yaş sınırı 9’a yükseltilmiştir. Kayıtlar 1 Haziran’da başlayacak olup, eğitimlere ise 11 Temmuz’da start verilecektir. 4 Eylül’e kadar devam edecek İsmek yaz kursları hakkında geniş kapsamlı bilgiye aşağıda yer alan bağlantıdan ulaşabilirsiniz. http://www.ismekkurs.com/ismek-yaz-kurslari

Eğitim İçin Ücret Ödeyecek miyim?
İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından sürdürülen İsmek kursiyerlerinden hiç bir şekilde ücret talep etmez. Eğitimlerde yapacağınız tek masraf sohbet ortamlarının olmazsa olmazı çay ve kahveler içindir. Oda dışarıya göre çok uygun fiyatla olup çay 50 kuruş kahve 1 TL gibi sembolik bir ücreti bulunmaktadır.

Sertifikamı Ne Zaman Alacağım?
Eğitime düzenli katılan ve başarılı olan arkadaşlarımızın Milli Eğitim Bakanlığı tarafından onaylı sertifikaları eğitimden sonra en erken 1 ay sonrasında hazır olmaktadır. Eğitim almış olduğunuz kurs merkezine gelerek sertifikanızı hiç bir ücret ödemeden alabilirsiniz.

ismek Perakende Okulu
Sadece teorik eğitimlerle sınırlı kalmayan İsmek aynı zamanda kursiyerlere iş başında eğitim ve istihdam imkanı sunan perakende okulu uygulamasını hayata geçirdi. Satış ve perakende sektörünün ihtiyacı olan nitelikli elemanları hazırlamak için kurduğu İsmek Perakende Okulu Mecidiye eğitim vermeye başlamıştır. Burada teorik eğitim alan kursiyerler uygulama eğitimleri için GPD (Gıda Perakendecileri Derneği) ve (Kategori Mağazacıları Derneği) üyelerinin mağazalarında kendilerini geliştirme imkanı bulunuyor. Eğitimler aynı zamanda Türkiye İş Kurumu İşkur kapsamında olup, İEP (İşbaşı Eğitim Programı) kapsamında aylık 1300 TL maaş + sağlık sigortası primleriniz Türkiye İş Kurumu tarafından ödenmektedir.

Mutfak Sanatları Okulu
500’den fazla branşta eğitim imkanı sunan İsmek uzmanlık alanlarında eğitimler vermeye devam ediyor. Son olarak hayata geçirdiği projelerden biride yiyecek içecek alanında kendini geliştirmek isteyenlere yönelik olup, Üsküdar’da eğitimlere başlayan Mutfak Sanatları Okulu aşçılık, pastacılık, sebze meyve dekorasyonu ve servis eğitimleri vermek üzere kurulmuştur.

Ücretsiz Spor Eğitimleri
İsmek kursları sadece sanat ve mesleki eğitimler ile sınırlı kalmadan aynı zamanda sağlıklı bir hayatın zaruri ihtiyacı haline gelen spor eğitimlerine de yer vermektedir. İstanbul genelinde yaklaşık 20 farklı noktada bulunan spor eğitim merkezlerinde kadın ve erkekler için spor eğitimleri verilmektedir. Kadınlar için Aerobik, Pilates ve Fitness erkekler içinse sadece Fitness eğitimlerine yer verilmektedir. Tüm eğitimler gibi spor kursları da ücretsiz olup, başvurularınızı online olarak yapabilirsiniz. Getirmeniz gereken belgeler arasında sağlık raporu olduğunu unutmayınız.

Fırıncılık ve Pastacılık Okulu Açıldı
İsmek artık kurslardan çok bir halk üniversitesi haline geldiğini söyleyebiliriz. Çünkü klasik branşlar yerine mesleki anlamda okul yapısına geçen kurum İstanbul’da ihtiyaç duyulan nitelikli ve deneyimli elemanları kazandırmaktadır. Geçtiğimiz günlerde Mutfak Sanatları Okulu açılması ile birlikte benzer bir eğitimde Ekmek ve Pastacılık üzerine meslek sahibi olmak isteyenlere geldi. Geçtiğimiz planlaması yapılan İsmek Fırıncılık ve Pastacılık Okulu kayıtları başlamış olup, dünyanın ekmeğini yapmak isteyenler ile Pastacı ustası olmak isteyenlere geniş kapsamlı eğitim seçenekleri sunmaktadır.

İsmek Kayıtları Başladı (Devam Ediyor) için 187 yorum yapılmış


admin - WEBMASTERYOLCU

Emre: Önce yaz kursu kayıtları başlayacaktır. Genel kayıtlar için Eylül ayını beklemelisin.

Emre Karaca

Merhaba 2017 yılı için kayıt tarihleri ne zaman başlıyor?

x

bu yaz çalışmıyorum.yaz kursu imkanı olduğunu görünce sevindim ama yaş sınırı varmış.yaş sınırının yaz kursları için kaldırılması mümkün olabilir mi acaba.

admin - WEBMASTERYOLCU

Fatima: Sisteme giriş yaptığınızda size ayrılan branşları görebilirsiniz.

Fatima

Merhaba efendim! Yabancılar kuaför vs kurslara kayit yaptırabilirmi?

admin - WEBMASTERYOLCU

Defne: Branş listesine göz atarak eğitimi verilen kursları görebilirsin.

Defne

Dans kürsü varmı ismekte

admin - WEBMASTERYOLCU

Defne: Kurslar tamamen ücretsizdir.

Defne

İsmek kursları ücretli mi ücretsiz mi

admin - WEBMASTERYOLCU

Irmak: Okuluna engel olmayacak şekilde kurslardan yararlanabilirsin.

Irmak

Ben kendimi geliştirmek icin gideceğim.16 yaşındayım
Perspektif dersim var okulda geliştirmek icin gelebilir
Mıyım.

Süleyman

teşekkürler çok faydalı bir yazı olmuş sayenizde kursa kayıt oldum

admin - WEBMASTERYOLCU

Duygu:: Yarı yıla özel eğitimler bulunmuyor.

Duygu

Şubat yarıyıl tatilinden faydalanabiliyor muyuz?

admin - WEBMASTERYOLCU

Ömür: Her ikisi farklı eğitim kurumları olup, gidebilirsiniz.

Ömür

Halk eğitim merkezi ve İsmek kursuna aynı anda gidebilir miyiz?

admin - WEBMASTERYOLCU

Şaşkınn: Kayıtlar kursiyer.ismek.org adresinden online olarak yapılmaktadır. Bu adresi kullanın.

şaşkınn

Bn şimdi bana yakın bir merkeze gidip kayıt yaptırabilir miyim?
Kayıt dönemini kaçırdım

admin - WEBMASTERYOLCU

Ferane: Kurslar ücretsiz fakat eğitim sürecinde İstanbul’da yaşıyor olmanız gerekir. Vize konusunda yeterli bilgim bulunmuyor.

Ferane

Selam.kursunuza Azerbeycandan başvura bilir miyim? çocuk gelişim kursuna katılmak istiyorum.burda üniversite bitirdim.kurs için şartlar nelerdir ? ücret ne kadar ? bir de vize işi nasıl oluyor yabancılar için ?İsmek Kursları