Bursa Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Meslek Eğitim Kursları

Bursa’da yaşayan vatandaşlarımızın merakla beklediği haber geldi. BUSMEK 2023-2024 kayıt tarihleri belli oldu. Bursa Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Meslek Eğitim Kursları (BUSMEK) tarafından yapılan açıklamada, BUSMEK kayıtlarının 23 Ağustos 2023 Çarşamba günü başlayacağı duyuruldu.

Busmek kayıt işlemi için Busmek’in resmi İnternet sitesi busmek.bursa.bel.tr‘yi kullanarak ön kayıt oluşturailir ya da size en yakın BUSMEK kurs merkezinden yüz yüze kayıt işlemi de gerçekleştirebilirsiniz.

Busmek 2023-2024 eğitim dönemi

BUSMEK Kursları Nedir?

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından 2006 yılında kurulan BUSMEK (Bursa Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Meslek Eğitim Kursları), Bursa’da yaşayan vatandaşların kültür, sanat ve mesleki eğitim ihtiyaçlarını karşılamak, istihdama katkı sağlamak üzere 5 farklı kurs merkezi ile kurulmuştur. Aradan geçen süreçte hem kurs merkezlerinin sayısı hem de eğitimi verilen branşların sayısı %100’den fazla artmıştır. (1)

Kurulduğu günden itibaren 300.000’den fazla kişinin yararlandığı BUSMEK kurslarından her yıl yaklaşık 35.000 kişi faydalanmaktadır.

Kurs Merkezi Sayısı 50’ye Yaklaştı

BUSMEK kurs merkezlerinin sayısı her geçen gün artıyor. İlk başladığı dönemde 5 olan merkez sayısı şuan BUSMEK, Anakucağı, YKS Hazırlık ve Kültür Merkezleri ile yaklaşık 50 farklı noktada hizmet vermektedir. Size en yakın Busmek kurs merkezini görmek için aşağıda yer alan bağlantıyı kullanabilirsiniz. (2)

Busmek kurs merkezleri
https://busmek.bursa.bel.tr/tr/kategori/kurs-merkezleri-20/

Eğitimi Verilen Branş Sayısı 350 Oldu

Geçtiğimiz yılın verilerine baktığımızda BUSMEK branş listesinde 350 farklı eğitimin seçeneği olduğu görülmektedir. Hayatboyu öğrenim merkezinin önerdiği 14 farklı alandan, en çok tercih edilen braşların seçildiği görülmektedir. Eğitimi verilen alanları aşağıdaki listeden görebilir. Branş detaylarına ulaşmak içinse aşağıda yer alan bağlantıdan faydalabilirsiniz.

 • Bilişim Teknolojileri
 • Giyim Üretim Teknolojileri
 • Müzik ve Gösteri Sanatları
 • Yabancı Dil Eğitimleri
 • Kuyumculuk
 • Büro Yönetimi ve Sekreterlik
 • Grafik ve Fotoğraf
 • Makina Teknolojisi
 • Pazarlama
 • Yiyecek ve İçecek Hizmetleri
 • Çocuk Gelişimi ve Eğitimi
 • Güzellik ve Saç Bakımı Hizmetleri
 • Sanat ve Tasarım
 • Metal Teknolojisi
 • Kişisel Gelişim
 • El Sanatları
 • Muhasebe
 • Spor
Busmek Branş listesi
https://busmek.bursa.bel.tr/tr/kategori/branslar-5/

BUSMEK Kurslarından Kimler Yararlanabilir?

İlk kurulduğu süreçte, sadece 16 yaş ve üzeri yetişkinlere yönelik eğitimler verirken; aradan geçen süreçte ise çocuklar, gençler, kadınlar ve hatta yüksek öğrenim sınavlarına hazırlanan öğrenciler ve mezunlar için farklı eğitim projeleri geliştirildi.

16 Yaş ve Üzeri Yetişkinler

BUSMEK Kursları, Hayatboyu Öğrenme Müdürlüğüne bağlı, yaygın eğitim kapsamında olması nedeniyle eğitimlerden 16 yaş ve üzeri bireyler yararlanmaktadır.

9-15 Yaş Arası Çocuklar

BUSMEK yaz kursları ile çocuklar ve gençlerde (9-15 yaş arası) BUSMEK’İN birbirinden güzel eğitimlerinden gönüllerince yararlanıyorlar.

Üniversite Sınavlarına Hazırlanan Lise Mezunları

BUSMEK YKS kursları ve hazırlık kampları ile Bursa’da ikamet eden lise mezunlarını en iyi şekilde hazırlamaya devam ediyor. Lise mezunlarına yönelik gerçekleştirilen YKS hazırlık kursları, Türkiye’nin önde gelen üniversiteleri ile koordineli olarak gerçekleştirilmektedir. Bursa’da şuan 4 farklı noktada BUSMEK sınava hazırlık merkezleri bulunmaktadır. İnşallah sayıları dada da artacaktır.

