İSMEK 2021-2022 Kayıtları 24 Eylül’de Başlıyor.

İstanbul’da yaşayanların merakla beklediği: İSMEK 2021-2022 kurs kayıtları 24 Eylül Cuma, saat 10.00 itibari ile başlayacaktır. Başvuruların nasıl ve nereden yapılacağı ile nelere dikkat edilmesi gerektiğini yazının devamında bulacaksınız.

İsmek 2021-2022 Kayıtları Başlıyor

Kayıtların başlaması ile birlikte, başvurular her zaman olduğu gibi İSMEK’in resmi İnternet sitesi kursiyer.ismek.istanbul adresinden yapılacaktır. (1).

Kursiyer.ismek.istanbul Adresini Kullanmanız Gerekir

İsmek Kayıt Sayfası

Online İsmek kurs başvurusu için kursiyer.ismek.ist adresini kullanabilirsiniz. Tabii ki dilerseniz ismek.ist adresinden de kayıt sayfasına kolayca ulaşabilirsiniz. Açılan sayfada sistem sizden T.C. kimlik numarası + doğum tarihi bilgilerinizi girmenizi isteyecektir. Bu bilgileri doğru girmeniz halinde sizi tanıyacaktır. Eksik bilgileri devamında dolduracaksınız. Yabancı ülke vatandaşları ise Foreign Student Login yani (Yabancı Kursiyer Girişi) butonuna tıklayarak kayıt için gerekli bilgileri doldurabilirler.

Siteme ilk defa giriyorsanız sizi ilk olarak 3 farklı kutucuğun yer aldığı şartnameler sayfası karşılayacaktır. Öğrenci şartnamesi, online başvuru ve kayıt şartları ile KVKK aydınlatma ve rıza metnini okumanız ve onaylamanız gerekir. Sonrasında ise eksik bilgilerinizi doldurmanız gereken başka bir forma yönlendirecektir. Eksik bilgileri doldurarak artık kurs seçimi kısmına geçebilirsiniz. Kurs seçimi sayfasında gelişmiş filtreleme aracı bulunmaktadır. İlçe, kurs merkezi, alan, branş seçimi yaparak katılmak istediğiniz kurs merkezi ya da eğitimi kolayca bulabilirsiniz. Kurs gün ve saatleri size uygun olan eğitimlere anında başvuru yapabilirsiniz. Online başvuru ile ilgili merak ettiğiniz detaylara aşağıda yer alan bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsiniz. https://www.ismekkurs.com/ismek-online-basvuru-nasil-yapilir

Kesin Kayıt İçin İsmek Kurs Merkezine Gelmelisiniz

İnternet üzerinden başvuru yaptınız. İlk aşamayı yani ön kayıt aşamasını geçmiş bulunuyor. Fakat yapmanız gerekenler tam olarak bitti denilemez. Şimdi ise başvurunuzu onaylatmak, kesin kayda dönüştürmeniz gerekir. Bunun için başvuru yaptığınız İSMEK kurs merkezinden sizi aramaları ya da SMS ile ulaşmalarını beklemelisiniz.

Kurs merkezi yönetimi asil listede yer alan adayları telefonla arayarak ya da kısa mesajla bilgi vererek kurs merkezine gelmelerini istemektedir. Ancak bu aşama sonrası kursiyer oluyorsunuz. Bazı branşlarda ise kursiyerleri ön yeterlilik testine tabii tutmak için sınava çağırabilirler. Telefonunuz ulaşılabilir olmalıdır. Sizi aradıklarında ulaşılmaması halinde kayıt hakkını kaybedebilirsiniz.

Asil ve Yedek Başvuru Nedir?

İSMEK kayıt sayfasında asil ve yedek kayıt kavramı ile karşılaşabilirsiniz. Kafanız karışmaması için buna açıklık getirmek istiyorum. Başvurmak istediğiniz branş 20 kursiyer alacaksa burada 40 başvuru kabul edilir. Bunların ilk 20 tanesi asil sonraki 20 tanesi ise yedek başvuru olarak ele alınır. Asil listede yer almak için hızlı davranmalısınız.

