ETİSEM Kursları 2022-2023 Kayıtları Başladı. Son Gün 7 Eylül

Ankara’da ücretsiz kurs denince ilk akla gelen kurumlardan biri de hiç şüphesiz ETİSEM olacaktır. Adından da anlaşılacağı üzere Etimesgut ilçesinde yaşayan yarım milyondan fazla insana hizmet vermektedir. (1)

Etisem 2022-2023 güz dönemi kayıtları 22 Ağustos 2022 tarihinde başlamış olup 7 Eylül 2022 tarihine kadar devam edecektir. Eğitimler ise 12 Eylül itibari ile başlayacaktır.

Etisem kayıtları 2 aşamalı olarak yapılmaktadır. İlk olarak Etisem’in İnternet sitesinden online ön kayıt, sonrasında ise 3 gün içerisinde kurs ya da kayıt merkezlerine bizzat gelerek başvurunuzu onaylatmanız gerekir.

Etisem kursları

Etisem ön kayıt işleminin nasıl yapıldığına bakalım mı? İlk olarak aşağıda yer alan bağlantıya tıklayarak işe başlıyoruz. http://etisemybs.etimesgut.bel.tr/Registration/Step1/

Açılan sayfada ilk olarak kurs merkezi (yerleşke) ya da alan seçimi ile başlayabilirsiniz. Yerleşke seçimi ile size en yakın merkezde olan kursları görebilir ya da kurs seçimi ile katılmak istediğiniz eğitimin hangi merkezlerde yer aldığını görebilirsiniz.

Etisem kurs merkezi seçimi

Ben, seçimimi kişisel gelişim kurslarından yana yaptım. Kurs kategorisi kısmından kişisel gelişim ve eğitim seçtiğimde hangi merkezde hangi eğitimin yer aldığını görüyorum. Beğendiğim bir kurs olması halinde ise Seç butonuna tıklayarak kayıt olabiliriz.

Seç butonuna tıkladığımda o, kurs ile ilgili eğitim günleri, son kayıt tarihi ile alt yaş sınırı bilgisi gösterilmektedir. Uygun olması halinde işlemlere devam edebilirsiniz. Aşağıdaki görselde de yer aldığı gibi “Lütfen Giriş Yapınız” butonuna tıklıyoruz.

Etisem kurs günleri ve saatleri

Bu aşamadan sonra daha önce kayıt olduysanız giriş yapabilir ya da yeni üye olabilirsiniz. Şifrenizi hatırlamıyorsanız şifremi unuttum butonuna tıklayarak yeni şifre alabilir ve kayıt işlemlerine devam edebilirsiniz.

Etisem Nedir? Kimler Yararlanabilir?

Etisem Ne Demek? Sorusuna yanıt vererek başlayalım. Etisem Açılımı (Etimesgut Belediyesi Sürekli Eğitim ve Uygulama Merkezi) Şeklindedir. Etimesgut Belediyesi yanı sıra Başkent Üniversitesi ve Ankara Milli Eğitim Müdürlüğü’nün gerçekleştirdiği ortak eğitim projesidir.

Zorunlu öğrenim yaşını tamamlamış olan bireylere yönelik kültür, sanat ve mesleki eğitimler içermektedir. Eğitimlerin bir bölümü çocuklar ve gençlere yönelik olması nedeniyle alt yaş sınırı 9’a kadar düşebilmektedir. Başvuru yapacağınız kursun alt yaş sınırına göz atmalısınız. (2)

Etisem’de Hangi Kurslar Var

Her geçen gün gelişen, hizmet kalitesini artıran bir kurum olduğunu belirterek başlamak istiyorum. Geçmişe dönüp baktığımızda, Etisem ilk kurulduğunda 10 alanda 36 farklı branşta eğitim verdiği görülmekte; şimdi ise 24 alanda 300’ün üzerinde kurs bulunuyor. Branşların hepsini burada yer vermek maalesef mümkün değildir. O nedenle 24 farklı alanı burada paylaşacağım. Alanları ve içerisinde yer alan branşları yakından görmek için etisem.etimesgut.bel.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.

 • Bilişim Teknolojileri
 • Yiyecek ve İçecek Hizmetleri
 • Büro Yönetimi ve Sekreterlik
 • Yabancı Dil Eğitimleri
 • Çocuk Gelişimi ve Eğitimi
 • Seramik ve Cam Teknolojisi
 • Giyim Üretim Teknolojisi
 • Sanat ve Tasarım
 • Sağlık
 • Grafik ve Fotoğraf
 • Güzellik ve Saç Bakım Hizmetleri
 • Müzik ve Gösteri Sanatları
 • Hasta ve Yaşlı Hizmetleri
 • Muhasebe ve Finansman
 • Hobi ve Destek Eğitimleri
 • Kişisel Gelişim ve Eğitim
 • İnşaat Teknolojisi
 • Makina Teknolojisi
 • MGS Halk Oyunları

Güzellik ve Saç Bakımı Hizmetleri (Kuaförlük)
Türkiye’nin her yerinde icra edebileceğiniz bir meslek kuaförlük bay yada bayan farkı olmadan Etisem kurslarında bu mesleğe adım atabilirsiniz. Güzellik ve saç bakımı hizmetleri alanında bay ve bayan kuaförlüğü ile cilt bakımı, makyaj, manikür pedikür ile vücut bakımı gibi alanlarda eğitimler bulunmaktadır.

