İsmek Online Başvuru Nasıl Yapılır?

iSMEK kayıt işlemi, (İsmek’in İnternet sitesi giris.ibb.istanbul) adresinden online olarak yapılmaktadır. İlk olarak İsmek kayıt tarihlerini kontrol etmelisiniz. Başvuru sürecinin başlaması ile birlikte nasıl yapacağınızı yazının devamında görebilirsiniz. (1).

İlk İşlem, Üye Olmak Gerekiyor

Enstitü İstanbul İsmek aşamasında bazı değişiklikler gerçekltirildi. Kursiyer.ismek.ist yerine yeni kayıt sayfası olan giris.ibb.istanbul adresi kullanılmaya başlandı. İlk işlem olarak giris.ibb.istanbul adresinden “Üye Ol” butonuna tıklayarak üye olmamız gerekiyor.

İsmek kayıt sayfası

Üyelik formunda, kullanıcı adı olarak T.C. Kimlik numarası istenmektedir. Aynı şekilde telefon numarası bilginizde talep edilmektetdir. Belirtmiş olduğunuz telefon numarası güncel ve SMS alacak şekilde olmalıdır. Üyelik sonrası gelecek olan doğrulama kodu ulaşması ve üyeliğinizi tamamlamanız gerekir.

Kayıt Sayfasına Giriş Yapabiliriz

Üyelik işleminin tamamlanması ile birlikte giris.ibb.istanbul ya da enstitukayit.ibb.istanbul adresinden T.C. Kimlik numaranızı kullanıcı adı olacak şekilde, belirlemiş olduğunuz şifre ile giriş yapabilirsiniz.

Kursiyer Formunda ki Eksik Bilgileri Dolduruyoruz. (İlk defa giriş yapanlar!)

Formda istenen bilgileri girip, Giriş butonuna tıkladığınızda sizi otomatik olarak açılan kursiyer formu karşılayacaktır. Tabii ki bu sadece ilk defa kayıt yaptıracaklar için geçerlidir. Daha önce bu sayfaya giren ya da herhangi bir kursa kayıt olanlara açılmaz. Açılan formda eksik bilgileri doldurmanız gerekmektedir. Eğitim durumu, çalışma şekli, şartname kabulü içermektedir. Bu formda yer alan eksik bilgileri doldurduktan sonra Güncelle ve Kurs Seç butona tıklayabilirsiniz. Bu aşamada en önemli detaylardan biri telefon numaranızın hatasız ve güncel olmasıdır. Çünkü kurs başvuruları ile ilgili sizi aranabilir ya da kısa mesaj gönderilir. Arama ya da kısa mesajla ulaşılmamanız halinde başvurunuz iptal edilerek yedek kursiyere geçecektir.

KURS TERCİHİ YAPMAYA BAŞLIYORUZ

Evet, arkadaşlar eksik bilgileri de tamamladıktan sonra artık severek iştirak edeceğimiz eğitimi seçebiliriz. Bunun için birçok alternatif bulunmaktadır. Kurs başvuru panelinde değişiklik yapılmış olup, geçtiğimiz yıllardaki karışıklık giderilerek daha sade ve kullanışlı hale getirilmiştir.

Branş Seçimi

Branşlar (Branş Seçiniz) Size en uygun kurs merkezini seçmek için ilk olarak ekranın sol kısmında yer alan Branşlar seçeneğini kullanabilirsiniz. Açılır menü şeklinde tasarlanmış olup, 500’den fazla seçenek bulunmaktadır. Buradan herhangi bir Branşı seçerek alt kısımda yer alan filtrele butonuna tıkladığınızda o eğitimin hangi kurs merkezinde hangi gün ve saatlerde olduğunu görebilirsiniz. Bu şekilde size en yakın merkezi kurs merkezini görebilir ve kayıt olabilirsiniz.

İlçeler (İlçe Seçiniz) Branşlar kısmından katılmak istediğiniz eğitimi seçtikten sonra dilerseniz hemen alt kısmında yer alan ilçeler kısmından yaşadığınız ya da eğitime katılmayı düşündüğünüz kurs merkezinin ilçesini seçerek filtrele butona tıklayabilirsiniz. Böylece katılmak istediğiniz kurs ve tercih ettiğiniz ilçedeki İSMEK kurs merkezi bilgileri karşınıza gelecektir. Katılmak istediğiniz eğitim tercih ettiğiniz ilçede yoksa sonuç boş olacaktır.

Kurs Merkezleri: İlçeler kısmından seçim yaptıktan sonra dilerseniz filtrelemeyi daha da daraltarak kurs merkezi kısmından yaşadığınız ya da katılmayı düşündüğünüz ilçeden kurs merkezi seçebilirsiniz.

KAYIT OL

Evet, arkadaşlar gördüğünüz gibi detaylı bir filtreleme ile bize uygun eğitim ve kurs merkezine ulaşabiliyoruz. Geri kalan tek şey seç butonuna tıklayarak kayıt olmaktır. Dilerseniz örnek bir kayıt işlemi yapalım. Ben Avcılar ilçesinde Web Tasarım kursuna kayıt olmak istiyorum. Bunun için Branşlar kısmından Web Tasarımı ilçeler kısmından ise Avcılar seçiyorum ve filtrele butonuna tıklıyorum. Kurs merkezi kısmını bilerek boş bıraktım çünkü Avcılarda ki tüm kurs merkezlerini göstersin. Bakalım hangi kurs merkezlerinde ilgilendiğim eğitim var görelim.

Kurs listesi

Resmi büyük boyutta görmek için tıklayınız.

Evet, arkadaşlar sonuç itibari ile bu dönem Avcılar’da 2 farklı tarih aralığında Web Tasarımı kursu olduğunu görüyorum. Kafanız karışmaması için resim üzerindeki tarihleri ben sildim. İlk sıradaki Ağustos ayında başlayacak olup, ikinci sıradaki ise Aralık ayında başlayacaktır. Tarihler yanı sıra kurs günler, saatleri ve kayıt kontenjan durumunu görebiliyorum. Günler ve saatler bana uygunsa ekranın sağ kısmında yer alan seç butona tıklayarak başvuru yapabilirim. Tıklayalım bakalım nasıl bir sonuç ile karşılaşıyoruz.

Tercih Nedeni

Resmi büyük boyutta görmek için tıklayınız.

Kurs Tercihi Sihirbazı Paneli: Katılmak istediğim eğitime seç dediğimde beni kurs tercihi sihirbazı paneli isimli küçük bir pencere karşılıyor. Buradan kursa neden katılmak istediğinize dair seçeneklerden birini işaretlemeniz gerekir. Bu noktadan İleri butonuna tıklayınız.

Son kontrol

Resmi büyük boyutta görmek için tıklayınız.

Kurs Tercih Onayı: Bu aşamadan sonra başvurunuzu son defa kontrol etmek için kurs tercih onay penceresi açılmaktadır. Bazı kurslarda kontenjan yetersiz olması nedeniyle kursa katılmak isteyenlerde bazı temel bilgiler yanı sıra sınav yapılmaktadır. Benim katılmak istediğim Web Tasarımı kursuda temel bilgisayar bilgisi yanı sıra sınavlı olduğunu görüyorum. Bilgiler arasında aynı zamanda sınavın hangi tarihte yapılacağı yazmaktadır. Ben sizin kafanızı karıştırmamak için tarihleri sildim. Evet, arkadaşlar bu bilgileri de gördükten sonra artık Kayıt Ol tıklıyorum. Ve mutlu son kayıt sonucu ile karşı karşıya kalıyorum.

Başvuru Sonucu

Resmi büyük boyutta görmek için tıklayınız.

Eğitimlerim Kısmından Başvurduğunuz / Katıldığınız Kursları Kontrol Edin

Evet, arkadaşlar başvurumuzun durumunu kontrol etmek için üst menüde yer alan eğitimlerim kısmına tıklıyoruz. Açılan sayfada başvuru yaptığımız ya da daha önce katıldığımız eğitimleri görebiliriz. Buradan başvuru yaptığınız kursu mutlaka kontrol edebilir ya da dilediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Buyurun birlikte kontrol edelim.

Eğitimlerim

Asil, Yedek Başvuru Nedir?

Online kayıt dönemi başlaması ile birlikte asil ve yedek kontenjan şeklinde bir uygulama hayata geçti. Örnek bir eğitim için 20 kursiyer eğitim görecekse bunun için 40 kursiyer başvurusu alınmaktadır. Bunların ilk 20 kişisi asil sonraki 20 kişi ise öncelik sırasına göre yedek kursiyer olmaktadır.

