Ücretsiz Web Tasarım Kursu

Web Tasarım Kursu
Geçtiğimiz günlerde yaptığımız bir söyleşide özellikle gençlerin neden bilgisayar öğrenmesi gerektiğini ele almıştık, Bilgisayar kullanmanın sadece İnternet sitelerini inceleyip, E-posta amaçlı olmayacağını geleceğin meslekleri için adeta bir anahtar olacağını belirtmiştik. Evet değerli arkadaşlar Bilişim Teknolojileri alanında kendinize bir meslek edinmek isterseniz burada ilk aşama bilgisayar bilgisi olacaktır. Örnek vermek gerekirse Web Tasarım şuan en popüler meslekler arasında yer alan ve ticareti baştan sona değiştiren web sitelerin tasarlanması, yayınlanması ve daha ileri SEO işlemlerini yaparak aylık en az 5000 TL gibi bir kazanç elde edebilirsiniz. Ücretsiz bilgisayar kursu gibi yine sizlere ücretsiz web tasarım kursları hakkında bilgi vereceğiz.

Web Tasarım Eğitimi

Web Tasarım Nedir?
İnternet sitesi yapmanın (tasarlamanın) en temel yolu Web Tasarım ile mümkündür. Bu nedenle web siteleri Statik ve Dinamik olmak üzere ikiye ayrılır. Web Tasarım ile yapabileceğimiz işlem Statik olup, genelde tek başına HTML yada HTML + CSS bilgisi gerektirebilir. Bununla alakalı bilgiyi ayrıca aktaracağız.

Ücretsiz Web Tasarım Kursları Var mı?
Evet değerli arkadaşlar özellikle büyük şehirlerde yaşayanlar bu konuda oldukça şanslı olup, İstanbul’da yaşayanların ilk yararlanması gereken kurum İstanbul Büyükşehir Belediyesi Hayat Boyu Öğrenim Merkezi İSMEK olup, aynı şekilde Ankara’da Beltek, Konya’da Komek, Bursa’da Busmek, Kayseri’de Kaymek gibi eğitim kurumları bulunmaktadır. Bununla ilgili detayları sayfa sonunda bulabilirsiniz. Bu sayfada ağırlıklı olarak İstanbul’da yaşayanlar için İsmek Web Tasarım Kursu bilgileri yer alacaktır.

İsmek Web Tasarım Kursu

Kurulduğu günden beri 2 milyon kişinin yararlandığı İsmek kursları özellikle geleceğin mesleklerine dair eğitimler içermektedir. Bilişim Teknolojileri alanında verilen eğitimlerden biri Web Tasarım olup, 192 saat sürecek eğitimlerden oluşmaktadır. Özel bir kursa binlerce TL verip katılsanız emin olun ders saati bu kadar uzun olmayacaktır. İstanbul genelinde en az 50 kurs merkezinde bulabileceğiniz Web Tasarım Kursu tamamen ücretsiz olduğunu bilmelisiniz. Aynı şekilde eğitim sonunda MEB onaylı sertifika alacaksınız.

Kimler Katılabilir, Yaş Sınırı Var mı?
İsmek sanat ve meslek kursları kapsamında olması nedeniyle yaş sınırlaması bulunmaktadır. Bu eğitim için 16 yaş ve üzeri olmanız gerekmektedir. Kayıt ve eğitim döneminde İstanbul’da yaşıyor olmanız gerekir. Aynı şekilde yukarıda da belirtildiği üzere bilgisayar bilginiz olması gerekir. Mezuniyet durumu önemli olmayıp, başvuru durumuna göre kursiyer seçimi sınav ile yapılmaktadır. Sınavda genelde bilgisayar ile ilgili sorular sorulmaktadır.

Eğitim içeriği Nedir?
İsmek Web Tasarım Kursuna katılmaya hak kazananlara sıfırdan web site hazırlama ve yayınlama yeteneği kazandırılmaktadır. Bu kapsamda 192 saat sürecek olan eğitim bir çok modülden oluşmaktadır. Onların içinde en önemlisi HTML ve CSS olup, aynı şekilde web sitelerinde kullanılan resimlerin düzenlenmesi, profesyonel resimler hazırlalayabilmek için gerekli olan Photoshop programı öğretilmektedir.

HTML Nedir, Neden Öğrenmeliyim?
Tüm web sitelerin temeli olan HTML çok sık kullanılmasa bile her web sitesinde bir nebze olsun karşınıza çıkmaktadır. HTML, HEAD, BODY ile başlayıp, site içeriğini barındırmaktadır. Bundan 10 yıl önce sitelerin %90’lık kısmı sadece statik HTML işaretleme dili ile yapılırken, zamanla ilerleyen teknoloji PHP, ASP gibi yazılım dillerinin çıkması ile dinamik sitelerin daha kullanışlı hale gelmesini sağlamıştır. Fakat Linux (PHP) yada Windows (ASP) yazılım dilleri ile tek başına site yapmak mümkün olmayı, HTML gereklidir. Yine aynı şekilde sitemizde HTML dersleri şeklinde bir alan olup, oradan merak ettiklerinizi görebilirsiniz.

Dreamweaver
Dünyanın en çok kullandığı web tasarım programı haline gelen Adobe Dreamweaver HTML işaretleme dili dahil PHP, ASP, CSS, XML ve JSP gibi bir çok yazılım dili ile web sitesi tasarlamanızı sağlayan programdır. Örnek bir kodlama yapacaksınız, en basitinden resim yada link eklemek için örnek verelim. Program resim ekle, link ekle gibi butonlardan yararlanarak sadece 10 saniyede yapabiliriz. Ama kendinizi bu programa çok fazla kaptırmayın, çünkü zamanla kodları unutma problemi yaşayabilirsiniz.

Photoshop
Kulağınıza aşina olmuş bir kelime Photoshop ile en özel grafikleri hazırlayabilirsiniz. Web tasarım ile grafikler olmazsa olmaz kavramlardan birisidir. Sitenin güzel bir görünümü için grafik ve resimlerden faydalanmanız gerekmektedir. Photoshop ile en özel web grafikleri düzenlenebilir yada sıfırdan hazırlayabilirsiniz. Web siteleri resim olmadan pek keyif verici olmazlar, lakin amatörce eklenen bir resimde ziyaretçiyi bunaltır ve siteden çıkmasını sağlar, o nedenle Photoshop ile sitemize uygun hale getirerek sitemize ekleyeceğiz. İlgi çekici manşetler ve Banner tasarlayabilirsiniz. Sitelerimizde kullanacağımız resimler çok büyük boyutta olmamalıdır.

Flash
Sitelerde mutlaka görmüş olmalısınız, hareketli ve akışkan halde bir o kadarda kaliteli ve net bir görüntü sunan flash dosyalar yine web siteler için önemlidir. Özellikle bannerleri flash ile yapabilirsiniz. Büyük boyut flash kullanmanız durumunda sitenizin açılması ağırlaşacaktır. O nedenle yalnızca banner ve tanıtım kısımlarında flash kullanmanız önerilir. Flash sitelere girdiğinizde bir rakam 100’e kadar sayar bu o flash dosyanın yüklenmesi içindir. Bazı insanlar onun yüklenmesini beklemez ve siteden çıkarlar. Flash son zamanlarda artık kullanılmamaya başlanmış olup, yerine daha çok jQuery kullanılmaktadır.

Domain (URL)
Çocuk doğunca bir isim verilir ya, İnternet siteleri de öyledir. Orjinal hali telefon numarası gibi bir kaç rakamdan oluşmakta olup, buna ise İP adresi denmektedir. fakat ziyaretçilerin aklında kalmadığı için buna bir isim (Domain) entegre edilir ve akılda kalıcı hale gelir. Domain adres yıllık kiralama şeklinde tahsis edilen isimler olup, uzantısına göre (.com .net .org .com.tr gen.tr .tv) gibi boş olanı seçebilir yıllık 10 ile 50 dolar arasında bir ücrete kiralayabilirsiniz. Domain hakkında yine detayları sizlerle paylaşacağım.

Hosting
Web sitemiz için gerekli sayfaları hazırladık ve bilgisayarımızda bekliyor. Bu şekilde hazırladığımız siteyi ve sayfaları bizden başkasının görme imkanı yoktur. Onları insanların 24 saat görebilecekleri bir ortama atmalıyız. Bunun içinde sunuculardan faydalanacağız. Sunucunun en küçük parçası olan Reseller yada Hosting alarak sitemizin dosyalarını orada barındıracağız. Sunucu hiç bir şekilde kapanmaması 365 gün 24 saat çalışması gerekir. Çünkü sunucu kapanması demek sitenizin kapanması anlamına gelir. O nedenle kaliteli firmalardan almalısınız yoksa siteniz sık sık kapanır, buda bir web site sahibi için oldukça üzücüdür. Hosting bir sitenin güvenlik ve işleyişi ile en önemli detaylardan birisi olup, özellikle CPANEL özelliği olan yönetim panellerini tercih etmelisiniz. İyi bir hosting nasıl olmalı, hosting nereden alınır gibi konuları yine bilgilendirme kısmında ele alacağız.

FTP
Web sitemizin sayfalarını hazırladıktan sonra ihtiyacımız olan Domain ve Hosting olacaktır. Bunları da elde ettikten sonra artık web sitemizin içeriğini yayınlama vaktidir. Hazırladığımız sayfaları, resimler, flash dosyaları ve varsa PDF dosyaları sunucuya yüklemek için en çok kullanılan yöntem FTP (File Transfer Protocol) olup, hosting aldığınız firmanın size vereceği şifre ile bağlantı kuruyor ve dosyalarımızı yüklüyoruz. FTP kulanımı konusunda da yine bu sitede sizlere online eğitim düzeyinde bilgi vereceğiz.

CSS Eğitimleri Başladı
Bundan 10 yıl önce Web siteler genelde sadece HTML işaretleme dili ile yapılırdı. Biraz daha kaba bir şekilde yapılan Tablolar, bu tabloların etrafında bırakılan Border işlemleri, aynı şekilde optimize edilmeden kullanılmış resimler maalesef kullanıcıların sıkılmasına neden oluyordu. Sonrasında çıkan CSS ise sitelerin daha düzenli olmasını sağlamıştır. CSS (Cascading Style Sheets) amacı sitenin şablonunu oluşturmaktır. Boş bir sayfayı kapsayıcı ile çerçevesini belirlemek, sonra onları o kapsayıcı içinde parçalara bölmek ve bir düzen içerisinde tutmaktadır. Aynı şekilde içerik ve resimlerimize çeşitli özellikler kazandırdığı gibi son zamanlarda çok önemli hale gelen mobil uyumlu site yapmayı mümkün hale getirmektedir. İsmek Web Tasarım Kursu ilk etapta sadece HTML eğitimi verirken şimdi CSS eğitimleri de vermektedir.

Mobil Uyumlu Siteler Yapmalısınız
Gelişen teknoloji kocaman bilgisayarlar yerine daha küçük hatta yanımızda sürekli taşımamızı mümkün kılan akıllı telefon ve tablet bilgisayarları ön plana çıkarmıştır. Mevcut siteler bilgisayar ekranları baz alınarak tasarlandığı için şuan akıllı telefon ve tabletlerde kullanımı çok rahat olmayabilir. Google bunun için özel bir talimat yayınlamış ve mobil uyumlu sitelerin Seo açısından avantajlı olacağını belirtmiştir. Mobil uyumlu siteler akıllı telefon yada tablet ile girildiğinde ekran boyu o cihaza göre uyum sağlamasıdır. Bunu yapmanın en kolay yolu CSS olup, kullanılan kapsayıcı div boyutlarını sabit piksel yapmak yerine % olarak çalışmak gerekir. Bununla ilgili Webmasteryolcu’nun 5 dakikada sitenizi mobil uyumlu hale getirme makalesine göz atmanızı öneririm.

Mobil Uyumlu Site Yapma Kursu Açıldı
Webmaster, İnternet sitesi sahibi yada Web Tasarım eğitimi alan arkadaşlara güzel bir eğitim önerimiz daha olacaktır. Halk Eğitim Merkezi tarafından ilk defa uygulamaya konan Mobil Uyumlu Web Tasarım Kursları ile 64 saat sürecek eğitim sonunda tablet bilgisayar ve akıllı telefonlara uyumlu web site hazırlama ve mevcut sitelerin mobil uyumlu hale getirilmesi öğretilmektedir. Eğitimlerde CSS 3, HTML 5 ve Jquery kütüphanesi kullanımı ele alınmaktadır. Artık mecburi ihtiyaç haline gelmiş olan mobil uyum için geç kalmayın. Eğitim detayları için aşağıdaki bağlantıya tıklayınız. https://www.ismekkurs.com/mobil-uyumlu-web-tasarim-kursu

İstanbul Dışı Web Tasarım Kursu

Evet arkadaşlar yukarıda İsmek Web Tasarım Kursu hakkında bilgiler vermeye çalıştık, hepinizin bildiği gibi İsmek sadece İstanbul’da yaşayanların yararlanabildiği bir kurum olup, tabi ki hayat sadece İstanbul’dan ibaret olmayıp, İstanbul dışında yaşayan arkadaşlarımızın ücretsiz yararlanabilecekleri kurumları aşağıda belirteceğiz.

Beltek (Ankara) Ankara Büyükşehir Belediyesi ve Gazi Üniversitesi arasında gerçekleşen Beltek Kursları 2 farklı branşta temel ve ileri seviye olmak üzere 2 aylık periyodlar halinde öğretmektedir. 17 Yaş ve üzeri lise ve dengi okul mezunları için geçerlidir. İlk kayıt esnasında bir defaya mahsus olmak üzere 20 TL kayıt ücreti alınır. Eğitimleri Gazi Üniversitesi rektörleri vermekte olup, eğitim sonunda yapılacak sınavda 80 ve üzeri not almanız halinde Gazi Üniversitesi İngilizce kurslarından ücretsiz eğitim imkanı sağlıyor

İzmeb; İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından sağlanan imkanlarla 16-35 yaş arası bireylere eğitim veren izmeb maalesef şuan için web tasarım branşı bulunmamaktadır.

Komek – Ko-mek; Biri İç Anadolu’nun diğeri ise Marmara Bölgesi’nin iki örnek şehri Konya (Komek) Kocaeli (Ko-mek) kurslarıda yine bu şehirlerde yaşayanlar için imkanları seferber etmiş durumdadır. Her ikisi de il merkezi ve ilçelerinde bulunan şubeleri ile yaygınlaşmakta olup, Kocaeli’de yaşayanlar ayrıca İzmek ve Gesmek gibi alternatif kurumlardan da yararlanabilir. Hepsi ücretsiz ve sertifikalıdır.

Kaymek; Kayseri Büyükşehir Belediyesi Kaymek kursları hızla gelişen eğitim kalitesi ve kurs merkezleri ile Kayseri’de ücretsiz web tasarım eğitim imkanı sunmaktadır. Aynı şekilde merkezi ilçelerden olan Melikgazi Belediyesi Melmek kurslarında da yararlanabileceğinizi unutmamalısınız.

Busmek (Bursa)
Kış Turizmi denince ilk akla gelen şehirlerden Bursa Büyükşehir Belediyesi Busmek kursları ile yüzlerce branşta eğitim vermektedir. O eğitimlerden biride Web Tasarım olup, ayrıca İnegöl Belediyesi İnesmek, Osmangazi Belediyesi Osmek kursları yine Bursa’da yaşayan arkadaşlarımız için alternatiflerdir.

Gasmek (Gaziantep)
Daha önce bakanlıkta yapmış olan Fatma Şahin tarafından yönetilen Gaziantep Büyükşehir Belediyesi eğitime büyük önem vermekte olup, daha önceki adı Gamek olup, sonradan değiştirilen Gasmek Web Tasarım Kursu ile Gaziantep’te yaşayanlar için ücretsiz eğitim olanakları sağlamaktadır. Bu fırsatı mutlaka değerlendirmelisiniz.

Sakem (Safranbolu)
Daha çok tarihi evleri ile bilinen Safranbolu aslında Karabük ilimize bağlı küçük bir ilçe olmasına karşın belediyenin sağladığı imkanlar görenleri şaşırtıyor. Sakem kursları olarak hizmet veren kurum ücretsiz verdiği eğitimlerden biride Web Tasarım olup, hemde 240 saat sürmektedir.

Halk Eğitim Merkezi İle Her Yerde; Benim yaşadığım şehrin adı geçmedi diye üzülmeyin. Halk eğitim merkezi branşları içerisinde web tasarım kursu bulunmaktadır. İkamet ettiğiniz ilçenin Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğüne giderek bilgi alabilir kayıt olabilirsiniz.

Değerli arkadaşlar web tasarım kursu hakkında aktaracklarım bu kadar olup, sizlerin soruları ve öğrenmek istedikleriniz varsa aşağıdaki soru ve yorum formundan iletebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir