Pazarlama ve Perakende Kursları

Ülkemizin en güzel yönü, üreten, ürettiğini aynı zamanda alıcıya ulaştırma becerisi olan insanların yaşadığı bir yerdir. Gelişen imkanlarla birlikte artan rekabet ortamında mücadele edebilmek için mutlaka rakiplerimize karşı artılarımız olması gerekmektedir. Bunun için yeniliklere açık ve kendimizi yenilemeliyiz. Bu gereksinim özellikle Pazarlama ve Perakende alanında hizmet veren insanları yakından ilgilendirmektedir. Bunun için başta Halk Eğitim Merkezi olmak üzere ücretsiz sanat ve meslek kurslarında Pazarlama ve Perakende alanı açılmış olup, Satış Elemanı, Satış Görevlisi, Sigortacı, Kasiyer, Kasa Şefi, Reyon Görevlisi, Reyon Şefi, Satın Alma Görevlisi ve Emlak Danışmanlığı gibi branşlarda eğitim verilmektedir.

Satış Kursu

Satış Görevlisi Kursu (184 Saat)
Ülkemizin her yerinde üreten yada bir şeyler satmaya çalışan insanları görürsünüz, bu insanların %80 gibi büyük bir kısmı sadece klasik satış teknikleri ile bunu yapmaktadır. Bazen artan rekabet koşullarına yenik düşerek işini yarıda bırakmak zorunda kalmaktadır. Bilinçli bir şekilde satış yapabilmek için öncelikle satacağımız materyallerden öte karşımızdaki insanları iyi tanımalıyız, davranış şekilleri ve müşteri özelliklerini analiz edebilmeliyiz. Bunun için sizlere ilk önereceğim kurs satış görevlisi olup, 184 saat sürecek olan eğitimlerde hayatınızı baştan aşağıda değiştirecek eğitimler bulunmaktadır. Dilerseniz başlıklar halinde ele alalım.

Müşteri Özellikleri
Konuya geçmeden önce bir örnek ele alalım 70-80 bin nüfusun olduğu bir ilçede beyaz eşya mağazamız olduğunu kabul edelim. Bir çok ilden bile daha kalabalık olan bu ilçede beyaz eşya satıcısı olarak bir kaç tane daha olması muhtemeldir. Yani rakiplerinizin olduğu bir ortamda ayakta kalabilmenin en kolay yolu alıcıların özelliklerini tanımaktır. Bunun için satış görevlisi kurslarının ilk aşaması müşteri özelliklerine ayrılmıştır. İnsanları demografik yönden ayırarak görüşme kuralları benimsemeyi öğreneceksiniz. Müşteri profilleri davranış şekillerine göre 7 kategoride toplamak mümkündür. Bu insanları analiz etmeniz, onların isteklerine göre imkanlar oluşturmanız halinde daha kolay satış süreci ve daha fazla müşteriye ulaşmanız kolay olacaktır.

Müşteri İletişimi (İkna Etme Yöntemleri)
İnsanlarla iletişim kurmak, onları ikna etmek, yönlendirmek başlı başına bir sanat olup, müşteri kitlemizi artırmanın bir diğer yönü ise başarılı iletişi kurmaktan geçmektedir. Örnek A101 ve BİM marketlerini ele aldığımızda hemen hemen herkesin ömründe bir defa uğradığı bu market kasiyerleri sürekli değişkenlik göstermektedir. Ödeme kısmına geçtiğinizde bazı elemanlar size Hoş Geldiniz diyerek güler yüzle karşılarken bazı çalışanlar ise tamamen isteksiz, gönülsüz çalışma şekli ve para üstünü verirken önünüze atarcasına bir tavır sergileyebilmektedir. İşte bu 2 dakikalık işlem o işletmenin kaderini belirlemektedir. Bu örneği aynı mahallede 2 farklı market olarak kabul edersek insan sıcaklık, güler yüz gördüğü satıcıyı tercih etmektedir.

Satışa Hazırlık
Müşteri konusunu geçtikten sonra bir diğer önemli konu satış ve pazarlamasını yaptığımız ürünlerde yeterli bilgiye sahip olmak gerekir. Örnek bir tablet bilgisayar alacaksınız ve siz bu konuda bilgi sahibi olan birisiniz gittiğiniz satıcı ürün hakkında bilgi verirken sizi yeterince tatmin etmemesi o ürünü ordan almak yerine başka bir satıcıdan almanıza neden olmaktadır. Bu nedenle satışını yaptığımız ürünü, özelliklerini, çalışma sistemini, ortaya çıkacak basit sorunlarına karşı çözüm yollarını bilmek sizin karşınızdaki insanı etkileme yönünde önemli rol oynamaktadır. Basit gibi görünse de karşınızdaki insan psikolojisi çok farklıdır.

İş Planı
Müşteriler hakkında bilgi edindik, onları etkileme ve ikna etme yönünde bilgi sahibi olduktan sonra şimdi ise satışlarımızı artıracak, insanların sürekli dikkatini çekecek detaylara geçiyoruz. İş planı yani planlı çalışmak için yapılabilecek teknikleri öğreneceğiz. Normal bir market ile A101 ve BİM’i karşılaştırırsak ikisi arasında gelecek günler adına yapılan plan farkları dikkat çekmektedir. A101 ve BİM gibi marketler gerek camlarında yer alan pano, gerekse bastırdıkları broşürler ile 1 hafta 10 gün sonra indirime girecek bir kaç ürünü teşhir etmektedir. Örnek ben çamaşır deterjanı alacağım, baktım Bim’de 2 gün sonra indirime gireceği görülüyor. Ben bazen 1-2 gün almayıp, o indirim gününü bekleyebilirim. Aynı şekilde camda ve broşürde o indirim bilgisini gören insanların dikkatini çekecektir. Mutlaka kampanyalar, hediyeli satışlar ile sürekli satış imkanı elde edebilirsiniz.

Reyon Görevlisi Kursu (152 Saat)
Konu marketlerden açılmışken eğitimlerimize marketler ile devam edelim. 15-20 Yıl öncesine kadar aslında süper, hiper yada zincir marketler yoktu, bu işi mahalle bakkalları yapar genelde veresiye satışlarla gerçekleşirdi. Banka ve kredi kartı uygulaması ile başlayan alışveriş çılgınlığı satış sektörünün büyümesini sağlamıştır. Şuan onlarca zincir market olup, bunlar BİM, A101, Migros, Şok, Real, Happy, Carrefour, Tansaş, Kipa, Adese, Uyum, Hakmar, Onur, İsmar, İspar, Kim gibi önemli Türkiye genelinde yaygın markalar bulunmaktadır. Bunların her şubesi en az 5-10 personel çalıştırmaktadır. Bu görevlerin büyük bölümü market reyonları ile alakalı olup, marketlerde görev yapmak isteyenler için ücretsiz reyon görevlisi kursları bulunmaktadır. Sorumlu olduğunuz reyonun düzeni, ürün ve stok takibi ve öne çıkan ürünlerle görev yaptığınız reyonda yer alan ürünlerin satışını artırmayı öğreneceksiniz.

Reyon Şefi (200 Saat)
Bazı market ve mağazalar ise hem reyon görevlisi hemde bu görevlilerin bağlı olduğu reyon şefi bulundurmaktadır. Reyon görevlisi aslında mağaza sorumluluğuna giden bir süreç olup, bu görevleri sadece bir basamak olarak kabul edebilirsiniz. Görev yaptığınız firmanın çalışma sistemini öğrenip, satışların artmasında başarı göstermeniz halinde en fazla 2 yıl içerisinde daha üst görevlerde yer almanız sürpriz olmayacaktır. Reyon Şefi kursları 200 saat olup, bu eğitimi sadece Halk Eğitim Merkezlerinde bulabilirsiniz.

Emlak Danışmanlığı (120 Saat)
Türk insanın öncelikli amaçlarından biride kendine ait bir evi olmasıdır. Bu nedenle sürekli çalışarak birikim yapma amacındadır. Bu nedenle ülkemizde gayrimenkul sektörü oldukça önemli noktada olup, sizde bu alanda kendinizi geliştirmek için emlak danışmanlığı eğitimlerinden yararlanabilirsiniz. Klasik emlakçıların aksine daha bilgili ve donanımlı bir şekilde mesleğe adım atmak için 120 saat sürecek olan emlak komisyonculuğu kurslarına katılmalısınız. Alım, satım, kiralama ve tapu işlemlerine dair tüm detayları bol uygulamalı eğitimlerde öğreneceksiniz. Ülkemizde başlatılan kentsel dönüşüm süreci emlakçıların işlerinde %400’e varan artış sağlamıştır.

Sigortacılık Kursu (1352 Saat)
Ülkemizin her yerinde bir ofis ile para kazanabileceğiniz işlerden biride Sigortacılık olup, bunun için verilen ücretsiz kurslara katılabilirsiniz. Mal, can ve diğer sigorta edilebilir materyallerin tespiti, değer bilgisi ve risk faktörünü bu eğitimlerde öğreneceksiniz. Ekspertiz, hasar tespit ve sigorta poliçesi hakkında merak ettiğiniz herşeyi öğreneceğiniz Sigortacılık kursu geniş bir eğitim sürecinden oluşmaktadır. Eğitimlerde sigortacılara sağlanan hak ve sorumluluklar ile risk tespiti ve alınacak tedbirlere daha bilgi verilmektedir. Aynı şekilde sigorta hukuku ile poliçe çeşitleri hakkında bilgi sahibi olacaksınız. Hayat Sigortası, Ferdi Kaza Sigortası, Kaza, Yangın ve Sağlık Sigortası ile son yıllarda oldukça önemli hale gelen Bireysel Emeklilik Sigortası hakkında eğitimler verilmektedir. Aynı şekilde son yıllarda zorunlu hale gelen DASK (Zorunlu deprem sigortası) ile araç sahiplerini ilgilendiren nakliyat, Trafik ve Kasko Sigortaları ile hasar dosyası ile tazminat konularında bilgi sahibi olacaksınız. Kısacası halen geleceğin meslekleri arasında yer almaya devam ediyor. Sizde bu eğitimi alarak bulunduğunuz il ve ilçenin sigortacısı olabilirsiniz.

Yukarıda yer alan eğitimleri Halk Eğitim Merkezleri ve İsmek’te bulabilirsiniz. İsmek Pazarlama ve Perakende alanı sadece Reyon Şefi ve Sigortacılık kurslarını henüz içermemektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir