Busmek Kursları (Bursa Büyükşehir Belediyesi)

Busmek Kursları
Osmanlı İmparatorluğu’na başkentlik etmiş bir şehir Bursa aynı zamanda Türkiye’nin 4. büyük kenti olup, büyük şehir belediyesi statüsü kazanmış illerimizden biridir. Eski adı Hüdavendigâr olan Bursa her köşesinde tarih kokan bir iklimi barındırmaktadır. 3 Milyona yaklaşan nüfusu ile Türkiye’nin en kalabalık 4. şehri olan Bursa yapılan araştırmada yaşanabilir şehirler arasında Türkiye’de ilk sırada yer almaktadır. Tarihi ve doğal güzelliklerine ek olarak özellikle kış turizmi konusunda önemli bir yere sahiptir. Aynı şekilde ülkemizin önemli sanayi kentlerinden biri olan şehirde sürekli nitelikli ve meslek sahibi elemanlara ihtiyaç duyulmaktadır. Bu gereksinimi başta Bursa Büyükşehir Belediyesi olmak üzere bazı ilçe belediyeleri kurdukları sanat ve mesleki eğitim kursları ile karşılamaktadır. Bu sayfada Busmek kurslarına dair detaylara yer vereceğiz.

Busmek Kayıt

Busmek Kursları Nedir?
Kısa adı BUSMEK olan (Bursa Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Meslek Eğitimi Kursları) 2006 yılında beri hizmet vermektedir. Zorunlu öğrenim yaşı 16 ve üzeri bireylere eğitim imkanı sağlayan kurum geçtiğimiz yıl bir ilke imza atarak aynı zamanda yaz tatilinde çocuklar için yaz kursları uygulaması başlatmıştır. İl genelinde 20’den fazla noktada bulunan kurs merkezleri ve 200’den fazla branş sayısı ile şehrin en gözde eğitim kurumu diyebiliriz. Eğitimleri modüler olması nedeniyle Milli Eğitim Bakanlığı tarafından onaylı sertifika verilmektedir.

Busmek 2016-2017 Kayıtları Başladı
Tüm Türkiye merakla okulların açılmasını beklerken bir yandan da kursların kayıt tarihleri açıklanmaya başladı. İlk başlangıçlar Ankara ve Antalya’dan gelmiş olup, devamında ise Bursa Büyükşehir Belediyesi yaptığı yazılı açıklama ile Busmek 2016-2017 kayıtlarının bu yıl 24 Ağustos 2016 tarihinde başlayacağını duyurdu. İnternet üzerinden online yada kurs merkezlerinden bizzat başvurular yapılabilir. Kayıtlar eğitim süresi boyunca sürekli açıktır.

Kurs Başvurusu Nasıl Yapılır?
Yeni dönem kayıtların başlaması ile birlikte en çok sorulan sorular arasında yer alan başvuruların nasıl yapılacağına bilgi vermek gerekirse 2 farklı seçenek bulunmaktadır. Birincisi gelişen teknolojinin imkanlarından yararlanarak bilgisayar yada akıllı telefonlarınızı kullanarak Online kayıt olabilirsiniz. Bunun için aşağıda yer alan bağlantıya tıklamanız gerekmektedir. https://e-belediye.bursa.bel.tr/Kurslar/ Açılan sayfada sistem sizden sadece T.C Kimlik Numarası ve güvenlik kodunu girmenizi isteyecektir. Sisteme girdiğinizde Seçeneklerde BUSMEK olarak seçim yapınız. Bunun dışında ise kurs merkezlerine giderek bizzat başvuru yapabilirsiniz. İnternet üzerinden online yapılan başvurular sadece ön kayıt niteliğinde olup, belirlenen kontenjan dolması ile birlikte sizlere bilgi verilecek ve kurs merkezlerine gelmeniz başvurunuzu nihai hale getirmeniz istenecektir. Aynı şekilde belli bir kayıt takvimi olmayıp, genel kayıtların başlaması ile birlikte kurslar tatil olana kadar başvuru yapabilirsiniz.

Kurs Merkezi Sayısı 24’e Yükseldi
Kurulduğu ilk günden beri sürekli gelişen ve yenilenen Busmek yeni eğitim öğretim dönemine daha yaygın bir şekilde girmeyi hedeflemektedir. Şuan için şehrin 24 farklı noktasında size en yakın noktada Busmek kurs merkezi bulabilirsiniz. Dilerseniz hangi kursun nerede olduğuna kısaca göz atalım. Başaran, Umurbey İpek Üretim ve Tasarım Merkezi, Beşevler, Paşa Konağı, Orhangazi, Busmek Moda Evi, Orhaneli, Emirsultan, Erikli, Mustafa Kemal Paşa, Gemlik, Mudanya, Gürsu, Muallimzade, Hanımlar Lokali, Mesleki Eğitim Merkezi, Heykel, Merinos, Kestel, Hocataşkın, Hürriyet, İncirli ve Karagöz şubeleri ile hizmet veren Busmek kurs merkezi adres ve telefon bilgilerine ulaşmak için aşağıda yer alan bağlantıya tıklayınız. https://www.ismekkurs.com/wp-content/uploads/2015/09/Busmek-kurs-merkezleri-bilgisi.pdf

200’den Fazla Branş Seçeneği
Hiç bir özel eğitim kurumunda bulamayacağınız kadar branşı içeren Busmek kursları yeni eğitim öğretim döneminde 220 branş seçeneği ile hizmet verecektir. Eğitimler 16 farklı alanda toplanmış olup, her yaşa, her mesleğe uygun alanlar özenle seçilmiştir. Hobi, Kültür, Sanat, Mesleki ve hatta kişisel gelişime dair bir çok seçenek arasında seçim yapmakta zorlanacaksınız. İlk etapta tek branş seçimi yapılan kurslarda eğitimlerin başlaması ile birlikte 2. ilerleyen süreçte başladığınız eğitimin sonlanması ile 3. branş seçimi yapabilirsiniz. Busmek kurslarında tercih edebileceğiniz alan ve branşları görmek için aşağıda yer alan bağlantıdan yararlanabilirsiniz. http://busmek.bursa.bel.tr/kategori/branslarimiz

Busmek Moda Evi
Hemen hemen her alanda eğitimleri bulacağınız Busmek kursları geçtiğimiz yıllarda Türkiye’de bir ilke imza atarak Busmek Moda Evi şeklinde özel bir uygulama ve satış merkezini hayata geçirdi. Burada kursiyerler özellikle moda alanında gelişmiş eğitimler yanı sıra bol uygulama imkanı bulmaktadır. Özellikle kişiye özel gelinlik, nişanlık ve abiye modellerinin dikildiği merkezde geleceğin sanatkarları yetiştirilmektedir.

Busmek Spor Eğitim Merkezi
Halk Eğitimlerinden sonra kurulmasına karşın büyük bir kitlenin ilgisini çeken Busmek ve benzeri kurumlar sadece sanat ve mesleki eğitimlerle sınırlı kalmadan aynı zamanda toplum sağlığına faydalı olan eğitimler içermektedir. Özellikle sağlıklı bir hayatın olmazsa olmazı spor eğitimlerinden yine ücretsiz olarak yararlanabilirsiniz. Kadın ve erkeklere yönelik spor eğitimlerinin yer aldığı merkezde Aerobik, Step, Fitness ve Pilates eğitimleri yer almaktadır. Sağlıklı ve formda kalmak için yapmanız gereken günlük düzenli spor ve egzersizlerdir.

Bursa’da Ücretsiz Kurs Veren Belediye ve Kurumlar
Şehrimizde tek seçenek Busmek olmayıp, gerek devletimiz, gerekse yerel yönetimlerin kendi imkanları dahilinde açtığı kurslar bulunmaktadır. Onlardan biri Osmangazi Belediyesi Osmek kursları olup, ilçe genelinde yaklaşık 20 şubesi ile eğitim vermektedir. Bir diğer başarılı ilçemiz ise Yıldırım Belediyesi olup, Yıl-Mek kursları kapsamında ilçe halkının sanat ve meslek kurslarından yararlanmasını sağlıyor.

Osmanlıca Eğitimleri Verilmeye Başlandı
Tarihe tanıklık etmiş olan şehrimiz Osmanlı İmparatorluğunun ilk başkenti olma unvanı taşımaktadır. Son yıllarda okullarda zorunlu ders olması planlanan Osmanlıca Busmek’te çoktan branş listesine girdi bile sizde Osmanlı Türkçesi öğrenmek isterseniz kurslarımızdan ücretsiz yararlanabilirsiniz.

Cumartesi Günleri Line TV Ekranlarında Sizlere Konuk Oluyoruz
Şehrin sanat ve meslek kursları Busmek daha fazla tanınması için çok özel bir projeye imza atılıyor. Cumartesi günleri Line TV ekranlarında olacak olup, ilk program 17 Ocak tarihinde Çikolata Yapımı Kursunun tanıtımı ile gerçekleşecektir. Kursları yakından tanımak isteyenler iyi seyirler diyoruz.

TSE Kalite Yönetim Sitemi Belgesi Aldık
Bursa’nın ücretsiz sanat ve meslek edindirme kurumu haline gelen Busmek başarı ve kalitesini ISO 9001:2008 belgesi ile tescillendirdi. 2015 yılında TSE Kalite Yönetim Sitemi Belgesi almak için başvurmuş ve gerekli kontrollerde başarıları yerinde görülerek TSE Kalite Yönetim Sitemi Belgesi almaya hak kazanmıştır.

Gürsu Busmek Kurs Merkezi Açıldı
10 Yıl önce sanat ve meslek eğitimleri vermeye başlayan Busmek kurs merkezlerine bir yenisini daha ekliyor. Alınan karar ile Bursa’nın tüm ilçelerinde yer almayı amaçlayan kurum ilk etapta Gürsu Busmek şubesini açarak genişlemeye devam ediyor. Eski adı Susığırlık ilçe 1931 yılından itibaren adı Gürsu olarak değişmiştir. Yaklaşık 100 bin insanın yaşadığı Gürsu’da sanat ve meslek kursları için Busmek’in imkanlarından ücretsiz yararlanabilirsiniz.

Atık Yağları Topluyor, Doğayı Koruyoruz
Yeraltı su kaynaklarına zarar veren atık yağları toplamak için harekete geçen Bursa Büyükşehir Belediyesi Busmek kurs merkezlerine bitkisel atık yağların toplanması için makine yerleştirdi. Bu uygulama ilk etapta Gürsu, Mustafa Kemal Paşa, Erikli, Mudanya ve Beşevler Busmek kurs merkezlerinde toplanmakta olup, aynı şekilde 11 ilçede yaklaşık 40 noktada bitkisel atık yağlar toplanmaktadır. 1 Litre atık yap 1 milyon litre içme suyuna zarar vermektedir. Bu duruma duyarsız kalmayın, atık yağlarınızı lavaboya dökmeyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir