İSMEK 2022-2023 Kayıtları 31 Ağustos’ta Başlıyor.

İstanbul’da yaşayanların merakla beklediği: Enstitü İstanbul İSMEK 2022-2023 kayıtları 31 Ağustos Çarşamba, saat 10.00’da başlayacaktır. Başvuruların nasıl ve nereden yapılacağı ile nelere dikkat edilmesi gerektiğini yazının devamında bulacaksınız.

Başvurular, her zaman olduğu gibi İnternet üzerinden online olarak yapılmaktadır. Bu yıl, kayıt sayfasında değişiklik yapılmış olup kursiyer.ismek.ist yerine giris.ibb.istanbul adresi kullanılması gerekiyor.

Kayıt sayfasının değişmesi ile birlikte kurs başvurusu yapmak isteyenlerin ilk olarak üye olmaları gerekmektedir. Giris.ibb.istanbul adresine tıkladığınızda açılan sayfada giriş ekranı ile karşılaşacaksınız. Aşağıda yer alan görselde de yer aldığı gibi ilk olarak “Üye Ol” butonuna tıklayınız. (1).

Online kayıt işleminin nasıl yapılacağını görmek için aşağıda yer alan linke tıklayınız. https://www.ismekkurs.com/ismek-online-basvuru-nasil-yapilir/

Kayıtlar Yıl Boyunca Devam Edecektir

31 Ağustos itibari ile başlayacak olan Enstitü İstanbul İsmek kayıtları, yıl boyunca devam edecektir. Birçok branşın kayıtları belirli zaman aralığında tekrarlayarak devam etmektedir.

Eğitimler 19 Eylül’de Başlıyor

2022-2023 Eğitim öğretim dönemi, 19 Eylül itibari ile başlayacak olup başvuru yaptığınız alana göre hafta içi ve hafta sonları gerçekleşecektir.

İSMEK Kursları Ücretli mi?

İstanbul’un en kaliteli eğitimlerinin verildiği İSMEK kursları tamamen ücretsizdir. Dilediğiniz kurs merkezi ve branşa herhangi bir ücret ödemeden katılabilirsiniz. (2).

İSMEK Branş Listesini Mutlaka İnceleyelin

Başvuru yapmamdan önce, eğitim almayı düşündüğünüz alan ve branşın detaylarına, gereksinimlerine mutlaka göz atmalısınız. Bunun için aşağıda yer alan bağlantıyı kullanabilirsiniz. https://enstitu.ibb.istanbul/portal/enstitu_egitimler.aspx

Aynı Alanda 2 Branş Seçebilirsiniz!

Kursiyerlerin en çok merak ettiği konuların başında kaç kursa başvuru yapabilecekleri gelmektedir. Burada bilmeniz gereken en önemli husus tercihinizi aynı alan üzerinden en fazla 2 branş şeklindedir. Yani ilk seçimi yabancı dil alanından yapmanız halinde diğer hakkınızı da yine yabancı dil alanında yapmalısınız.

Alan, Branş, Program Nedir?

İSMEK yeni döneme 40 farklı alanda eğitim vereceğini duyurdu. Burada kafanızı karıştıran bazı hususlar olabilir. Peki alan, branş ve program ne anlama gelmektedir. Alan deyince aklınıza şu gelmelidir. Yabancı dil, bilişim teknolojileri, el sanatları vb anlamalısınız.

Branş dendiğinde ise yabancı dil altında yer alan Türkçe hariç tüm diller eklenebilir. İngilizce, Almanca, Arapça, Rusça, Fransızca daha birçok dil sayılabilir.

Program ise yine yabancı dil örneğinden gidersek İngilizce branşı kendi içerisinde A1, A2, B1,B2 ya da mesleki İngilizce gibi kendi içerisinde programlara ayrılmaktadır.

Eğitimlerinizi tamamladığınızda farklı dallardan eğitim seçebilirsiniz. Örnek ilk başladığınız eğitimi eğitim öğretim dönemi bitmeden tamamlarsanız. Siz farklı alanlardan eğitim seçebilirsiniz. Bunun dışında bir de genel branşlar altında siz hakkınızı tamamlamış olsanız bile seçebileceğiniz bazı genel branşlar yer almaktadır. Dilerseniz o eğitimlere de kayıt olabilirsiniz.

