Merhaba arkadaşlar asıl konumuz olan kurs bilgilerine geçmeden önce tarihi geçmişi Milattan öncesine dayanan bir ilçe Üsküdar’ı özetle tanıyalım. 1926 yılına kadar İstanbul’dan bağımsız il statüsünde olan üsküdar daha sonra yapılan yasal düzenleme ile İstanbul’un ilçesi yapılmıştır. Üsküdar adını ilçemizin güneybatısında yer alan eski iskeleden aldığı tarihi kaynaklarda belirtilmektedir. Eskiden üsküdar Türklerin en çok yaşadığı yerler arasında yer almaktaydı, İstanbul’un ilk yerleşim yerlerinden birisi olup Üsküdar’ı ne kadar anlatsak sayfalara sığdıramayız. O nedenle biz asıl konumuz olan Üsküdar’da ücretsiz sanat ve meslek kurslarına dönelim. İstanbul’un her ilçesinde bulunan kurs merkezleri ile hizmet veren İsmek Üsküdar’da daha etkili olduğu söylenebilir. 11 Farklı kurs merkezinin yer aldığı ilçede İstanbul’da ilk olarak Türk İslam Sanatları alanında temel ve ihtisas düzeyinde eğitimler verilmektedir. Şimdi dilerseniz 16 yaş üzeri herkesin ücretsiz yararlandığı kursları görelim.

Üsküdar Ücretsiz Kurs

AHMEDİYE MESLEKİ UZMANLIK MERKEZİ
İstanbul’un bir kaç noktasınd bulacağınız İsmek Mesleki Uzmanlık Merkezlerinden biride Üsküdar’da olup, Ahmediye mahallesinde yer almaktadır. Adını semtimizde camisi ve imareti bulunan İbn’ül Emin Ahmed Ağa’dan almaktadır. (Rabbim bu güzel insanlardan razı olsun) 30’dan fazla branşın yer aldığı kurslarda özellikle yabancı dil ön plana çıkmaktadır. İngilizce, Almanca, Fransızca ve Rusça seçenekleri bulunmaktadır. Bunun dışında geleceğin meslekleri haline gelen Web Tasarım ve Seo ile tekstil sektöründe kendine meslek edinmek isteyenler için Modelistlik ve Stilistlik eğitimleri verilmektedir.

BAĞLARBAŞI TÜRK İSLAM SANATLARI İHTİSAS MERKEZİ
Yazının başında da belirtildiği gibi İstanbul’da ilk defa göreceğiniz kurslardan biride Türk İslam Sanatları alanında eğitim veren kurslar bulunmaktadır. İlçemizde bunlardan iki tane bulunmakta olup, birisi temel düzeyde eğitim verirken diğeri ise bu alanda kendini daha ileri düzeye taşımak isteyenler için ihtisas düzeyinde eğitim vermektedir. Eğitimi verilen branş detaylarına aşağıdaki butona tıklayarak ulaşabilirsiniz.

BULGURLU
33 Mahalleden oluşan İlçenin en büyük semti Bulgurlu özellikle İstanbul’da yaşayanların mutlaka gezip görmek istediği yerlerden birisi Küçük Çamlıca Tepesi burada yer almaktadır. Aynı şekilde 1200 yılında kurulduğu bilinen tarihi Bulgurlu hamamı yine görenleri kendine hayran bırakıyor. Asıl konumuz olan eğitime dönecek olursak Bulgurlu İsmek şubesinde 20’den fazla branşta eğitim verildiği görülmektedir. Bu eğitimlerden büyük bir bölümü lezzet branşlarına ayrılmış durumdadır. Aynı şekilde hanımların sağlıklı bir hayat yaşamaları ve formda kalmaları içinde Aerobik ve Pilates gibi spor eğitimleri bulunmaktadır.

ÇENGELKÖY
Şuan İstanbul’da tüketilen sebze ve meyvelerin %90 gibi büyük bir bölümü diğer il ve ilçelerden gelmektedir. Geçmişte ise İstanbul’un önemli sebze ve meyve bahçeleri olduğu görülmektedir. Onlardan biride Çengelköy olup, buranın salatalığı meşhur olup, aynı zamanda kiraz ve ayva yetiştirildiği görülmektedir. Geçmişte zenginlerin yaşadığı bu semtte eğitim almak isteyenler için Çengelköy İsmek 30’dan fazla branşta eğitim imkanı sağlamaktadır. Diksiyon ve kadınların günlük hayatta olmazsa olmazı haline gelen cilt bakımı en çok tercih edilen branşlar arasında yer almaktadır. Bu şubemiz hakkında detaylı bilgiye yine aşağıda yer alan butona tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Bağlarbaşı
Selami Ali mahallesi gazi caddesi no:22 Eski bağlarbaşı iett garajı A blok kat:1
0216 310 99 77

İcadiye
Barışık sokak no:15 Fıstıkağacı
0216 532 31 96

Üsküdar Türk İslam Sanatları Eğitim Merkezi (Temel)
Aziz Mahmut Hüdayi Mahallesi Doğancılar Caddesi Tebhirhane Sokak No:60
0216 492 15 84

Aziz Mahmut Hüdayi Kurs ve Uygulama Merkezi
Açık Türbe Mektebi Sokak No:7
0216 310 12 85

Güzeltepe Kültür Merkezi
Namazgah Caddesi No:18 Güzeltepe
0216 318 36 63

Yavuztürk
Niyazi Sayın kültür merkezi Karadeniz caddesi no:59 kat:2-3
0216 481 93 04

Üsküdar Küplüce
Beylerbeyi Mahallesi Kızılağaç Sokak No:4
0216 318 34 59

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu İnternet sitesi İstanbul Büyükşehir Belediyesi Hayat Boyu Öğrenme Merkezi (İSMEK) resmi sitesi değildir. Bilgi edinmek için ismek.ist kurs başvuruları için kursiyer.ismek.ist adresini kullanmalısınız. Sitemizin amacı sadece haber değeri taşıyan bilgileri paylaşmaktır.