ETİSEM Kurs Merkezi Sayısı 14’e Yükseldi

Yaklaşık 50 km alana kurulu olan ilçemizde eğitim alabileceğiniz 14 farklı etisem kurs merkezi bulunmaktadır. Yani size en yakın noktada kurs merkezleri bulunmaktadır. Aşağıda yer alan listede size en yakın şubeyi ve iletişim bilgilerini görebilirsiniz.

Atakent Sosyal Tesisleri
Atakent Mahallesi, 1490 Sokak, No:6 Elvankent
0312 260 90 90

Etimesgut Kent Konseyi
Ahi Mesud Mahallesi, Ahi Mesud Bulvarı, No:87
0312 226 53 74

Atakent Sosyal Tesisleri
1490 Sokak, No:6, Elvankent
0312 260 90 90

Etisem Merkez Binası
30 Ağustos Mahallesi, Öğretmenler Sokak, No:2
0312 244 95 80

Göktürk Aile ve Yaşam Merkezi
Eryaman 2. Etap, Göksu Mahallesi, Erzurum Kongresi Caddesi, No:21 Eryaman
0312 280 10 46

Korkut Ata Kongre ve Kültür Merkezi
Topçu Mahallesi, Ahi Mesud Bulvarı, 1558. Sokak, No: 33
0312 260 50 75

Satuk Buğrahan Geleneksel Türk İslam Sanatları Merkezi Eğitim Merkezi
Eryaman 3. Etap Tunahan Mahallesi, Kocatepe Caddesi, No: 2
0312 279 39 02

Yunus Emre Kültür Merkezi
Eryaman 2. Etap, Şehit Osman Avcı Mahallesi, 64. Sokak, No:8
0312 280 12 05

Zübeyde Hanım Kreş ve Gündüz Bakımevi
Eryaman Mahallesi, 333. Sokak, No:21
0312 244 95 80

Ahi Elvan Aile ve Yaşam Merkezi
Ahi Mesut Mahallesi, Ahi Mesut Bulvarı, Kent Konseyi Karşısı
0312 503 29 90

Atabey Sürekli Eğitim ve Uygulama Merkezi
Atayurt Mahallesi, Evliya Çelebi Caddesi, No:20 (TOKİ Yapracık Konutları 3. Bölge)
0312 299 82 04

Eryaman Çocuk Merkezi (Kreş ve Gündüz Bakımevi)
Şeyh Şamil Mahallesi, 169 Sokak, Özkar İş Merkezi, Kat 1
0312 279 39 08

Güzelkent Aile Yaşam ve Eğitim Merkezi
Güzelkent Mahallesi, 408 Cadde, No:2
0312 279 45 81

Kaşmir Sürekli Eğitim ve Uygulama Merkezi
2. İnönü Caddesi, No:4
0312 514 67 31

Çocuklu Annelere Kreş Desteği Bulunuyor
Özellikle çocuklu annelerin en çok sorulardan biri kursunuz da kreş desteği bulunuyor mu? Etisem kursları bu konuda örnek bir uygulamaya imza atarak çocuklu anneler için kreş desteği sağlamaktadır. Annemiz eğitim alırken çocuklar ise çocuk gelişim uzmanları ile birlikte eğlenceli etkinliklere katılıyor. Çocuğuma bakacak kimse yok diye düşünmeyin, arzu ettiğiniz eğitimlerden mahrum kalmayın. (3)

Etisem Aile Akademisi
Belediye yönetimi sadece kurslar ile sınırlı kalmadan aynı zamanda ailelerin birliği, beraberliği ve mutluluğu içinde hizmet veriyor. Bu kapsamda 2013 yılında hayata geçirilen aile akademisi uzman psikologlar ile aile bireylerine psikososyal destek sağlamaktadır.

Etisem Çocuk Akademisi (Kreş Gündüz Bakımevi)
Sağladığı bir diğer güzel imkan ise başta belediye çalışanlarının çocukları olmak üzere aynı şekilde ilçe genelinde bakıma muhtaç ailelerin çocukları ile şehit çocuklarına gündüz bakımevi ve etüd merkezi olarak hizmet vermektedir.

Etimesgut Halk Eğitim Merkezi’ni Gördünüz mü?

Aradığınız eğitimi, Etisem kurslarında bulamadınız mı? Etimesgut’ta ücretsiz yararlanabileceğiniz bir diğer kurs ise Etimesgut Halk Eğitim Merkezi’dir. 1984 yılında kurulmuş olan Etimesgut HEM, 8 dersliği bulunan modern binası ile hizmet vermektedir. 30’dan fazla öğretmen ve usta öğreticinin görev yaptığı kurumu yakından tanımak isterseniz, aşağıda yer alan bağlantıdan inceleyebilirsiniz. https://etimesguthem.meb.k12.tr/

REFERANSLAR

 1. YAKUT, M. E. ETİMESGUT İLÇESİ’NİN (ANKARA) NÜFUS COĞRAFYASI POPULATION GEOGRAPHY OF ETİMESGUT DISTRICT (ANKARA).
 2. Demirci, A. (2020). Erişebilirliğe yönelik engelsiz yaşam merkezi tasarım yaklaşımları: Etimegut Belediyesi engelsiz yaşam merkezi örneği (Master’s thesis, Başkent Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü).
 3. Öktem, M. K., Yıldız, M., & Erkul, E. (2008). ANKARA’DAKİ BELEDİYELERİN ÇOCUKLARA YÖNELİK HİZMETLERİ VE ELEKTRONİK ORTAMA TAŞINABİLİRLİĞİ. Journal of Society & Social Work19(2).

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir