Mobil Uyumlu Web Tasarım Kursu

Gelişen teknoloji ile birlikte hayatımızı kolaylaştıran uygulamalar sürekli yenilenmektedir. Daha önce sadece masaüstü bilgisayarlar kullanılırken, sonrasında yanımızda taşıma imkanı sunan Laptop, Tablet Bilgisayarlar ile Android, IOS gibi işletim sistemi bulunan akıllı telefonlar bir nevi bilgisayar vazifesi görmektedir. Tek farkı işletim sistemi ve düşük ekran boyutları olup, hayatımızda yer eden İnternet sitelerinin ziyaretçileri son zamanlarda mobil kullanıcıları olmaktadır. Bu nedenle İnternet siteleri artık mobil uyumlu tasarlanmaktadır. Mevcut sitelerin ise tablet bilgisayarlar ve akıllı telefonların ekranlarına uygun hale getirilmektedir.

Mobil İnternet Sitesi Eğitimi

Mobil Uyumlu Site Nedir?
Akıllı telefonlar ilk çıktığında kurumsal firmalar mobil cihazlar için yazılımlar geliştirdi, fakat bu işlem hem bilgisayarlar, hemde mobil cihazlar için içerik girilmesi gerektiği için maddiyat yanında işçilik ortaya çıkmaktadır. Google buna bir çözüm getirdi ve mobil yazılım yerine İnternet sitelerin mobil cihazlara uyumlu hale getirmenin yeterli olacağını duyurmuş ve yaptığı yazılı açıklama ile teşvik eder hale gelmiştir.

Mobil Uyumlu Site Nasıl Olur?
İnternet siteleri statik ve dinamik yapılarda olup, statik siteler geçmişte sadece HTML işaret dili ile yapılır, sitenin yapısı Table ile kontrol edilirdi. Sonrasında çıkan CSS Stil şablon dili sitelerin daha güzel bir yapıya kavuşmasını sağlarken içeriklerin şekillendirilmesinde çok etkilidir. Aynı şekild sitelerin mobil uyumlu hale gelmesinde yine CSS dosyalarında yapılacak basit değişiklikler ile mümkündür.

Boyutları Piksel Yerine % Yapmalısınız
Sitenin ilk hali boş bir resim defteri gibidir. İlk yapılan işlem sayfamızın boyutlarını belirlemek ve Container dediğimiz kapsayıcı div oluşturmak gerekir. Sonra o kapsayıcı divin içerisinde sitenin bölümlerini hayal ettiğiniz tasarımlara göre bölümlere ayırırız. Geçmişte bu kapsayıcı ve bölüm divleri piksel olarak yapılmakta olup, şimdi ise bu divleri piksel yerine %100 olarak yapmak gerekir. Container kapsayıcı div %100 olduğunda siteye girilen cihazın ekran boyutuna göre kendini ayarlayacaktır.

Google Mobil Uyumluluk Testi
Web site sahipleri sitelerinin mobil uyumlu olup, olmadığını anlamak için Google’nin ücretsiz araçlarından yararlanabilirsiniz. Aşağıda yer alan linkte Mobil Uyumluluk Testi yapabilirsiniz. https://search.google.com/test/mobile-friendly?utm_source=mft&utm_medium=redirect&utm_campaign=mft-redirect

Mobile Tabanlı Web Tasarım Geliştirme ve Uyum Eğitimi
Web site sahipleri, Web Tasarım eğitimi alanlar bu alanda kendine meslek edinmek isteyenler için yine çok özel bir meslek edindirme kursu sizi bekliyor. Halk Eğitim Merkezi Bilişim Teknolojileri alanında yeni eklenen branşlardan biride Mobile Tabanlı Web Tasarım Geliştirme ve Uyum Eğitimi olup, eğitimin amacı sıfırdan mobil uyumlu web site yapmak ve mevcut siteleri mobil uyumlu hale getirmek için ihtiyacınız olan bilgileri içermektedir. 64 Saat sürecek eğitimlerde ilk etapta mobil cihazların boyutları, HTML 5 işaretleme dili ile CSS 3.0 ile Javascript dosyalarının mobil uyumlu hale getirilmesi ve Jquery kütüphanesini kullanmayı öğreneceğiz.

Mobil Cihazların Ekran Özelliği ve Boyutlarını Tanımak
Eğitimler ilk olarak tablet ve akıllı telefonların ekran özellikleri ve boyutlarını tanımakla başlayacak olup, siteye giren bir ziyaretçinin kullandığı cihazın ne olduğu, hangi boyutta olduğunu tanıyan ve ona göre sunum yapan kodları tanıma ve sitenin meta kısımlarında kullanmayı öğrenerek giriş yapacağız.

HTML 5 İle Web Tasarım Yapma
Statik sitelerin yapımında tek başına yeterli olan HTML işaretleme dili geçtiğimiz yıllarda geliştirilmiş olup, HTML 5.0 versiyonu ile daha stabil ve kullanışlı hale gelmiştir. Sitelerimizde HTML 5 komutlarının uygulanması ele alınacaktır. Çünkü İnternet siteleri mobil olması için HTML 5 desteklemesi gerekir.

CSS 3 Sayfa Biçimlendirme
Web Tasarım ile ilgilenen herkesin mutkala bilmesi gereken CSS stil şablon dili soln olarak CSS 3.0 versiyonu çıkmış olup, yenilikler ve bilinmesi gerekenleri uygulamalı olarak görecek sitenizi mobil uyumlu hale getirmek için gerekli olan CSS düzenlemelerini eğitimlerde uygulamalı olarak göreceksiniz.

Jquery Mobil Kütüphane Kullanımı
Eğitimin son aşaması son zamanlarda en çok tercih edilen hazır uygulamalardan birisi Jquery bir çok hazır uygulaması ile sitenize bir tıkla enteğre etme imkanınız bulunmaktadır. Javascript yerine geliştirilen Jquery ile sitelerinize mobil uyumlu bir çok uygulama ve özelliği ekleyebilirsiniz.

Bu Eğitimden Kimler Yararlanabilir?
Öncelikle bu kurs sıfırdan Web Tasarım kursu olmayıp, sadece mobil uyumlu web site yapma yada mevcut sitelerin mobil uyumlu hale getirilmesi konusunda eğitim vermektedir. Verilen eğitimler HTML, CSS ve Javascript gibi temel bilgilere sahip olanlara verilmektedir. Webmaster ve daha önce web tasarım eğitimi almış kişiler içindir.

Şimdilik Sadece Halk Eğitim Merkezlerinde
Bu eğitim oldukça yeni olup, ilk etapta sadece Halk Eğitim Merkezi kurslarında uygulanmaya başlamıştır. Halk Eğitim Merkezi Bilişim Teknolojileri alanında yer alan bu eğitimden yararlanmak için ilçenizde bulunan Halk Eğitim Merkezi müdürlüğüne bizzat başvuru yapmanız gerekmektedir. Eğitimlerin açılabilmesi için en az 12-15 kişi kayıt olması gerekir. Bu nedenle arkadaşlarınız arasında bir grup oluşturmalısınız.

Ücretsiz Web Tasarım Kursuna Katılın
Henüz web tasarım, HTML gibi konularda bilginiz yoksa bu eğitime katılmadan önce ilk olarak 192 saat sürecek olan Web Tasarım kurslarına katılmanız gerekir. Burada HTML, CSS, Hosting, Doman ve FTP gibi uygulamaları öğrenerek site yapmaya başlayacaksınız. Sonrasında ise mobil uyumlu site yapabilmek için Mobil Tabanlı Web Tasarım Geliştirme ve Uyum Eğitimi sizlerin dahada gelişmesi için gerekli eğitimdir. Ücretsiz Web Tasarım kursları hakkında daha fazla bilgi ve detaya yandaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz. https://www.ismekkurs.com/web-tasarim-kursu

Google Seo Kurslarına Katılın
HTML işaretleme dili ile başlayan site yayıncılık hayatı mobil eğitimler, web programlama derken SEO ile devam etmektedir. Çünkü sitelerin istenen kelimede ilk sıralarda çıkması için SEO kurallarına uygun olması gerekir. Bunun için özellikle Google Seo Kurslarını incelemenizi öneririm.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir