Keman Kursu

Genelde hüzünlü şarkılarda dinlemeye alışkın olduğumuz Keman sesi ile insanı farklı dünyalara götürmektedir. 4 Teli ile milyonlarca insanı kendine hayran bırakan bu enstürman Violin ailesinden olup, grubun en küçük üyesidir. Fakat en yüksek ses tonuna ulaşabilen üyesidir. İyi bir keman’ın arşe dediğimiz kısmı (yay) aslında at kılından üretilenidir. Günümüzde polyester misina dediğimiz malzemeden üretilsede siz mutlaka kaliteli bir Keman bulmaya çalışmalısınız. 60cm uzunluğunda olan bu enstürmanı çalmak ciddi anlamda emek ve sabır ister, gerçekten ben bu çalgıyı öğrenmek istiyorum diyenler için sayfanın devamında ücretsiz keman kursu bilgileri yer almaktadır. Ücretsiz sunulan imkanları mutlaka değerlendirmelisiniz.

Keman Eğitimi

İsmek Keman Kursu
Dünyaya örnek bir eğitim kurumu İsmek aslında genel yapısı meslek edindirme olan bu kurum kurduğu müzik ihtisas merkezleri ilede geleceğin sanatları ve keman virtüözleri yetişmesini sağlıyor. Tüm imkanları ücretsiz sizlerin önüne sunan İsmek Keman kursu ilede yine alanında uzman öğretmenler ile sanat hayatına adım atmanızı sağlıyor. İsmek keman kursu kapsamında 2 farklı branş açılmış olup, Türk Müziği ve Batı Müziği şeklinde eğitimler alabilirsiniz.

Türk Müziği
Keman eğitimi için başlangıç kursu olan bu branş toplamda 128 saat sürecek eğitimden oluşmaktadır. Temel düzeyde Türk müziğine uygun keman çalmayı öğretmektedir. Her zamanki gibi müziğin temel öğelerini öğreterek başlayan eğitimler sanatçının duruş ve keman tutuş tekniklerini öğrenerek devam etmektedir. Temel yay teknikleri ve birinci konumu öğrendikten sonra yaylı çalgılarda oldukça önemli olan majörlere geçilmektedir. Basit ve bileşik makamların öğretilmesi ile devam edilmekte olup, diğer enstürmanlara eşlik etmeyi öğreneceksiniz.

Batı Müziği
İsmek’te keman kursu iki farklı branştan oluştuğunu söylemiştik, şimdi ise daha geniş kapsamlı bir eğitim olan batı müziği branşını tanıyacağız. Bildiğiniz gibi keman dünya genelinde kullanılan bir enstürman olup, sizlere bu iki branşada katılmanızı öneriyorum. Yine müziğin temel öğeleri ile başlayacak olan eğitim 240 saat olup, eğitimlerde batı müziği dediğimiz yani yabancı müzikleri keman ile uyum sağlamayı öğretilmektedir.

Hangi Kurslarda Kemna Eğitimi Bulunuyor?
İstanbul genelinde 240 kurs merkezi ile eğitim olanakları sunan İsmek Keman kursu için aşağıdaki kurs merkezlerini belirlemiştir. Her yıl değişen şube bilgileri farklılık gösterebilir.

  • Bahçelievler Şirinevler
  • Başakşehir Bahçeşehir
  • Beykoz Ortaçeşme
  • Beykoz Gümüşsuyu
  • Çekmeköy Mimar Sinan
  • Sultanbeyli Abdurrahman Gazi Mahallesi
  • Fatih Fındıkzade Müzik İhtisas Merkezi
  • Kadıköy Hasanpaşa Müzik İhtisas Merkezi

Nasıl Kayıt Olunur?
Geçtiğimiz kayıt aşaması baştan sona değişen İsmek online kayıt uygulamasına geçmiştir. Kursiyerler Temmuza ayında başlayan kurslara yalnızca kursiyer.ismek.org sitesinden online başvuru yapabiliyor. İnternet bağlantısı olan her yerden sizde 2 dakikanızı ayırarak başvurabilirsiniz. Artık şehir dışında yada tatilde olsanız bile İsmek kayıtlarını kaçırma derdi olmadan internetten hemen kayıt olabiliyorsunuz.

Dünyaca Ünlü Keman Virtüözü Farid Farjad
Kemanı ağlatan adam olarak bilinen bir sanatçı Farid Farjad 1938 yılında Tahran’da dünyana gelen sanatçı ilk olarak 8 yaşında keman çalmaya başlamıştır. Onlarca eseri bulunan sanatçıyı ilk dinlediğiniz anda işte sanat ve sanatçı bu diyorsunuz. Bazı eserleri Türkçe müzikler üzerine olup mutlaka dinlemenizi tavsiye ederim. Yukardaki resimde yer alan sanatçı Farid Farjad’dır resim temsili olarak eklenmiştir. İsmek’te alacağınız keman eğitimi ile sanatçı Farid Farjad’ın herhangi bir bağlantısı yoktur. Madem sanatçıdan bahsetmişken bir eserini sizlerle paylaşalım.

Farid Farjad Golha
Sanatçının en çok dinlenen albümlerinden biri olan Golhayı dinledikten sonra sizden konu hakkında düşüncelerinizi almak isterim sizde böylesi bir keman üstadı olabilirsiniz. Yapmanız gereken sadece başaracağınıza inanmak ve sabırla emek vermektedir. Şimdiden tüm arkadaşlarımıza başarılar diliyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir