Ümraniye İsmek

Ümraniye Anadolu yakasının nüfus bakımından en kalabalık ilçesi olup, İstanbul geneline bakıldığında ise en büyük 4. İlçe olduğu görülmektedir. Yaklaşık 700 Bin insanın yaşadığı Ümraniye 35 mahalleden oluşmaktadır. İlçe aynı zamanda geniş çaplı ormanlara sahiptir. Bir zamanlar ilçenin tamamı ormanlarla kaplı olduğu bilinmektedir. Oksijen kaynağı bu ormanlar bize Frigya’lılardan kalmıştır. Frigya’lılar çam ağacını kutsal kabul ettikleri için yaşadıkları her yeri çam ağacı ormanları ile donatmıştır. Neyse arkadaşlar asıl konumuz olan Ümraniye İSMEK kurslarını tanımaya başlayalım.

Ümraniye Ücretsiz Kurs

Ümraniye’de 8 Farklı Noktada İSMEK Kurs Merkezi Bulunuyor

Evet, arkadaşlar ilçemizde 8 farklı noktada (Atatürk Mahallesi, Çakmak Mahallesi, Mithatpaşa, Dudullu yanı sıra Şehit Kaymakamımız Muhammed Fatih SAFİTÜRK’in ismi verilen Atakent Mahallesi ve Ümraniye Engelliler Merkezi, Spor Eğitim Merkezi ve Ümraniye Cezaevinde tutuklu ve hükümlüler için eğitim verilmektedir. Geçtiğimiz yıl ile kıyaslayack olursak 2 yeni kurs merkezi açıldığı görülmektedir. Şimdi dilerseniz kurs merkezlerine ait bilgileri kısa ve özet şekilde tanıyalım.

ATATÜRK MAHALLESİ

Ümraniye’de en geniş kapsamlı İSMEK kurs merkezi Çünkü 81 farklı Branş seçeneği ile hayal ettiğiniz tüm eğitimleri içermektedir. 12 Derslik bulunan modern binası yanı sıra sürekli desteğini yanınızda bulacağınız 31 eğitimci kadrosu ile öncelikli tercihiniz olmalıdır. Eğitimi verilen dallara baktığımızda yabancı dil İngilizce, Arapça ve Japonca eğitimleri ile bir adım önde olduğu görülüyor. Bunun dışında 12 farklı dalda eğitim imkânı bulacağınız kişisel gelişim kursları (Diksiyon, İş Hayatı, Sosyal Hayatta İletişim, İş Organizasyonu, Liderlik Eğitimi) yanı sıra biz Müslümanların kutsal kitabı Kur’an-ı Kerim ve Osmanlıca eğitimleri 16 yaş üzeri herkes için geçerlidir.

Güzellik ve Saç Bakımı Hizmetleri: Atatürk Mahallesi İSMEK kurs merkezinde dikkat çeken bir diğer alan ise güzellik ve saç bakımı hizmetleri olup, bu bölümden 15 farklı kurs seçeneği bulunmaktadır. Hem kadınlar hem de erkek kursiyerlerin severek katılacağı dallara bakacak olursak Cilt Bakımı, El Bakımı, Erkek Kuaförü, Bayan Kuaförü, Föncü, Makyaj, Manikür-Pedikür ile Aromaterapi gibi farklı eğitimlerle tanışabilirsiniz.

Adres: Atatürk Mahallesi Alemdağ Caddesi Çeşme Sokak No:1
Telefon: 0216 523 79 65

 

MİTHATPAŞA

Atatürk Mahallesi İsmek’ten sonra en gelişmiş merkezlerden biri olup, yapısına baktığımızda 66 Branşta eğitim imkânı olduğunu görüyoruz. Yabancı dil alanında alışılagelmişin dışında (İngilizce ve Arapça dışında) eğitim bulunmuyor. En çok dikkat çeken alan el sanatları olup, özellikle hobi türü eğitim arayanların severek katılacağı yaklaşık 20 Branş bulunmaktadır. Bunun dışında Grafik ve Fotoğraf alanında hem sanatsal hem de mesleki anlamda kendinizi geliştirme imkânı bulacağınız (Fotoğraf Çekimi, Özel Gün Fotoğrafçılığı, Photoshop, Bilgisayar Destekli Reklam ve Tasarım ile Özel Gün Grafik Tasarımları) şeklinde İSMEK Branş listesine bu yıl dâhil olan güzel bir eğitim yer almaktadır.

Adres: Mithatpaşa Caddesi No:107
Telefon: 0216 443 38 21

 

DUDULLU

Ümraniye’nin önemli semtlerinden biri olan Dudullu 2 farklı mahalleden oluşmaktadır. Kuzeyi Aşağı Dudullu, güneyi ise yukarı Dudullu olarak bilinmektedir. Asıl konumuz olan Dudullu İSMEK kurslarına dönecek olursak Ümraniye genelinde öncelik sıralamasında 55 Branş ile 3. Sırada yer almaktadır. Diğerlerinde olduğu gibi yabancı dil ile başlayacak olursak aradığımız farklılığı burada görebiliyoruz. Çünkü İngilizce ve Arapça dışında aynı zamanda Almanca ve Fransızca eğitimleri de verilmektedir. Dikkat çeken bir diğer alan ise Çocuk Gelişimi ve Eğitimi olup, özellikle anne ve anne adaylarını yakından ilgilendiren eğitimler göze çarpıyor. Branşlara bakmak gerekirse 3-6 Yaş Çocuk Etkinlikleri, Çocukla İletişim, Çocuklarda Duygu ve Davranış ve Çocukların Temel İhtiyaçları şeklinde Branş listesine bu yıl eklenen çok özgün kurslar yer almaktadır.


Adres: Necip Fazıl Mahallesi Alemdağ Caddesi No:575
Telefon: 0216 365 01 37

 

 

ŞEHİT KAYMAKAM MUHAMMED FATİF SAFİTÜRK KÜLTÜR MERKEZİ (ATAKENT)

Konuya geçmeden önce şehit kaymakamımız ve diğer tüm şehitlerimiz için sizden 3 İhlas 1 Fatiha okumanızı ve şehitlerimizin aziz ruhlarına hediye etmenizi rica edeceğim. Şubenin ismi daha önceleri Atakent Kültür Merkezi iken 10 Kasım’da PKK’nın hain saldırısı sonucu şehitlik mertebesine erişen Muhammed Fatif SAFİTÜRK olarak değişmiştir. Konum olarak belirtmek gerekirse Atakent Mahallesinde yer almaktadır. 48 Branşta eğitim imkânı sunan bu merkezde ön plana çıkan Branşlara bakacak olursak Spor eğitimleri ile başlamak istiyorum. Özellikle hanımları yakından ilgilendiren Aerobik, Pilates ve Crunch ile sağlıklı ve zinde kalmaya hazır mısınız? Hazırsanız sağlık raporunuz ile hemen kayıt olmayı ihmal etmeyin. Dilerseniz Mithatpaşa Spor Eğitim merkezinden de ücretsiz yararlanabilirsiniz.

Giyim Üretim Teknolojileri: Dikkat çeken alanlardan biri de özellikle Türkiye ekonomisinin önemli gelir kaynaklarından biri olan giyim ve üretim teknolojileri olmaktadır. Modelistlik dâhil 8 farklı Branşın yer aldığı kurslara birlikte bakalım. Modelist Yardımcılığı, Kadın Giysileri Kalıp Hazırlama, Pratik Kalıp Hazırlama, Kadın Giysileri Dikimi, Pratik Giysi Dikimi ile Pardösü, Trençkot ve Ferace Dikimi gibi eğitimlerden gerek hobi gerekse mesleki amaçlı yararlanabilirsiniz.

Müzik ve Gösteri Sanatları: Şehit Kaymakam Muhammed Fatih SAFİTÜRK Kültür Merkezine dair aktaracağımız son alan özellikle gençlerin severek katıldığı müzik ve gösteri sanatları alanında olacaktır. Müzik, ses ve oyunculuk gibi eğitimlerin yer aldığı bu alanda seçim yapabileceğiniz 9 farklı eğitim bulunuyor. Müzik aletlerinde Bağlama ve Gitar eğitimleri dikkat çekerken oyunculuk eğitimlerinde ise Tiyatro ve Drama eğitimleri bulunmaktadır. Bunların dışında ise Türk Halk Oyunları ve Türk Halk Müziği Korosu gibi seçenekler bulunmaktadır.


Adres: Atakent Mahallesi Atakan Caddesi Üstündağ Sokak No:2
Telefon: 0216 523 54 56

 

ÇAKMAK MAHALLESİ

Çok fazla Branş olmamasına karşın özenle seçilmiş eğitimlerin olduğunu görüyorum. Özellikle Bilişim Teknolojileri alanında Bilgisayar Kullanımı ve Web Tasarım geleceğin mesleklerinden birine adım atmak isteyenler için önerimdir. Bunun dışında yine Yazarlık Atölyesi oturduğunuz yerden yazı, makale yazarak gelir elde etmenizi ve hatta İnternet sitesi açarak düzenli bir iş haline gelebilir.

Adres: Şehit Burak Kurtuluş Caddesi No:2
Telefon: 0216 365 07 39

 

ÜMRANİYE ENGELLİLER MERKEZİ

İSMEK İstanbul’da yaşayan tüm insanlara ücretsiz eğitim vermek üzere tasarlanmış bir projedir. Yerli yabancı fark etmeksizin aynı zamanda engelli vatandaşlarımız içinde temel ve mesleki eğitimler verilmektedir. Bunun için İstanbul genelinde 3 farklı ilçede engelli vatandaşlarımız için eğitim merkezi kurmuştur. O ilçelerden biride Ümraniye olup, Atakent Mahallesi Mithatpaşa Caddesi üzerinde bulunan tam donanımlı binada hizmet vermektedir. 11 Farklı Branşta eğitim verilmekte olup, bakmak gerekirse görme engelliler için Braille Alfabesi işitme engelliler içinde Türk İşaret Dili ve engelli olan olmayan herkese açık olan İşaret Dili Öğretici ve Tercüman Eğitimi en gerekli kurslar arasında yer alıyor. Bunların dışında engelli vatandaşlarımızı meslek sahibi yapmak ve iş hayatına kazandırmak içinde Bilgisayar Kullanımı (görme engelliler içinde mevcut) Hızlı Klavye Kullanımı, Web Tasarım ve Santralist gibi seçenekler bulunuyor. Tabii ki sanatsız bir hayat olmayacağı için engelli vatandaşlarımız yönelik Ahşap Boyama ve Vernikleme, Dekoratif Ev Aksesuarları, Filografi ve Guaj Boya eğitimleri yer almaktadır.

Adres: Atakent Mahallesi Mithatpaşa Caddesi No:107
Telefon: 0216 443 38 20

 

ÜMRANİYE SPOR EĞİTİM MERKEZİ

Evet, arkadaşlar hep kültür, sanat ve mesleki eğitimlerden bahsettik, şimdi birazda sağlığımızı yakından ilgilendiren bir eğitim olan spordan bahsedelim. İstanbul’da 19 farklı noktada hizmet veren İSMEK Spor Eğitim Merkezlerinden biri de Ümraniye Mithatpaşa mahallesinde olup, kadın ve erkekler için spor eğitimleri verilmektedir. Aerobik, Pilates ve Fitness eğitimleri verilmektedir. Spor alanına yeni eklenen Crunch ise henüz dâhil edilmemiş görünüyor. Ama bu eğitime ille de katılmak istiyorum diyorsanız Atakent’te bulunan Şehit Kaymakam Muhamed Fatif SAFİTÜRK Kültür Merkezinde bulunan İSMEK kurs merkezinde bu eğitimi bulabilirsiniz.

Adres: Mithatpaşa Caddesi No:107
Telefon: 0216 443 38 22

 

ÜMRANİYE CEZAEVİ İSMEK KURS MERKEZİ

Son olarak tutuklu ve hükümlülere yönelik eğitimlerin verildiği Ümraniye Cezaevi ile ilgili bilgilere bakalım. Henüz Branş listesi eklenmediği için hangi kursların olduğunu göremiyoruz. Özellikle suçsuz yere hapse düşenleri Allah kurtarsın diyelim.

Ümraniye İsmek Kurs Kayıtları Nasıl Yapılır?

Genel kayıtların başlaması ile birlikte tüm kurs kayıtları kursiyer.ismek.ist adresinden ONLINE olarak yapılmaktadır. Yapmanız gereken tek şey belirtilen adrese girmek ve ilçeler kısmından Ümraniye seçmek yeterli olacaktır. Bu konuda aktaracaklarımız bu kadar olup, sormak istediğiniz hususlara yanıt verilmektedir.

Ümraniye Belediyesi Kursları

Konu açılmışken birazda yerel yönetimin (Ümraniye Belediyesinin) sağladığı kurslardan bahsedelim. Belediye yönetimi okulların kapanması ile birlikte çocuklar ve gençler için yaz kursları düzenlemektedir. Kültürel ve sanatsal faaliyetlere ek olarak özellikle yüzme kursları çocukların çok ilgisini çektiği söylenebilir. Tabii ki izcilik kampında güzel bir hafta geçirmek isteyen çocuklarımızı da yine Ümraniye Belediyesi kurslarından yararlanmaya bekliyoruz. Konuyla ilgili daha fazla bilgi için 444 98 22 numaralı telefondan bilgi alabilirsiniz.

2 Comments

Add a Comment
  1. tuba ecem sizer

    cilt bakımı icin kayıt yaptırmak istiyorum

    1. admin - WEBMASTERYOLCU

      Tuba: Kayıtlar kursiyer.ismek.org adresinde İnternet üzerinden yapılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu İnternet sitesi İstanbul Büyükşehir Belediyesi Hayat Boyu Öğrenme Merkezi (İSMEK) resmi sitesi değildir. Bilgi edinmek için ismek.ist kurs başvuruları için kursiyer.ismek.ist adresini kullanmalısınız. Sitemizin amacı sadece haber değeri taşıyan bilgileri paylaşmaktır.