İSMEK Kurs Merkezini Görerek Karar Verin

İsmek kurs merkezleri

Eğitim almak istediğiniz İSMEK kurs merkezini, kayıt olmadan önce tespit etmelisiniz. Aradan geçen 1 yıllık süreçte adresi değişen ya da geçici olarak kapananlar olabilmektedir. Bu nedenle İSMEK kurs merkezleri sayfasına aşağıda yer alan bağlantıdan ulaşarak size en yakın ya da eğitim almak istediğiniz branşı içeren şubeyi tespit edebilirsiniz. https://enstitu.ibb.istanbul/portal/kursmerkezleri.aspx

İSMEK Yabancı Dil Okulu

istanbul’da yabancı dil eğitimi için binlerce TL ödemenize gerek kalmıyor. Çünkü İSMEK yabanı dil okulu ile onlarca yabancı dil eğitimi ücretsiz olarak sunuluyor. İstanbul’un Fatih ilçesinde bulunan İSMEK dil okulu 50’den fazla programda eğitim vermektedir. En çok tercih edilen yabancı dil eğitimleri arasında yer alan İngilizce kursları 7 farklı program ile size sunuluyor. Dilerseniz İngilizce kursu seçeneklerine göz atalım. İngilizce A1,A2,B1,B2 ve C1 seviyeleri yanı sıra YDS hazırlık kursu ve İngilizce kitap çeviri eğitimleri yer almaktadır.

Yabancı dil eğitimleri tabii ki sadece İngilizce ile sınırlı değildir. Almanca, Arapça, Çince, Farsça, Fransızca, İspanyolca, İtalyanca, Japonca, Korece, Rusça ve yabancılar için Türkçe kursları yer almaktadır. Aynı şekilde Osmanlıca eğitimleri içinde İsmek dil okulunu tercih edebilirsiniz.

Fırıncılık ve Pastacılık Okulu

Fırıncılık ve Pastacılık Okulu
Profesyonel ekmek ve pastacılık eğitimleri veriliyor.

İstanbul’un fırıncı ve pastacıları bundan böyle İSMEK kurslarında yetişiyor. Geçtiğimiz yıllarda hayata geçen İSMEK fırıncılık ve pastacılık okulu ekmek ve pasta üretimi konusunda uzmanlar yetiştiriyor. Daha önce İstanbul Halk Ekmek (İHE) tarafından kullanılan ve boşaltılan binada eğitimler gerçekleşmektedir. Tam donanımlı merkezde her türlü teorik ve uygulama eğitimleri yer almaktadır. 20’den Fazla programın yer aldığı kurslarda sizde fırıncı ya da pastacı olabilirsiniz.

Güzellik ve Saç Bakımı Hizmetleri Okulu

Türkiye’nin en önemli mesleklerinden biri kuaförlük, hem erkekler hem de kadınlar arasında en önemli gelir kaynaklarından biridir. Eskiden kalfa ve ustalar çıraklıktan yetişirdi. Şimdi ise İSMEK güzellik ve saç bakımı hizmetleri okulunda yetişiyor. Bakırköy’de bulunan bu merkez sadece saç yapımı eğitimleri vermiyor. Aynı zamanda cilt bakımı ve makyaj gibi birçok eğitimi içeriyor. 30’dan Fazla programda eğitimin yer aldığı Bakırköy güzellik ve saç bakımı hizmetleri okulunda yer alan eğitimleri göremeden karar vermemelisiniz.

İsmek Yaz Kursları Ne Zaman Başlıyor?

2014 Yılına kadar sadece 16 yaş üzeri yetişkinlere eğitim veren İSMEK aldığı yeni kararla 12-16 yaş arası gençlerinde eğitimlerden yararlanmasını sağladı. Bu kapsamda yaz okulu uygulamasını da hayata geçirdi. Okulların tatil olması ile birlikte başlayan İSMEK yaz okulu özellikle çocukların beğenisini kazandı. İsmek yaz okulu kayıt tarihleri, eğitimi verilen branşlar ve merak ettiğiniz diğer hususları aşağıda yer alan bağlantıdan ulaşabilirsiniz. https://www.ismekkurs.com/ismek-yaz-kurslari

İSMEK Sertifikaları Ne Zaman Verilir?

Eğitimini belirlenen devamsızlık düzeyini aşmayan ve başarılı bir şekilde tamamlayanlar eğitim türüne göre Milli Eğitim Bakanlığı onaylı sertifika ya da İSMEK katılım almaktadır. MEB onaylı sertifika almaya hak kazananlar belgelerini eğitim bittikten 1-2 ay sonra kurs merkezinden alabilirler. Sürecin uzun sürmesi belgenin Ankara’da hazırlanarak gönderilmesi ile ilgilidir. Kurs yönetimi sertifikanız hazır olduğunda sizi bilgilendirerek almanızı isteyecektir. Sadece katılım belgesinin yer aldığı branşlarda ise eğitimin son günü belgeniz kurs merkezinde hazırlanarak teslim edilir.

