Gelişen teknoloji hayatımıza bir çok yeniliği beraberinde getirirken, bir çok uygulamanın da değişmesine, gelişmesine neden olmaktadır. Onlardan biride İsmek kayıt uygulaması olup, geçmişte kurs merkezlerinde bizzat yapılan başvurular tarihe karışmıştır. Yerini Türkiye’nin her yerinden bir tıkla kayıt imkanı sunan İsmek Online almış olup, bu şekilde sadece kayıt sistemi değişmemiş, aynı zamanda kayıt tarihleri, başvuru şekli gibi bilmeniz gereken bir çok uygulamada yenilikler yapılmıştır. Bu sayfada bu değişimleri göreceğiz.

İsmek Kayıt Tarihleri

İsmek Kursları Ne Zaman Başlıyor
İlk etapta yapmamız gereken kayıt süreci olup, bunun için ilk başvuru Temmuz ayı içerisinde başlamaktadır. Hangi gün olacağı ise İsmek tarafından açıklanmaktadır.

İsmek Online Nedir?
İlk olarak İsmek 2014-2015 eğitim öğretim döneminde uygulamaya başlanna online başvuru bir çok sıkıntıya çözüm olmuştur. Onlardan biride kayıt tarihlerinde İstanbul dışında olan insanların mağduriyeti giderilmiştir. Genel kayıtların başlaması ile birlikte internet bağlantısı olan her yerden sadece 2 dakikanızı ayırarak İsmek kayıt işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Dilediğiniz zamana başvurunuzu iptal edebilirsiniz.

Yeni Sistemde Kayıt Nasıl Yapılır?
Temmuz ayında başlayan kayıtlar ile sizde kursiyer.ismek.org adresinden geç kalmadan asil kayıtlar dolmadan başvurunuzu yapmalısınız. Siteye girdiğinizde sizdn kimlik bilgileriniz istenmektedir. T.C. Kimlik No, Nüfusa Kayıtlı Olduğunuz İl ve Doğum Tarihi bilgilerinizle sisteme giriyorsunuz. Herhangi bir üyelik ve şifre gerektirmemekte olup, ihtiyacınız olan tüm bilgilere ulaşabilirsiniz. Kurs merkezleri, branşlar, eğitim tarihleri, başvuru durumu, doluluk sayısı aklınıza gelecek tüm verilere ulaşabilirsiniz.

Eğitimler Ne Zaman Başlıyor
Genel kayıtlar alındıktan sonra ilk eğitim 1 Ekim’de başlamaktadır. Bu sadece başlangıç olup, alacağınız eğitimin süresine göre o branş yıl içerisinde bir çok defa tekrarlanabilir. O nedenle kayıt sayfasında sürekli başvuru yapabileceğiniz eğitim mutlaka bulunmaktadır. Yani kayıtlar eğitim sonuna kadar devam etmektedir.

İsmek Yaz Okulu Var mı?
Genel kayıtları Temmuz ayında başlayan İsmek kursları okullar gibi hareket etmektedir. Okulların kapanması ile birlikte usta öğreticiler ve ismek personeli tatile girmektedir. Yaz aylarında herhangi bir eğitim faaliyeti olmayıp, bu sebeple İsmek yaz okulu uygulaması yoktur.

Kurs Merkezleri Nerede?
Dünyanın en gelişmiş ücretsiz sanat ve meslek kurslarından biri olan İsmek kurs merkezleri şehrin her bir yerinde olduğu söylenebilir. Tüm ilçelerde bulabileceğiniz şubelerin sayısı en son 240 olarak açıklanmıştır. Size en yakın yada, eğitimini almak istediğiniz branşı içeren şubeyi seçebilirsiniz.

Hangi Eğitimler Veriliyor?
Yine bir gelişmişlik örneği gösteren İsmek branş listesi geçtiğimiz eğitim öğretim döneminde 348 branş ile adeta bir ilke imza atmıştır. 32 Alanda sanat, meslek ve hobi eğitimleri ile seçim yapmakta zorlanacaksınız.

Eğitimler Ücretlimi?
İsmek’in tüm olanakları İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından karşılanmakta olup, verilen eğitimler için hiç bir ücret talep edilmemektedir. Tüm arkadaşlarımıza başarılar dileriz.

26 Comments

Add a Comment
 1. belgin

  meraba ben tıbbı sekreterlık kursu varmı varsa nasıl kayıt olabilirim acaba..tesekkurler

  1. admin - WEBMASTERYOLCU

   Belgin: Henüz böyle bir eğitim bulunmuyor.

 2. Mervenur

  Ben 2013 de bilgisayar kursuna gittim ama
  Diplomami hala almadım…. şimdi gitsem
  Diplomam duruyor mudur alabilir miyim

  1. admin - WEBMASTERYOLCU

   Mervenur: Eğitim aldığınız kurs merkezine giderek sertifikanızı alabilirsiniz.

 3. büşra

  Ben Almanca eğitimi almak istiyorum ama yaşım 15. ama bazı branşlarda 16 yaş altı aldıklarını duymuştum. Beni alırlar mı?
  Teşekkürler.

  1. admin - WEBMASTERYOLCU

   Büşra: Bu konuda detaylı bilgi için 0212 531 01 41 nolu telefondan İsmek danışma hattını arayabilirsiniz.

 4. yeliz

  Meraba ben ıkı senedır hasta kabul ıslemlerıne kayıt olmak ıstıyorum ama bı turlu olamadım kayıtları ne zaman baslar ınternette basvuru yaptımda hep yedekte kalıorum 🙁 ve bu ıse asırı. Isteklıyım

 5. hafsa kara

  merhaba.ben keman kursuna kayıt yaptırmak istiyorum.kayıtlar tam olarak ne zaman başlıyor? ve ilk derslere bayram nedeniyle gelmezsem kayıdım silinir mi?

  1. admin - WEBMASTERYOLCU

   Hafsa: İsmek 2015-2016 kayıtları Eylük ayı ilk haftası başlayacak olup, (kesin tarih ismek.org) adresinde duyurulacaktır.

 6. rumeysa

  Merhaba,
  Ben keman eğitimi için kayıt yaptırmak istiyorum önümüzdeki dönemde. Yalnız bir ön yeterlilik, nota bilgisi şartı var mı yoksa sıfırdan mı eğitim veriliyor?
  Ve bir de aynı alanda 2 kursa kayıt olabilir demişsiniz. Mesela keman ile birlikte piyano eğitimi de alabilir miyim? Online esnasında sistem iki kursa da kaydı kabul ediyor mu?

  Teşekkür ederim. 🙂

  1. admin - WEBMASTERYOLCU

   Rumeysa: Temel eğitim olması nedeniyle herhangi bir ön yeterliliğe gerek yoktur. Aynı dönemde aynı alanda olmak kaydı ile 2. branş seçebilirsiniz. Yani piyano eğitimi ders saatleri çakışmaması halinde uygundur. Detaylı bilgi kursiyer.ismek.org adresindedir.

  2. Vefa

   Merhaba. Şu an bigisayar derslerine kayıt olup katılmam mümkün mü?

   1. admin - WEBMASTERYOLCU

    Vefa: Kursiyer.ismek.ist adresinden boş kontenjan olan kurs merkezi var mı bakmalısınız.

 7. hayalperest

  Ayni anda iki kursa birden gidebilirmiyiz diksiyon disinda

  1. admin - WEBMASTERYOLCU

   Aynı alanda olmak kaydı ile 2 branş tercih edilebilir.

 8. Yağmur Şahbaz

  Merhabalar,ben İngilizce ve muhasebe kursu almak istiyorum. Eyül için kayıtlar başladı mı? Başlamadıysa ne zaman başlar?

  1. admin - WEBMASTERYOLCU

   Yağmur: Kayıtlar Eylül ayı ilk haftası başlamakta olup, başvurular kursiyer.ismek.org adresinden yapılmaktadır.

 9. özge

  Merhaba ben muhasebe kursuna başlamak istiyorum fakat şu dönemde başlamak gerekiyor yaz ayı için kayıt yapılıyor mu yani yaz dönemi için

  1. admin - WEBMASTERYOLCU

   Özge: Yaz aylarında İsmek okullar gibi tatil yapmakta olup, herhangi bir eğitim verilmemektedir.

 10. gülay celep

  Merhaba ben gülay celep.ortaögretim mezunuyum ve ön muhasebe kursunuzu düşündüm kayit yaptirmak için.Ben kayitlarin tam olarak ne zanman oldugunu bilmiyorum.ve şuan gelip kayit yaptirmak istesem ne kadar sürede sonuç alabilirim.
  ilgileriniz için teşekür ediyorum.
  saygilarimla..

  1. admin - WEBMASTERYOLCU

   Gülay hanım: kayıtlar sadece internet üzerinden yapılmaktadır. kursiyer.ismek.org adresinden uygun branşları inceleyebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu İnternet sitesi İstanbul Büyükşehir Belediyesi Hayat Boyu Öğrenme Merkezi (İSMEK) resmi sitesi değildir. Bilgi edinmek için ismek.ist kurs başvuruları için kursiyer.ismek.ist adresini kullanmalısınız. Sitemizin amacı sadece haber değeri taşıyan bilgileri paylaşmaktır.