4 bin yıllık tarihe geçmişe sahip olan Pendik ilçesinin geçmişteki adı Pantikapeu olarak bilinmektedir. İstanbul’un Anadolu’ya açılan kapılarından birisi olmuştur. Tarihi ve doğal güzellikleri ile dikkat çeken Pendik uzun sahilleri yanı sıra İstanbul’un incisi olarak adlandırılan Adalara ulaşım 10 dakika olup, aynı zamanda bir diğer yanında ise oksijen kaynağı haline gelen Aydos ormanları bulunmaktadır. Nüfusu hızla artan ilçeler arasında yer almakta olup, özellikle YHT (Yüksek Hızlı Tren) buradan kalkması nedeniyle her gün binlerce insanın ziyaret ettiği yerlerdendir. Gelişmiş imkanlara başarılı eğitim alanlarını ekleyen Pendik Belediyesi ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kursları 16 yaş üzeri herkese ücretsiz sanat ve mesleki eğitimler vermektedir. Pendik İsmek kursları ilçe genelinde 11 farklı noktada eğitim vermektedir.

İsmek Pendik

Yeni Mahalle Kurs ve Uygulama Merkezi
Abdulhalik Renda Caddesi No:22 Pendik
0216 491 30 25

İsmek Pendik Branş Listesi
Pendik Kursları

Diğer İsmek Pendik Kursları
Yukarıda yer alan branş listesi ilçe merkezinde yaşayanlar için hizmet veren Pendik Yeni Mahallesi Kurs ve Uygulama Merkezi olup, ilçede bunun dışında 10 farklı eğitim merkezi daha bulunmaktadır. Aşağıda o kurslara dair kısa ve özet bilgiler yer almakta olup, detayları yine sitemizde bulacaksınız.

KAVAKPINAR
Pendik’in en kalabalık mahallelerinden biri olan Kavakpınar yaklaşık 70 bin insana ev sahipliği yapmaktadır. Mahallede 3 okul, 2 sağlık ocağı ve birde sanat ve meslek eğitimleri adına Kavakpınar İsmek Kurs merkezi bulunmaktadır. İlçe merkezinde bulunan Yeni Mahallesi İsmek kurs merkezinden sonra en fazla branşı bulabileceğiniz şubeler arasında yer almaktadır. Detaylar için aşağıda yer alan butona tıklayınız.

KAYNARCA
Geçmişte bu bölgenin su ihtiyacını karşılayan kaynak bulunması nedeniyle adı Kaynarca olarak kalan mahalle 2. km alana kurulu olup, mahalle içerisinde yaklaşık 40 cadde 200’den fazla sokak bulunmaktadır. Kavakpınar gibi kalabalık mahallelerden biri olup, yaklaşık 60 bin insan yaşamaktadır. Burada sanat ve meslek eğitimleri için Kaynarca İsmek kurs merkezi bulunmakta olup, detaylar için tıklayınız.

KURTKÖY
İstanbul’un en yaşanılası semtlerinden biri Kurtköy aynı isimle Türkiye’nin bir çok yerine köy, kasaba ve ilçe bulunmakta olup, bizim konu edindiğimiz Kurtköy daha önce Kartal’a bağlı olup, Pendik ilçe olması ile buraya bağlanmıştır. Aydos dağı eteklerinde kurulmuş olup, aynı zamanda ömerli barajı bir bölümü bu mahallede yer almaktadır. Kurs detaylarını görmek için butona tıklayınız.

AHMET YESEVİ MAHALLESİ
Ata Yesevi olarak bilinen tarihte bilinen ilk Türk mutasavvıfı Ahmet Yesevi adı Pendik’te yaşatılmaya devam ediyor. 1994 Yılında Esenyalı mahallesinde ayrılarak mahalle olmuş ve yaklaşık 30 bin insana ev sahipliği yapmaktadır. Pendik’te ücretsiz sanat ve meslek eğitimi bulacağınız 11 şanslı mahalleden biride Ahmet Yesevi Mahallesi ismek olduğu görülmektedir.

BAHÇELİEVLER MAHALLESİ
Yine Türkiye’nin bir çok il ve ilçesinde karşılaşacağınız Bahçelievler ismi Avrupa yakasında bir ilçe olup, aynı zamanda Pendik’e bağlı 31 mahalleden biridir. 1966 Yılında kurulmuş olan bu mahalleyi konum olarak tanıtmak gerekirse Pendik Oto Sanayi Sitesi bu mahallede yer almaktadır.

ÇAMLIK MAHALLESİ
Pendik ilçesine bağlı 31 mahalleden biri olan Çamlık ilçenin kuzeyinde yer almakta olup, Sultanbeyli ilçesine bağlı olan Necip Fazıl Mahallesi ile komşudur. Nüfusu 10 bin gibi olan mahalle şirin bir yerdir.

DOLAYOBA
Türkiye’ye büyük bir zarar veren 12 Eylül 1980 askeri darbesi Dolayoba Belediyesinin iptal edilmesi emrini vermiştir. O dönem oldukça büyük bir semt olmasına karşın belediyeliği iptal edildiği için küçülmüş ve parçalanmıştır.

ORHANGAZİ
İstanbul’un Anadolu yakasında ecdadımız Osmanlı’nın adının yaşatıldığını bir çok yerde görürsünüz. Onlardan biride Pendik Orhangazi Mahallesi olup, Osmanlı İmparatorluğu kurucusu Osmangazi’nin oğlu olup, Osmanlı’nın ikinci padişahıdır.

SÜLÜNTEPE
Yine Pendik’in doğal güzellikleri ile çevrili bir mahallesi Sülüntepe Aydos’un kuzeyinde yer almakta olup, mahalle içerisinde bir okul, kurs ve 5 cami bulunmaktadır. Kendi halinde ve geniş kapsamlı dostlukların yaşandığı bir yerdir.

VELİBABA
Erzurum’un Horasan ilçesinde yaşamış ve kabri bu ilçede bulunan bir zatın ismini taşıyan Velibaba Mahallesi bir çok insan için yakından tanınmakta olup, maalesef üzücü bir ismi olan Kartal F Tipi Cezaevi bu mahallede yer almaktadır. İstanbul ve diğer şehirlerden çok sayıda insan ziyaret için gelmektedir.

Pendik İsmek Nerede?
Bu ilçede yaşayanların en çok merak ettiği konulardan biride ilçe merkezindeki kursun nerede olduğudur. Yukarıda adres ve iletişim bilgileri yer almış olup, tarif etmek gerekirse Tren İstasyonu yanında diyebiliriz. Dolmuş durakları yanında olup, Tren İstasyonu yanına gelmeniz yeterli olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu İnternet sitesi İstanbul Büyükşehir Belediyesi Hayat Boyu Öğrenme Merkezi (İSMEK) resmi sitesi değildir. Bilgi edinmek için ismek.ist kurs başvuruları için kursiyer.ismek.ist adresini kullanmalısınız. Sitemizin amacı sadece haber değeri taşıyan bilgileri paylaşmaktır.