Asil listede yer alan kursiyerler kurs merkezine giderek başvurularını onaylatması halinde eğitime başlarlar. Asil listeden ulaşılamayan, kurs merkezine kesin kayıt için gelmeyenler mutlaka olacaktır. Bu arkadaşların yerine yedek listeden öncelik sırasına göre kursiyerler dahil edilir. Yani yedek listede yer almanız tamamen devre dışı kaldığınız anlamına gelmez. Son ana kadar umudunuzu korumalısınız.

İSMEK Kursları Ücretli mi?

İstanbul’un en kaliteli eğitimlerinin verildiği İSMEK kursları tamamen ücretsizdir. Dilediğiniz kurs merkezi ve branşa herhangi bir ücret ödemeden katılabilirsiniz. Sizlerden talep edilecek tek ücret teneffüslerin olmazsa olmazı demli çay ve kahve ücreti olacaktır. Kursun kantininde satılan bu içeceklere ise çok uygun fiyatlarla satılmaktadır. (2).

İSMEK Branş Listesini Mutlaka İnceleyelin

Başvuru yapmamdan önce, eğitim almayı düşündüğünüz alan ve branşın detaylarına, gereksinimlerine mutlaka göz atmalısınız. Bunun için aşağıda yer alan bağlantıyı kullanabilirsiniz. https://www.ismek.istanbul/tr/branslar3.aspx

Aynı Alanda 2 Branş Seçebilirsiniz!

Kursiyerlerin en çok merak ettiği konuların başında kaç kursa başvuru yapabilecekleri gelmektedir. Burada bilmeniz gereken en önemli husus tercihinizi aynı alan üzerinden en fazla 2 branş şeklindedir. Yani ilk seçimi yabancı dil alanından yapmanız halinde diğer hakkınızı da yine yabancı dil alanında yapmalısınız.

Alan, Branş, Program Nedir?

İSMEK yeni döneme 40 farklı alanda eğitim vereceğini duyurdu. Burada kafanızı karıştıran bazı hususlar olabilir. Peki alan, branş ve program ne anlama gelmektedir. Alan deyince aklınıza şu gelmelidir. Yabancı dil, bilişim teknolojileri, el sanatları vb anlamalısınız.

Branş dendiğinde ise yabancı dil altında yer alan Türkçe hariç tüm diller eklenebilir. İngilizce, Almanca, Arapça, Rusça, Fransızca daha birçok dil sayılabilir.

Program ise yine yabancı dil örneğinden gidersek İngilizce branşı kendi içerisinde A1, A2, B1,B2 ya da mesleki İngilizce gibi kendi içerisinde programlara ayrılmaktadır.

Eğitimlerinizi tamamladığınızda farklı dallardan eğitim seçebilirsiniz. Örnek ilk başladığınız eğitimi eğitim öğretim dönemi bitmeden tamamlarsanız. Siz farklı alanlardan eğitim seçebilirsiniz. Bunun dışında bir de genel branşlar altında siz hakkınızı tamamlamış olsanız bile seçebileceğiniz bazı genel branşlar yer almaktadır. Dilerseniz o eğitimlere de kayıt olabilirsiniz.

İSMEK Kurs Merkezini Görerek Karar Verin

İsmek kurs merkezleri

Eğitim almak istediğiniz İSMEK kurs merkezini, kayıt olmadan önce tespit etmelisiniz. Aradan geçen 1 yıllık süreçte adresi değişen ya da geçici olarak kapananlar olabilmektedir. Bu nedenle İSMEK kurs merkezleri sayfasına aşağıda yer alan bağlantıdan ulaşarak size en yakın ya da eğitim almak istediğiniz branşı içeren şubeyi tespit edebilirsiniz. https://enstitu.ibb.istanbul/portal/kursmerkezleri.aspx

İSMEK Perakende Okulu

Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) Gıda Perakendecileri Derneği (GPD) ve Kategori Mağazacıları Derneği (KMD) işbirliği ile başlatılan bir proje İSMEK perakende okulu, sadece teorik eğitim ile sınırlı kalmak yerine aynı zamanda uygulama eğitimleri de içermektedir. Şişli ilçesinde yer alan İsmek perakende okulu yaklaşık 20 programda eğitim vermektedir. Bunların içerisinde emlak danışmanlığı ve kentsel dönüşüm danışmanlığı gibi son yılların en kazançlı meslekleri de yer almaktadır. Teorik eğitimler İSMEK kurs merkezlerinde gerçekleşirken uygulama eğitimleri ise anlaşmalı kurumlarda gerçekleşmektedir.