Asil listede yer alan başvurulara kurs merkezi yönetimi tarafından telefonla arama ya da kısa mesajla bilgi verilerek belli bir tarihe kadar kurs merkezine yanında nüfus cüzdanı fotokopisi ile gelerek başvurusunun kesin kayıt haline getirmesi istenir. Arama ya da kısa mesajla kişiye ulaşamama halinde başvuru iptal edilerek ilk sıradaki yedek kursiyere hak verilir. Bazen asil adaylar kendisi başvurusunu iptal edebilir. Bu durumda yine ilk sıradaki yedek aday asil listeye dâhil edilir.

Sınav Tarihini Not Edin

Bazı kurslara katılım sınavla yapıldığı için eğitime kısa bir süre kala sınavlar yapılmaktadır. Zaten kurs sonuç kısmında sınav gün ve saati yer almaktadır. Sınava katılmamanız halinde maalesef başvurunuz iptal edilmiş olacaktır.

Telefon Numaranızı Güncel Tutun

Önemli hususlardan biri de kişisel bilgileriniz olup, İsmek’te kayıtlı cep telefonunuz mutlaka güncel olmalıdır. Çünkü kurs merkezinden sizi aradıklarında ya da kısa mesaj ilettiklerinde ulaşabilmeli aksi halde başvurunuz iptal edilir. Telefon numaranız değişmesi halinde kursiyer.ismek.ist adresine giriş yaparak Kayıt Formu linkine tıklayınız. Açılan formda telefon numaranızı güncelleyebilirsiniz.

REFERANSLAR

1. Eser, A. (2010). Belediyelerin mesleki yaygın eğitimdeki rolü: İsmek örneği (Doctoral dissertation, Marmara Universitesi (Turkey)).

2. Erdil, M. İBB İSMEK’te Görev Alan Türkçe Eğitmenlerinin İSMEK Yabancılar İçin Türkçe Kursuna Yönelik Değerlendirmeleri. Full Text Book, 3, 90.

58 Yorum

Yorum yap
 1. ben başvuru yapıyorum ama güncelleniyor bi de telefon numarası ni yazamıyorum

  1. Zehra: Farklı bir cihazdan yapmayı dener misiniz?

 2. telefon çalıyor. mesgle atıyosunuz kimse bakmıyor

  1. Perihan: Kayıtların ilk günü aşırı yoğunluk olduğu için anlık kesintiler yaşanır. Siz sabırla devam edin.

 3. Sürekli hata veriyor. Önce geçersiz kimlik no diyordu, şimdi aşağıdaki gibi

  403 – Forbidden: Access is denied.
  You do not have permission to view this directory or page using the credentials that you supplied.

  1. İbo: Kayıtlar başladığı ilk gün böylesi kesintiler yaşanabilmektedir.

 4. hicbi sekilde siteye ulasamiyorum nasil kayit olacam

 5. Kursiyer.ismek.org adresinden kayıt yapıcam ama tc giremiyorum nasıl yapıcam??

  1. Jale: Herhangi bir hata görünmüyor.

 6. merhaba. adres bilgimi değiştirmek istiyorum ama bulamadım

  1. Sinem: Bununla ilgili detaylara kursiyer.ismek.org adresinden ulaşabilirsiniz.

 7. İsmekte kesin kayıt yaptım. Fakat suan başka bir branşa kayıt yapmak istiyorum . kesin kayıtları sildirmek mümkün mü? Mümkünse nasıl silinir?

  1. Meryem: kursiyer.ismek.org adresine giriş yaparak iptal etmeyi deneyiniz. Sistem başvuru durumuna göre iptal edebilir.

 8. Girişimcilik egitimine katılmak istiyorum

 9. Admin : kayıt yaptık ama.yanlış oldu onu silip yeniden
  yapmak istiyorum olmuyor. Lütfen yardımcı olursanız.
  Teşekkür ederim.Iyi akşamlar

  1. Fatma: Başvurularım kısmından iptal ederek yeni başvuru yapabilirsiniz.

 10. Çekmeköy de ki Şenay sokak da bulunan ismekte saç tasarım için olan kurşun hafta içi saatleri kaç ??

  1. Ravza: Bu tür bilgileri paylaşamıyoruz. Sizler kursiyer.ismek.org adresine giriş yaparak görebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir