İstanbul’un ücretsiz sanat ve meslek kursları yeni eğitim öğretim yılında çalışmaları hız kesmeden devam ediyor. 2015-2016 kursları için genel kayıtlar 7 Eylül’de başlamış olup, halen devam etmektedir. Sizde İstanbul’da yaşıyorsanız, 400’den fazla eğitim imkanından tek bir kuruş bile ödemeden yararlanabilirsiniz. Sayfanın devamında İsmek Kayıt işlemleri ile ilgili detayları bulacaksınız.

Kurs Başvurusu

İsmek 2015 – 2016 Kayıtları Başladı (Devam Ediyor)
Kurulduğu ilk günden beri yaklaşık 2 milyon insana eğitim veren İsmek kayıt uygulamasında geçtiğimiz yıllarda köklü bir değişiklik yaparak İnternet üzerinden online yapılmasını sağlamıştı, bu durum aynı zamanda eğitim sürecinde sürekli başvuru anlamına gelmektedir. Genel kayıtlar her yıl Eylül ayında başlamakta ve okullar tatil olana kadar devam etmektedir. Bu yılda genel kayıtlar 7 Eylül’de başlamış olup, ve halen devam etmektedir.

Online Başvuru Nasıl Yapılır?
Kurs merkezlerinden başvuru dönemi bu şekilde son bulmuş olup, ön kayıt niteliğindeki İsmek Online Başvuru işlemi herkese zorunlu hale gelmiştir. Bilgisayar ve İnternet bilgisi olmayanlar için biraz sıkıntılı olsa da yakınlarından yardım almalarını öneriyoruz. Kimlik numaranız ile kolayca giriş yapabileceğiniz İsmek Online sistemde size en yakın kurs merkezleri ve eğitimini almak istediğiniz branşların hangi İsmek şubelerinde olduğunu, eğitim başlangıç ve bitiş tarihleri ile size uygun eğitim saatlerini görebilirsiniz. İsmek Online Başvuru hakkında detaylı bilgilendirme sayfası sitemizde yer almakta olup, incelemenizi öneririm.

Hazırsanız Başlayalım?
İsmek kurslarından yararlanmak için yapmanız gereke tek şey kayıt olmaktır. Şimdi kayıt olmak, uygun branşları incelemek ve kurs gün / saatlerine bakmak için kursiyer.ismek.org adresini kullanmanız gerekir. Siteye girdiğinizde sizden T.C. kimlik numarası istemektedir. Aynı şekide nüfusa kayıt olduğunuz il ve doğum tarihinizi girerek sisteme giriş yapabilirsiniz. Sisteme girdiğinizde size en yakın kurs merkezi yada ilgilendiğiniz branşı hangi şubede, hangi gün ve saatlerde olduğunu görebilir, başvuru yapabilirsiniz.

Asil ve Yedek Başvuru Nedir?
İnternet üzerinden online başvuru başlaması ile birçok yeniliğe gidildi. Onlardan biride asil ve yedek kayıt uygulaması olup, örnek 20 kursiyer alınacaksa 20 kişide yedek kayıt alınıyor. Başvuru yapanların bir çoğu eğitim başlamadan kendisi vazgeçiyor, bir çoğu ise kesin kayıtta iptal ediyor. Bu durumda iptal olan asil başvuruların yerine yedek listeden öncelik sırasına göre alınıyor. O nedenle asil şansınız kalmadıysa bile mutlaka yedek listeden başvuru yapmalısınız.

Kesin Kayıtlar Kurs Merkezinde Yapılıyor!
İnternet’ten yapılan kayıt sadece ön başvuru niteliğinde olup, asil listede bile olsanız bu sizin kesin katılacağınız anlamına gelmemektedir. Eğitim tarihine kısa bir süre kala kurs yönetimi yada size eğitim verecek olan branş eğitmeniz size kayıt esnasında belirtmiş olduğunuz telefon numarasından ulaşarak başvurunuzun geçerli olup, olmadığını sormaktadır. Sizde evet geçerli derseniz sizi kurs merkezine yanınızda nüfus cüzdanı ile gelmenizi isteyecektir. İşte asıl kursiyerler bu şekilde oluşmaktadır. Siz iptal eder yada belirttiğiniz telefondan size ulaşılamazsa başvurunuz iptal edilip, ilk sıradaki yedek kursiyer işleme alınır.

Aynı Alanda 2 Branş Seçebilirsiniz!
Kursiyerlerin en çok merak ettiği konulardan aynı dönem içerisinde kaç eğitim tercih edileceğidir. Bunun için geçerli kural aynı alan içerisinde 2 branş seçebileceği yönündedir. Tabi bu bazen eğitim dönemi içerisinde istisna kurallar eklenebiliyor. konuyu daha anlaşılır hale getirmek için İsmek’te 30’dan fazla alan bu alanların içerisinde yaklaşık 400 branş olduğunu bilmelisiniz. Örnek yabancı dil alanında İngilizce, Almanca, Arapça, Rusça, Fransızca, Çince, İspanyolca, İtalyanca gibi branşlar bulunmaktadır. Yabancı dil bir alan olup, bu alandan 2 branş seçebilirsiniz. Ben İngilizce seçeyim diğeri de web tasarım olsun derseniz bu mümkün olmayacaktır. Çünkü web tasarım eğitimi Bilişim Teknolojileri alanında yer almaktadır. Oysaki aynı alandan 2 branş seçebilirsiniz. Yani İngilizce ve Arapça gibi örnek verebilirim. Yada web tasarım ve seo gibi seçim yapabilirsiniz.

Eğitimlere Düzenli Katılmazsam Ne Olur?
Bir çok insan bir hevesle kayıt olduğu eğitime bazen hiç bazen ilk haftadan sonra katılmamaktadır. 5/1 Devamsızlık oranı olan kursiyerler sertifika hakkını kaybetmektedir. Konya Komek’te böylesi durumda olanlara 1 yıllık kurs yasağı getirilmektedir. Henüz İsmek’te böyle bir şey yok diye biliyorum.

Aynı Branşa Tekrar Katılabilir miyim?
Başvuru yapıp seçildiğiniz eğitim size verilmiş önemli bir imkandır. Çünkü bu imkanı İsmek’te bir daha bulamayabilirsiniz. Örnek ben 2009 yılında katıldığım Web Tasarım kursu için artık bir daha başvuru yapamam çünkü aynı branşa kişi bir kez katılabilir. Birde bunu devamsızlıkla geçirdiyseniz üzücü olacaktır.

Mesleki Uzmanlık Merkezlerine Kayıt Olmadan Önce
İstanbul genelinde 235 kurs merkezi ile hizmet veren İsmek kurslarının bir çoğu özel olup, uzmanlık alanında eğitimler vermektedir. Onlardan biride mesleki uzmanlık merkezleri olup, burada eğitim alabilmek için 16-45 yaş arasında olmak gerekir. Başvuru durumuna göre kursiyerler sınav yapılarak belirlenmektedir.

İsmek Yaz Okulu Ne Zaman Başlıyor?
Özellikle okuyan arkadaşlarımız yaz okullarından yararlanmayı ve yaz aylarında tatilini kurs ile değerlendirmeyi istiyor. Üzülerek söylemeliyim ki İsmek’te yaz okulu uygulaması yoktur. Okullar ile başlayan eğitim süreci yine okullar kapanana kadar devam etmektedir. Okullar ile tatile giren kurum yeni dönem kayıtları başlayana kadar tatil olarak geçirmektedir. Yoğun bir çalışma sonucu İsmek usta öğreticilerinin’de bu tatili hak ettikleri söylenebilir. Çünkü hafta içi ve hafta sonu sürekli hizmet vermektedir. Bu konuda bir güncelleme yapmak istiiyorum. İsmek bir ilke imza atarak bu yıl ilkini gerçekleştireceği çocuklar için yaz kursu uygulaması başlatmış olup, kayıtları 22 Temmuz itibari ile başlayacaktır. Detayları aşağıdaki linkte bulabilirsiniz. http://www.ismekkurs.com/ismek-yaz-kurslari

Eğitim İçin Ücret Ödeyecek miyim?
İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından sürdürülen İsmek kursiyerlerinden hiç bir şekilde ücret talep etmez. Eğitimlerde yapacağınız tek masraf sohbet ortamlarının olmazsa olmazı çay ve kahveler içindir. Oda dışarıya göre çok uygun fiyatla olup çay 50 kuruş kahve 1 TL gibi sembolik bir ücreti bulunmaktadır.

Sertifikamı Ne Zaman Alacağım?
Eğitime düzenli katılan ve başarılı olan arkadaşlarımızın Milli Eğitim Bakanlığı tarafından onaylı sertifikaları eğitimden sonra en erken 1 ay sonrasında hazır olmaktadır. Eğitim almış olduğunuz kurs merkezine gelerek sertifikanızı hiç bir ücret ödemeden alabilirsiniz.

İsmek 2016-2017 Ne Zaman Başlıyor?
Genel kayıtların başlaması ile birlikte bir çok branşta asil ve yedek başvurular çoktan dolmuş durumdadır. Yinede yedek listeden kayıt olma şansınızı denemelisiniz. Bunun dışında bir sonraki eğitim öğretim dönemi kayıtları yani İsmek 2016-2017 her zaman olduğu gibi Eylül ayı ilk haftası başlamaktadır.

ismek Perakende Okulu Kayıtları Devam Ediyor
Bu yıl bir ilke imza atan kurum perakende okulu uygulamasını başlatmıştır. Satış alanında meslek edinmek isteyenler için yaklaşık 10 farklı branşta eğitimlerin yer aldığı kurslar Mecidiyeköy İsmek kurs merkezinde devam etmektedir. Detaylı bilgi ve başvuru için buraya gelmeniz yeterlidir. Bilgi almak için 0212 266 94 24 numaralı telefonu arayabilirsiniz.

İsmek Kayıt Tarihleri için 46 yorum yapılmış


admin - WEBMASTERYOLCU

Recep: Kursiyer.ismek.org adresinden kayıt olabilirsiniz.

Recep

Ben Gerber eğitimi almak istiyorum ama nasıl ve nereden kayıt
Yaptırmam gerekiyo..

admin - WEBMASTERYOLCU

Fidan: Evet İsmek kurslarında yabancı ülke vatandaşları da eğitim alabilmektedir.

fidan

yabancılarda kayıt yapa bılıyorlarmı lutfen cevap yazın ben azerıyım

admin - WEBMASTERYOLCU

Yunus bu tür bilgileri sadece kursiyer.ismek.org adresinde görebilirsiniz.

Yunus

Ders saatleri hakkında bilgi alabilirmiyim dersler kaçta başlayıp kaçta bitiyor
Veya akşam kursları varmı

Kezban

Çok teşekkür ederim bilgilendirdiginiz için.

admin - WEBMASTERYOLCU

Kezban: Eğitim sürecinde istanbul’da olmanız yeterlidir.

Kezban

Ben Elazığda oturuyorum ama kursa istanbulda gitmek istiyorum mümkünmü acaba.

admin - WEBMASTERYOLCU

Muhittin: kursiyer.ismek.org adresinden yabancı vatandaşlarda kayıt yaptırabilir.

muhittin

azerbaycan vatandaşı müraacat edebilirmi teşekkürler bilgi verirseniz sevinirim
kuaförlük kursu

admin - WEBMASTERYOLCU

İpek: Başka bir bilgisayardan deneyiniz.

ipek

bn kursiyer.ismek.org dan giriyorum ön başvuru formunu doldurmak icin bos ekran çıkiyo ne yapmalıyim

admin - WEBMASTERYOLCU

Sibel: Avcılar ve Esenyurt ilçelerinde ismek kursları bulunmaktadır. Kayıt için kursiyer.ismek.org adresini kullanınız.

Sibel

Avcılarda yada esenyurtta şubeniz varmı varsa nasıl kayıt yaptıracağım ?

admin - WEBMASTERYOLCU

Sedat: Öncelikle A1 sonrasında ise A2 eğitimlerine katılarak sertifika alabilirsiniz.

SEDAT

almanca kursuna katılarak a1 seviyesinde eğitimin ardından devamsızlık yapmayarak günüöüzü doldurduk ve en son bir sınav olacak ve bu sınav karşılığında mı a1 sertifikası alacağız yada bu eğitimi alıp gote enstitüsünde sınavamı katılacağız sizden aldığımız kurs bilgileri ışığında…
yada hiç bir sınava girmeden tarafınızdan a1 kursunu başarıyla tamamlamıştır diye bir sertifika mı alacağız, öyleyse bu sertifika alman konsolosluğunca a1 seviyesinde sayılıp aile bileşimi için yeterli olacakmı..
teşekkürler

admin - WEBMASTERYOLCU

Hatice: 0212 531 01 41 numaralı telefondan İsmek yönetim merkezini arayarak destek alabilirsin.

Hatice Kibaroglu

On kayit sayfasinda bilgilerimi dogru girdigim halde “form verileri dogrulanamiyor.lutfen bilgilerinizi kontrol edin” yazisi cikiyor ne yapmaliyim.

admin - WEBMASTERYOLCU

Nuran: Asil listede yer almanız halinde başvuru yaptığınız kurs merkezi tarafından size kısa mesajla yada arama ile bilgi verilmektedir.İsmek Kursları