Okul Öncesi Eğitime İhtiyaç Duyan Çocuklar

Busmek Anakucağı merkezleri ile Bursa’da tam anlamı ile sosyal belediyecilik faaliyetleri yürütmektedir. Okul öncesi eğitim fırsatlarını toplumun tüm kesimlerine ulaştırmak isteyen BUSMEK Anakucağı uygulaması ile 4-6 yaş arası çocuklara, okul öncesi eğitim imkanı sağlamaktadır.

BUSMEK Kayıt İşlemi Nasıl Yapılır?

Busmek’in İnternet sitesi busmek.bursa.bel.tr’de kurs kayıt tarihleri ve daha işinize yarayacak birçok güncel duyuru payaşılmaktadır. BUSMEK kayıtlarının başlaması ile birlikte, başvurunuzu İnternet sitesinden online ya da kurs merkezlerine bizzat gelerek yapabileceğinizi unutmamalısınız.

Busmek online kayıt için https://e-belediye.bursa.bel.tr/Kurslar/Account/Login.aspx?ReturnUrl=%2fKurslar%2fBasvurular%2fBusmekBasvuru.aspx adresini kullanmanız gerekir. Açılan sayfada bir defaya mahsus olarak kayıt olmanız gerekir. Kayıt formunu doldururken kullandığınız bilgilerin doğru ve güncel olmasına dikkat ediniz. Örnek: Telefon numaranız hatasız ve güncel olmalıdır. Kayıt sonrası ve kayıt sayfasına girişlerde doğrulama SMS’i gönderilmektedir.

Kayıt olup telefon numaranızı doğruladığınızda giriş yapabilir ve seçeneklerden size uygun olan eğitim türünü seçerek başvuru yapabilirsiniz.

Busmek kayıt sayfası

HABER & DUYURULAR

Busmek ile ilgili güncel gelişmeleri yazının devamında sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz…

Anakucağı Çocuk Eğitim Merkezlerinin Sayısı Artıyor

Bursa’da eğitim kalitesini artırmak isteyen Bursa Büyükşehir Belediyesi yönetimi, okul öncesi eğitime büyük bir yatırım yaptı. Kentin birçok yerinde açılan “Anakucağı çocuk eğitim merkezleri” sayısı hızla artıyor. Son olarak Ovaakça, Hürriyet, Emek ve İnegöl Anakucağı merkezleri açıldı.

BUSMEK’te Osmanlıca Eğitimleri Verilmeye Başlandı
Tarihe tanıklık etmiş olan şehrimiz Osmanlı İmparatorluğunun ilk başkenti olma unvanı taşımaktadır. Son yıllarda okullarda zorunlu ders olması planlanan Osmanlıca Busmek’te çoktan branş listesine girdi bile sizde Osmanlı Türkçesi öğrenmek isterseniz kurslarımızdan ücretsiz yararlanabilirsiniz.

TSE Kalite Yönetim Sitemi Belgesi Almaya Hak Kazandı
Bursa’nın ücretsiz sanat ve meslek edindirme kurumu haline gelen Busmek başarı ve kalitesini ISO 9001:2008 belgesi ile tescillendirdi. 2015 yılında TSE Kalite Yönetim Sitemi Belgesi almak için başvurmuş ve gerekli kontrollerde başarıları yerinde görülerek TSE Kalite Yönetim Sitemi Belgesi almaya hak kazanmıştır.

Gürsu’da Busmek Kurs Merkezi Açıldı
10 Yıl önce sanat ve meslek eğitimleri vermeye başlayan Busmek kurs merkezlerine bir yenisini daha ekliyor. Alınan karar ile Bursa’nın tüm ilçelerinde yer almayı amaçlayan kurum ilk etapta Gürsu Busmek şubesini açarak genişlemeye devam ediyor. Eski adı Susığırlık ilçe 1931 yılından itibaren adı Gürsu olarak değişmiştir. Yaklaşık 100 bin insanın yaşadığı Gürsu’da sanat ve meslek kursları için Busmek’in imkanlarından ücretsiz yararlanabilirsiniz.

REFERANSLAR

 1. Eser, A. (2010). Belediyelerin mesleki yaygın eğitimdeki rolü: İsmek örneği (Doctoral dissertation, Marmara Universitesi (Turkey)).
 2. FIRAT, Z. HAYAT BOYU EĞİTİM SAĞLANMASINDA YEREL YÖNETİMİN KATKILARININ KADIN AÇISINDAN ÖNEMİ ve BURSA AÇISINDAN DEĞERLENDİRME. Paradoks Ekonomi Sosyoloji ve Politika Dergisi14(1), 59-72.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir