İstanbul’un ücretsiz sanat ve meslek kursları yeni eğitim öğretim yılında çalışmaları hız kesmeden devam ediyor. 2015-2016 kursları için genel kayıtlar 7 Eylül’de başlamış olup, halen devam etmektedir. Sizde İstanbul’da yaşıyorsanız, 400’den fazla eğitim imkanından tek bir kuruş bile ödemeden yararlanabilirsiniz. Sayfanın devamında İsmek Kayıt işlemleri ile ilgili detayları bulacaksınız.

Kurs Başvurusu

İsmek 2015 – 2016 Kayıtları Başladı (Devam Ediyor)
Kurulduğu ilk günden beri yaklaşık 2 milyon insana eğitim veren İsmek kayıt uygulamasında geçtiğimiz yıllarda köklü bir değişiklik yaparak İnternet üzerinden online yapılmasını sağlamıştı, bu durum aynı zamanda eğitim sürecinde sürekli başvuru anlamına gelmektedir. Genel kayıtlar her yıl Eylül ayında başlamakta ve okullar tatil olana kadar devam etmektedir. Bu yılda genel kayıtlar 7 Eylül’de başlamış olup, ve halen devam etmektedir.

Online Başvuru Nasıl Yapılır?
Kurs merkezlerinden başvuru dönemi bu şekilde son bulmuş olup, ön kayıt niteliğindeki İsmek Online Başvuru işlemi herkese zorunlu hale gelmiştir. Bilgisayar ve İnternet bilgisi olmayanlar için biraz sıkıntılı olsa da yakınlarından yardım almalarını öneriyoruz. Kimlik numaranız ile kolayca giriş yapabileceğiniz İsmek Online sistemde size en yakın kurs merkezleri ve eğitimini almak istediğiniz branşların hangi İsmek şubelerinde olduğunu, eğitim başlangıç ve bitiş tarihleri ile size uygun eğitim saatlerini görebilirsiniz. İsmek Online Başvuru hakkında detaylı bilgilendirme sayfası sitemizde yer almakta olup, incelemenizi öneririm.

Hazırsanız Başlayalım?
İsmek kurslarından yararlanmak için yapmanız gereke tek şey kayıt olmaktır. Şimdi kayıt olmak, uygun branşları incelemek ve kurs gün / saatlerine bakmak için kursiyer.ismek.org adresini kullanmanız gerekir. Siteye girdiğinizde sizden T.C. kimlik numarası istemektedir. Aynı şekide nüfusa kayıt olduğunuz il ve doğum tarihinizi girerek sisteme giriş yapabilirsiniz. Sisteme girdiğinizde size en yakın kurs merkezi yada ilgilendiğiniz branşı hangi şubede, hangi gün ve saatlerde olduğunu görebilir, başvuru yapabilirsiniz.

Asil ve Yedek Başvuru Nedir?
İnternet üzerinden online başvuru başlaması ile birçok yeniliğe gidildi. Onlardan biride asil ve yedek kayıt uygulaması olup, örnek 20 kursiyer alınacaksa 20 kişide yedek kayıt alınıyor. Başvuru yapanların bir çoğu eğitim başlamadan kendisi vazgeçiyor, bir çoğu ise kesin kayıtta iptal ediyor. Bu durumda iptal olan asil başvuruların yerine yedek listeden öncelik sırasına göre alınıyor. O nedenle asil şansınız kalmadıysa bile mutlaka yedek listeden başvuru yapmalısınız.

Kesin Kayıtlar Kurs Merkezinde Yapılıyor!
İnternet’ten yapılan kayıt sadece ön başvuru niteliğinde olup, asil listede bile olsanız bu sizin kesin katılacağınız anlamına gelmemektedir. Eğitim tarihine kısa bir süre kala kurs yönetimi yada size eğitim verecek olan branş eğitmeniz size kayıt esnasında belirtmiş olduğunuz telefon numarasından ulaşarak başvurunuzun geçerli olup, olmadığını sormaktadır. Sizde evet geçerli derseniz sizi kurs merkezine yanınızda nüfus cüzdanı ile gelmenizi isteyecektir. İşte asıl kursiyerler bu şekilde oluşmaktadır. Siz iptal eder yada belirttiğiniz telefondan size ulaşılamazsa başvurunuz iptal edilip, ilk sıradaki yedek kursiyer işleme alınır.

Aynı Alanda 2 Branş Seçebilirsiniz!
Kursiyerlerin en çok merak ettiği konulardan aynı dönem içerisinde kaç eğitim tercih edileceğidir. Bunun için geçerli kural aynı alan içerisinde 2 branş seçebileceği yönündedir. Tabi bu bazen eğitim dönemi içerisinde istisna kurallar eklenebiliyor. konuyu daha anlaşılır hale getirmek için İsmek’te 30’dan fazla alan bu alanların içerisinde yaklaşık 400 branş olduğunu bilmelisiniz. Örnek yabancı dil alanında İngilizce, Almanca, Arapça, Rusça, Fransızca, Çince, İspanyolca, İtalyanca gibi branşlar bulunmaktadır. Yabancı dil bir alan olup, bu alandan 2 branş seçebilirsiniz. Ben İngilizce seçeyim diğeri de web tasarım olsun derseniz bu mümkün olmayacaktır. Çünkü web tasarım eğitimi Bilişim Teknolojileri alanında yer almaktadır. Oysaki aynı alandan 2 branş seçebilirsiniz. Yani İngilizce ve Arapça gibi örnek verebilirim. Yada web tasarım ve seo gibi seçim yapabilirsiniz.

Eğitimlere Düzenli Katılmazsam Ne Olur?
Bir çok insan bir hevesle kayıt olduğu eğitime bazen hiç bazen ilk haftadan sonra katılmamaktadır. 5/1 Devamsızlık oranı olan kursiyerler sertifika hakkını kaybetmektedir. Konya Komek’te böylesi durumda olanlara 1 yıllık kurs yasağı getirilmektedir. Henüz İsmek’te böyle bir şey yok diye biliyorum.

Aynı Branşa Tekrar Katılabilir miyim?
Başvuru yapıp seçildiğiniz eğitim size verilmiş önemli bir imkandır. Çünkü bu imkanı İsmek’te bir daha bulamayabilirsiniz. Örnek ben 2009 yılında katıldığım Web Tasarım kursu için artık bir daha başvuru yapamam çünkü aynı branşa kişi bir kez katılabilir. Birde bunu devamsızlıkla geçirdiyseniz üzücü olacaktır.

Mesleki Uzmanlık Merkezlerine Kayıt Olmadan Önce
İstanbul genelinde 235 kurs merkezi ile hizmet veren İsmek kurslarının bir çoğu özel olup, uzmanlık alanında eğitimler vermektedir. Onlardan biride mesleki uzmanlık merkezleri olup, burada eğitim alabilmek için 16-45 yaş arasında olmak gerekir. Başvuru durumuna göre kursiyerler sınav yapılarak belirlenmektedir.

İsmek Yaz Okulu Ne Zaman Başlıyor?
Özellikle okuyan arkadaşlarımız yaz okullarından yararlanmayı ve yaz aylarında tatilini kurs ile değerlendirmeyi istiyor. Üzülerek söylemeliyim ki İsmek’te yaz okulu uygulaması yoktur. Okullar ile başlayan eğitim süreci yine okullar kapanana kadar devam etmektedir. Okullar ile tatile giren kurum yeni dönem kayıtları başlayana kadar tatil olarak geçirmektedir. Yoğun bir çalışma sonucu İsmek usta öğreticilerinin’de bu tatili hak ettikleri söylenebilir. Çünkü hafta içi ve hafta sonu sürekli hizmet vermektedir. Bu konuda bir güncelleme yapmak istiiyorum. İsmek bir ilke imza atarak bu yıl ilkini gerçekleştireceği çocuklar için yaz kursu uygulaması başlatmış olup, kayıtları 22 Temmuz itibari ile başlayacaktır. Detayları aşağıdaki linkte bulabilirsiniz. http://www.ismekkurs.com/ismek-yaz-kurslari

Eğitim İçin Ücret Ödeyecek miyim?
İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından sürdürülen İsmek kursiyerlerinden hiç bir şekilde ücret talep etmez. Eğitimlerde yapacağınız tek masraf sohbet ortamlarının olmazsa olmazı çay ve kahveler içindir. Oda dışarıya göre çok uygun fiyatla olup çay 50 kuruş kahve 1 TL gibi sembolik bir ücreti bulunmaktadır.

Sertifikamı Ne Zaman Alacağım?
Eğitime düzenli katılan ve başarılı olan arkadaşlarımızın Milli Eğitim Bakanlığı tarafından onaylı sertifikaları eğitimden sonra en erken 1 ay sonrasında hazır olmaktadır. Eğitim almış olduğunuz kurs merkezine gelerek sertifikanızı hiç bir ücret ödemeden alabilirsiniz.

İsmek 2016-2017 Ne Zaman Başlıyor?
Genel kayıtların başlaması ile birlikte bir çok branşta asil ve yedek başvurular çoktan dolmuş durumdadır. Yinede yedek listeden kayıt olma şansınızı denemelisiniz. Bunun dışında bir sonraki eğitim öğretim dönemi kayıtları yani İsmek 2016-2017 her zaman olduğu gibi Eylül ayı ilk haftası başlamaktadır.

ismek Perakende Okulu Kayıtları Devam Ediyor
Bu yıl bir ilke imza atan kurum perakende okulu uygulamasını başlatmıştır. Satış alanında meslek edinmek isteyenler için yaklaşık 10 farklı branşta eğitimlerin yer aldığı kurslar Mecidiyeköy İsmek kurs merkezinde devam etmektedir. Detaylı bilgi ve başvuru için buraya gelmeniz yeterlidir. Bilgi almak için 0212 266 94 24 numaralı telefonu arayabilirsiniz.