İSMEK Yabancı Dil Okulu

istanbul’da yabancı dil eğitimi için binlerce TL ödemenize gerek kalmıyor. Çünkü İSMEK yabanı dil okulu ile onlarca yabancı dil eğitimi ücretsiz olarak sunuluyor. İstanbul’un Fatih ilçesinde bulunan İSMEK dil okulu 50’den fazla programda eğitim vermektedir. En çok tercih edilen yabancı dil eğitimleri arasında yer alan İngilizce kursları 7 farklı program ile size sunuluyor. Dilerseniz İngilizce kursu seçeneklerine göz atalım. İngilizce A1,A2,B1,B2 ve C1 seviyeleri yanı sıra YDS hazırlık kursu ve İngilizce kitap çeviri eğitimleri yer almaktadır.

Yabancı dil eğitimleri tabii ki sadece İngilizce ile sınırlı değildir. Almanca, Arapça, Çince, Farsça, Fransızca, İspanyolca, İtalyanca, Japonca, Korece, Rusça ve yabancılar için Türkçe kursları yer almaktadır. Aynı şekilde Osmanlıca eğitimleri içinde İsmek dil okulunu tercih edebilirsiniz.

Fırıncılık ve Pastacılık Okulu

Fırıncılık ve Pastacılık Okulu
Profesyonel ekmek ve pastacılık eğitimleri veriliyor.

İstanbul’un fırıncı ve pastacıları bundan böyle İSMEK kurslarında yetişiyor. Geçtiğimiz yıllarda hayata geçen İSMEK fırıncılık ve pastacılık okulu ekmek ve pasta üretimi konusunda uzmanlar yetiştiriyor. Daha önce İstanbul Halk Ekmek (İHE) tarafından kullanılan ve boşaltılan binada eğitimler gerçekleşmektedir. Tam donanımlı merkezde her türlü teorik ve uygulama eğitimleri yer almaktadır. 20’den Fazla programın yer aldığı kurslarda sizde fırıncı ya da pastacı olabilirsiniz.

Güzellik ve Saç Bakımı Hizmetleri Okulu

Türkiye’nin en önemli mesleklerinden biri kuaförlük, hem erkekler hem de kadınlar arasında en önemli gelir kaynaklarından biridir. Eskiden kalfa ve ustalar çıraklıktan yetişirdi. Şimdi ise İSMEK güzellik ve saç bakımı hizmetleri okulunda yetişiyor. Bakırköy’de bulunan bu merkez sadece saç yapımı eğitimleri vermiyor. Aynı zamanda cilt bakımı ve makyaj gibi birçok eğitimi içeriyor. 30’dan Fazla programda eğitimin yer aldığı Bakırköy güzellik ve saç bakımı hizmetleri okulunda yer alan eğitimleri göremeden karar vermemelisiniz.

İSMEK Spor Merkezleri

İSMEK sadece kültür sanat ve mesleki eğitimlerle sınırlı kalmıyor. Aynı zamanda sağlımızı yakından ilgilendiren konularda da yanımızda olmaya devam ediyor. Sağlıklı yaşam için olmazsa olmaz hale gelen spor eğitimleri yine İsmek spor merkezlerinde ücretsiz olarak gerçekleşmektedir. İstanbul’un 18 farklı noktasında yer alan spor merkezleri kadın ve erkekler için özel eğitimleri içermektedir. Eğitimi verilen spor dallarına bakacak olursak Fitness, Aerobik, Pilates ve Crunch ön plana çıkıyor.

Yaşadığınız ilçede bulunan İSMEK kurs merkezleri, uzmanlık okulları, spor eğitim merkezleri, engelli eğitimi ve sosyal yaşam merkezlerini aşağıda yer alan bağlantıya tıklayarak görebilirsiniz. https://enstitu.ibb.istanbul/portal/kursmerkezleri.aspx

İsmek Yaz Kursları Ne Zaman Başlıyor?

2014 Yılına kadar sadece 16 yaş üzeri yetişkinlere eğitim veren İSMEK aldığı yeni kararla 12-16 yaş arası gençlerinde eğitimlerden yararlanmasını sağladı. Bu kapsamda yaz okulu uygulamasını da hayata geçirdi. Okulların tatil olması ile birlikte başlayan İSMEK yaz okulu özellikle çocukların beğenisini kazandı. İsmek yaz okulu kayıt tarihleri, eğitimi verilen branşlar ve merak ettiğiniz diğer hususları aşağıda yer alan bağlantıdan ulaşabilirsiniz. https://www.ismekkurs.com/ismek-yaz-kurslari

İSMEK Sertifikaları Ne Zaman Verilir?

Eğitimini belirlenen devamsızlık düzeyini aşmayan ve başarılı bir şekilde tamamlayanlar eğitim türüne göre Milli Eğitim Bakanlığı onaylı sertifika ya da İSMEK katılım almaktadır. MEB onaylı sertifika almaya hak kazananlar belgelerini eğitim bittikten 1-2 ay sonra kurs merkezinden alabilirler. Sürecin uzun sürmesi belgenin Ankara’da hazırlanarak gönderilmesi ile ilgilidir. Kurs yönetimi sertifikanız hazır olduğunda sizi bilgilendirerek almanızı isteyecektir. Sadece katılım belgesinin yer aldığı branşlarda ise eğitimin son günü belgeniz kurs merkezinde hazırlanarak teslim edilir.

İSMEK iş Başvurusu Yapmak İster misiniz?

Milyonlarca insana eğitim verirken aynı zamanda binlerce insana da istihdam imkanı sağlamaktadır. Bunların içinde binlerce öğretim görevlisi, kurs merkezi yetkilisi ve hizmetli insanlar bulunmaktadır. İsmek kurslarında görev almak ister misiniz? Uzman ya da usta öğretici olarak görev alabilirsiniz. Bunun için kariyer.ibb.ist adresine göz atmalısınız. Oradan başvurunuzu yaparak İsmek’ten gelecek haberi beklemelisiniz. İsmek iş başvurusu ile ilgili daha fazla bilgiye yine sitemizden de ulaşabilirsiniz.

REFERANSLAR

1. Eser, A. (2010). Belediyelerin mesleki yaygın eğitimdeki rolü: İsmek örneği (Doctoral dissertation, Marmara Universitesi (Turkey)).

2. Özer, F. (2010). Meslek ve beceri kazandırmada büyükşehir belediyelerinin rolü, İstanbul Büyükşehir Belediyesi uygulamaları: İSMEK (Master’s thesis, Sakarya Üniversitesi).

313 Yorum Yorum yap
 1. Slm tasarim giyim öğretmenliği başvurusu ne zaman yapabilirim

  1. Gülcan: İSMEK İş başvuruları https://kariyer.ibb.istanbul/ adresinden yapılmaktadır.

 2. Merhaba, İngilizce eğitimi verebilmek için öğretmen olarak nereye başvuru yapıyoruz acaba? Başvurular geçti mi geçtiyse de bir sonraki başvuru dönemi ne zaman oluyor acaba? Teşekkürler.

  1. Samet; İSMEK iş başvuruları kariyer.ibb.istanbul adresinden yapılmaktadır.

 3. Yabancı kimlikle olurmu acaba?

  1. Mahabbat: İsmek kurslarından yabancı ülke vatandaşları da yararlanabilmektedir.

 4. Merheba,
  Yabanci için türkçe kursu kayit ne zaman başliyor.

  1. Mahtab: Kayıtlar 19 Ağustos tarihinde başlayacaktır.

 5. fırıncılık okulu kayıtları ne zaman acılıyor

  1. Ömer: Yeni dönem kayıtları ile ilgili açıklama bekleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.