Kaymek

İç Anadolu bölgesinin 3. büyük şehri olan Kayseri aynı zamanda nüfus yoğunluğu bakımından ülkemizin en kalabalık 15. şehri olma ünvanını taşımaktadır. 1 Milyondan fazla insanın yaşadığı şehir aynı gelişmiş sanayi kenti olup, 16 ilçesi ile Kayseri yapılan araştırmalarda dünyanın en eski yerleşim yerlerinden biri olduğu görülmektedir. Eski adı Mazaka ve Kaisareia olup, 1988 yılında yapılan kanuni düzenleme ile büyükşehir statüsü kazanmıştır. Nüfusu çok hızla artan Kayseri özellikle turizm olanakları ön plana çıkması ile çevre illerden göç almaya başlamıştır. Aynı şekilde Yeraltı zenginlikleri ile ünlü olan Kayseri eğitime çok önem verilmektedir. İlimizde 30 anaokulu ve 500’den fazla ilköğretim okulu bulunmaktadır. Yine aynı şekilde sürekli istihdama yönelik planların yapıldığı Kayseri Büyükşehir Belediyesi halkına ücretsiz sanat ve meslek edindirme kursları düzenlemektedir. KAYMEK adını verdiği sanat ve meslek edindirme kursları ile ücretsiz olarak eğitim imkanı sağlamaktadır.

Kayseri Ücretsiz Kurs

Kaymek Kursları Nedir?
Şehrin güzellik ve özelliklerini kısaca tanıdıktan sonra asıl konumuz olan kayseri ücretsiz kursları ele alalım. Kayseri Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Mesleki Eğitim Kursları KAYMEK yaptığı yazılı açıklamada branş sayısını 109’a yükselttiğini duyurdu. Web siteleri çok sık güncellenmediği için henüz branş sayısı 52 olarak görünmektedir. 14 Farklı kurs merkezi ile eğitim verilmekte olup, ileri seviye eğitimler içinde Kaymek İhtisas Merkezi bulunmaktadır. Zorunlu öğrenim yaşını tamamlayan herkese açık olup, başvurular kurs merkezlerinde bizzat yapılmaktadır.

Branş listesi (100’den Fazla Eğitim)
Yukardada belirtildiği gibi yapılan yazılı açıklamada 109 branş olduğu beyan edilir. Fakat kaymek.com web sitesine bakıldığında ise 20 alan 52 branş bulunduğu görülmektedir. Herkesin ihtiyacı ve severek katılacağı eğitimleri içeren Kaymek branş listesi ayrıca sitemize eklenmiş olup, aşağıda alan ve alt branş bilgileri bulunmaktadır. Ahşap Teknolojisi (2) – Aile ve Tüketici Bilimleri (2) – Bilişim Teknolojileri (2) – Çocuk Gelişimi ve Eğitimi (2) – Giyim ve Üretim (1) – Saç Bakımı ve Güzellik (2) – Kişisel Gelişim (3) – Kuyumculuk (2) – Okuma Yazma (1) – Cam ve Seramik (1) – Yiyecek İçecek (2) – Sekreterlik ve Büro Yönetimi (2) – El Sanatları (10) – Fotoğraf ve Grafik (2) – Halkla İlişkiler (1) – Hukuk (1) – Seyahat ve Konaklama (2) – Muhasebe (1) – Sanat ve Tasarım (4) – Yabancı Dil (6)

Çocuklu Annelere Eğitim, Çocuklarına Kreş Desteği
İstanbulda yaşayan annelerin en önemli sıkıntılarından biri kursa gittiğinde çocuklarını kime nereye bırakacaklarıdır. Kaymek bu sorunu çoktan çözüme kavuşturmuş olup, 3-6 yaş çocuğu olan annelere eğitim sürecinde ücretsiz kreş desteği sunmaktadır. Anneler eğitim alırken çocuklarıda rehber öğretmen ve alanında uzman çocuk bakıcıları ile hoş vakit geçiriyorlar. Açıkçası taktir edilecek bir uygulama olduğu söylenebilir.

Nasıl Kayıt Olunur?
Tekrar belirtmek gerekirse 16 ve üzeri bireylere açık olan eğitimler aynı zamanda Milli Eğitim Bakanlığı tarafından onaylı sertifikalıdır. Eğitimlerde belli bir devamsızlık sürecini aşmayan ve başarı sağlayanlar bir nevi altın bilezik takmış olacaklar. Peki nasıl kayıt olacağız, hangi belgeler gerekli onlarıda aşağıdaki listede görelim.

  • Nüfus cüzdanı.
  • 1 adet diploma fotokopisi veya öğrenci belgesi
  • 1 adet fotoğraf
  • 2 (föy) dosya

14 Farklı Kurs Merkezi
Şubelerin dağılımına baktığınızda genelde Kocasinan ve Melikgazi ilçelerinde olduğu görülmektedir. Şuan için 14 şubesi ile eğitim veren Kaymek tesis isimleri eklenmiştir. (Detaylarına sitemizden ulaşabilirsiniz.) Belsin, Argıncık, Beyazşehir, Boztepe, Erkilet, Göznuru, Hürriyet, Kaymek İhtisas Merkezi, Kocasinan, Mimsin, Sümer, TOKİ, Turgut Reis, ve Ziya Gökalp şubelerine kayıt için bizzat gelebilirsiniz.

Kayseri Büyükşehir Belediyesi Mesleki Eğitim Kursları

Kursiyerlere İş Bulma İmkanı Sağlıyor
Eğitimini başarıyla bitirip sertifika almaya hak kazanan kursiyerler Kayseri genelinde branşı ile alakalı iş ianlarına yönlendirilmekte olup böylece kursiyerin iş bulması istihdam edilmesi kolaylaşmaktadır. Aynı zamanda kaymek.com sitesinde kursiyerler cv tarzında ilanlar açabilmektedir.

Kaymek 2014-2015

Kayseri’nin en büyük ve ücretsiz eğitim kurumu olan Kaymek 2014-2015 eğitim öğretim dönemi için kayıtlar başlamıştır. 1 Eylül tarihinde başlayan genel kayıtların 2. dönemi 5 Ocak 2015 tarihinde başlayacaktır. Daha fazla bilgi ve kayıt için size en yakın Kaymek kurs merkezlerine gelmenizi bekliyoruz.

İşaret Dili Kursu İle Engeller Kalkıyor
Kayseri’de bir çok yeniliğe imza atan Kaymek en çok talep edilen eğitimlerden birini daha hayata geçiriyor. Engelli vatandaşlarımızın iletişim şekli olan işaret dilli kursları başlıyor. Kaymek İstisas Merkezi şubesinde gerçekleşecek olan eğitimleri çevremizdeki ihtiyaç sahiplerine duyurmalıyız.

Kaymek Toki Tesisleri

Afganistanlı Kursiyerlerden Aşüre Etkinliği
Muharrem ayı ile birlikte yapılmaya başlanan aşüre sadece evlerde değil, Kaymek TOKİ şubesinde Türk mutfağı branşında eğitim alan Afgan kursiyerler çok özel bir aşüre yaptılar. Türk ve Afganistan bayrakları ile süslenen aşüre dağıtımına Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki’nin eşi Neşe Özhaseki katıldı.

Etkili ve Hızlı Okumma Kursları Başlıyor
En zor diller arasında yer alan Türkçeyi etkili ve hızlı okuma yeteneği kazanmak isteyenler için Kaymek Hızlı Okuma kursu İhtisas Merkezi’nde 17 Kasım’da başlıyor.

Kaymek’te Öğrendi Kendi Sergisini Açtı
Kayseride her türlü eğitimi ücretsiz sunan Kaymek yağlı boya resim kursuna 4 dönem boyunca katılıp edindiği tecrübe ile sergi açmaya karar veren Perihan Üstüntaş 35 eserden oluşan sergisini Kayseri Park AVM’de açtı. Açılışta Kaymek müdürü Mürşide Gonca Arslan açılış kurdelasını keserek eski kursiyerimizi tebrik etti.

Kayseri Park AVM Resim Sergisi

Renklerin Armonisi Resim Sergisi
Eğiten ve yetenekleri gün yüzüne çıkaran Kaymek aynı zamanda kursiyelerin başarısını herkesin görmesini sağlıyor. Eğitim sürecinde gerçekleştirdiği sergisine bir yenisini daha ekliyor. 19-20 Ocak tarihlerinde gerçekleşecek olan Renklerin Armonisi Resim Sergisine tüm halkımız davetlidir. Kayseri Park AVM zemin kattadır.

   Paylaş
Yorum yapılmamış

İsmek Kursları