İsmek Kayıt Tarihleri için 27 yorum yapılmış


admin - WEBMASTERYOLCU

Nuran: Asil listede yer almanız halinde başvuru yaptığınız kurs merkezi tarafından size kısa mesajla yada arama ile bilgi verilmektedir.

nuran

internet uzerinden kayıt oldum bu ilemden sonra ne yapmam gerek

admin - WEBMASTERYOLCU

Yasemin: Kayıtlar sürekli açık olup (yaz tatiline kadar), kursiyer.ismek.org adresinden başvuru yapmaya müsait eğitimleri görebilir ve başvuru yapabilirsiniz.

yasemin

ben henüz kayıt yapmadım. ama yapmak istiyorum.geç mi kaldım acaba seneye mi yapmam gerekiyor?????

admin - WEBMASTERYOLCU

Mehmet: Kurs merkezine gitmeden önce başvuru yaptığınız şubeyi arayarak bilgi alınız.

mehmet

Ben on kayıt yaptırdım ama 28 eylülde gittim kurs yeri kapalıydı ve beni arayan da olmadı şimdi kurs yerine gitsem kayıt yapamayacakmiyim

admin - WEBMASTERYOLCU

Gözde: Evet kursiyer.ismek.org adresine giriş yaparak başvuru yaptığınız / katıldığınız eğitimleri görebilirsiniz.

Gözde

Ben kayit oldum da yarin da gidicem kursa size bi sorum olacak kayit olduktan sonra internet üzerinden kaydimi gorebiliyomuyum

admin - WEBMASTERYOLCU

Ayşe: Bunu başvuru yaptığınız kurs merkezi yöneticisi ile telefonda görüşmeniz gerekir.

ayşe

internet üzerinden ön başvuru yaptım iki gün sonra kimlik fotokopisiyle gidip kesin kayıt yaptırmam gerekiyormuş benim yerime kardeşim kimlik fotokopimi götürüp kayıt yaptırabilir mi?

admin - WEBMASTERYOLCU

Şule: Başvurular İnternet üzerinden yapılmaktadır. Anneniz kurs merkezine nüfus cüzdanı fotokopinizi götürebilir.

şule

Merhaba benim bacaklarim rahatsız o yüzden doktor yurumemi söyledi benim yrime annem kayıt yaptirsa benim adıma olur mu

admin - WEBMASTERYOLCU

Ece: İlk önce İnternet üzerinden (kursiyer.ismek.org) sayfasından başvuru yapmalısınız. Sonrasında ise kısa mesajla yada arama ile bilgi vererek kurs merkezine yanınızda nüfus cüzdanı ile gelmeniz istenecektir.

Ece

Kayitlar sadece internet uzerinden mi yapiliyor? Kurs merkezine direk giderek kayit yaptirma sansimiz var mi?

admin - WEBMASTERYOLCU

Sinan bey: Bu konuyu (0212) 531 01 41 nolu telefondan İsmek Yönetim Merkezine iletmeniz daha etkili olacaktır.

sinan ece

SAYIN YETKİLİ
vermiş olduğunuz,bu hizmetlerden dolayı yayında ve yapımda emeği geçen herkese çok teşekkür ederim.Sizlerden ricam neden farklı branşlarda insanlar
kursa gidemiyor? bu sorunu çözerseniz,insanların daha farklı meslekler edineceğini biliyorum.Buda hem insanlarımız, hemde ülkemiz eleman sıkıntısı
açısından çok yararlı olacağı inancındayım.İşlerinizde başarılar dilerim.

admin - WEBMASTERYOLCU

Mehmet: Kayıtların ilk günü olması nedeniyle aşırı bir yüklenme oluşmaktadır. Bu konuyla ilgili olarak İsmek yetkilileri gerekli çalışmaları mutlaka yapıyorlardır.

mehmet

kayıt olmak ıcın sayfa acılmıyo duzelte bılırmısnız cok agır hatalar verıo

Ahmet

Kurslar çok güzel.Adı üzerinde meslek edindirme kursları.Ama meslek edindirme amacı taşıyan kursların, kursiyerlerin işi yok ise hafta içi mesai saatlerinde kesintisiz verilmesi gerektiği düşüncesindeyim.Böylece kısa sürede eğitim tamamlanır ve kursiyerin ihtiyacı olan meslek icrası safhasına geçilir. Eğer bu şekilde kurgulanır sa ,İstanbul dışında ikamet etmemize rağmen çocuğumu bu kurslara göndermeyi düşünüyorum.Selamlar…

admin - WEBMASTERYOLCU

Medis: kursiyer.ismek.org kayıt sayfası yabancılar için başvuru kısmından bilgileriniz ile giriş yaptığınızda yabancı vatandaşlarımız için planlanmış olan branşları görebilir ve başvuru yapabilirsiniz.İsmek Kursları