İSMEK iş Başvurusu Yapmak İster misiniz?

Milyonlarca insana eğitim verirken aynı zamanda binlerce insana da istihdam imkanı sağlamaktadır. Bunların içinde binlerce öğretim görevlisi, kurs merkezi yetkilisi ve hizmetli insanlar bulunmaktadır. İsmek kurslarında görev almak ister misiniz? Uzman ya da usta öğretici olarak görev alabilirsiniz. Bunun için kariyer.ibb.ist adresine göz atmalısınız. Oradan başvurunuzu yaparak İsmek’ten gelecek haberi beklemelisiniz. İsmek iş başvurusu ile ilgili daha fazla bilgiye yine sitemizden de ulaşabilirsiniz.

REFERANSLAR

1. Eser, A. (2010). Belediyelerin mesleki yaygın eğitimdeki rolü: İsmek örneği (Doctoral dissertation, Marmara Universitesi (Turkey)).

2. Özer, F. (2010). Meslek ve beceri kazandırmada büyükşehir belediyelerinin rolü, İstanbul Büyükşehir Belediyesi uygulamaları: İSMEK (Master’s thesis, Sakarya Üniversitesi).

313 Yorum

Yorum yap
 1. Alan geçişleri çok verimsiz. Mesleğimle ilgili kursa katılmak isterken yabancı dil kurslarına katılamıyorum. Bu sorun giderilse çok daha hoş olur.

 2. Merhaba ben pilates kursuna katılmak istiyorum acaba kontenjan doldumu birde farklı günlerde iğne odasına gidebilirmiyim

  1. Tülay: kursiyer.ismek.ist adresinden kontenjan durumunu görebilir ve başvuru yapabilirsin.

 3. Anasınıfı öğretmenliği için on-line kayıt yaptırmak istiyorum ama sayfada böyle bir kayıt yeri yok

  1. Kübra: Eğitim almak için mi? Eğitim almak içinse böyle bir branş maalesef bulunmuyor. Çünkü öğretmenlik için eğitimi gerekmektedir.

 4. Meraba nende pastacılık kursuna başlamak istiyorum merkeze gelip kayıt yaptırsam hemen baslayabilirmiyim

  1. Nuray: Merkeze gelmeye gerek kalmadan başvurunuzu kursiyer.ismek.ist adresinden yapabilirsiniz. Yeni dönemin ilk eğitimleri Eylül ayında başlamaktadır.

 5. merhabalar ben autocad kursu na yazılmak istiyorum ama birçok ilçede yok bana yardımcı olun lütfen

  1. Fehim: Tüm kurs merkezlerinde olmasının maalesef imkanı yoktur. Bu nedenle kursiyer.ismek.ist adresinden AUTOCAD eğitimin olduğu şubeleri görebilir ve kayıt olabilirsiniz.

 6. Mrb bn ismeke kaydolucamda kurs bitis tarihi gozukmuyor

  1. Muhammet: Kursiyer.ismek.ist adresinden giriş yaptığında kursların günler, saatleri, başlangıç ve bitiş tarihleri görünür.

 7. merhaba,kişisel gelişim eğitimi ya da çocuk gelişimi eğitim kursu var mı bulamadım.

  1. Sinem: Evet her ikisi de bulunuyor. Lütfen branş listesine göz atınız.

 8. Meraba ben baglama kursuna gitmek istiyorum sultangazi cebeci hoca ahmet yesevide varmı?

  1. Pakize: Bu şekilde yapmak yerine kursiyer.ismek.ist adresinden bağlama eğitimi olan şubeleri görebilir ve kayıt olabilirsiniz.

 9. Merhaba il dişından gelicem cnc eğitimi almak torna eğitimi almak istoyorum

  1. Hami: İsmek’te belirtmiş olduğun eğitimler yer almamaktadır. Yaşadığınız il ve ilçede bulunan İŞKUR hizmet müdürlüğü ile görüşün.

 10. Kızım keman kursuna gitmek istiyor Güngörendeyim acaba İsneğin varmı keman kursu

  1. Özge: Evet, efendim keman eğitimleri bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir