Bursa Kurs Rehberi

Türkiye’nin en büyük dördüncü şehri olan bursa gerek tarihi gerekse ekonomisi ile her zaman gündem olmaya devam ediyor. Fakat bizim gündeme aldığımız husus ise eğitim alanında sergilediği başarı olmaktadır. Son yılların en çok aranan kelimesi sanat ve meslek kursları bu ilimizde oldukça başarılı bir şekilde uygulanmaktadır. Bu yıl 10. kuruluş yıl dönümüne kutlayan Bursa Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Meslek Eğitimi Kursları Busmek yanı sıra ilçe belediyeleri tarafından halkın mesleki kurs ihtiyacı karşılanmaktadır. Tabii ki tek alternatif yerel yönetimler olmayıp, devletimiz HEM, MEM dışında Bursa İşkur ve Kosgeb kursları ile meslek edinmek isteyen, kendi işini kurmak isteyen Bursa halkının yanında olmaya devam ediyor.

Bursa Meslek Kursları

Busmek
Her zaman olduğu gibi ilk olarak en gelişmiş kurumdan başlıyoruz. İlk tanıyacağımız eğitim kurumu Busmek (Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Meslek Eğitimi Kursları) olup, tarihi geçmişine baktığınızda ilk olarak 2006 yılında sadece 5 kurs merkezi ile başladığını görürsünüz. Aradan geçen 10 yıllık süreçte Busmek kurs merkezi sayısını 15’r yükseltmiş olup, her gün yeni kurs merkezi planları yapmaya devam etmektedir. Öyle ki başarısı dünya genelince taktir edilen Busmek bundan böyle kardeş ülke olan Kosova halkına kurs verecektir. 150’den fazla branşta eğitim vermekte olup, kayıtları sürekli açık ve İnternet üzerinden online olarak yapılmaktadır. Tamamen ücretsiz olan Busmek aynı zamanda eğitim sonunda altın bilezik olarak nitelenen Milli Eğitim Bakanlığı tarafından onaylı sertifika vermektedir. Şimdi dilerseniz Busmek hakkında daha fazla bilgiyi görmek için aşağıdaki butona tıklayınız. Çünkü bizim bu sayfada daha tanıtacağımız çok kurs bulunuyor. (Ülkem adını gurur verici bir durum)

Bursa Halk Eğitim Merkezleri
Türkiye genelinde ücretsiz kurs fırsatı sunan HEM (Halk Eğitim Merkezi Kursları) Bursa’da 17 farklı ilçede hizmet vermektedir. Zorunlu eğitim yaşını dolduran herkesin katılabileceği bu kurslara ayrıca Destekleme ve Yerleştirme Kursları DYK eklenmiş olup, bundan böyle lise mezunu ve açık öğretim lisesinde okuyan öğrenciler Halk Eğitim Merkezlerinde ücretsiz olarak üniversiteye hazırlık eğitimleri alacaktır. Sitemizde ilerleyen zamanlarda Bursa’da hizmet veren HEM ve MEM faaliyetlerini detaylıca tanıyacağız.

Bursa İşkur Kursları
İnsanı gururlandıran devlet kurumlarından biride Türkiye İş Kurumu olup, son yıllarda yaptığı çalışmalar ile işsizlik değilde iş beğenmeme durumu olduğunu ortaya koymuştur. Çünkü İşkur İş ilanlarına bakıldığında binlerce işveren aradığı elemanı bulmakta zorlandığını görürsünüz. İşverenlerin ihtiyacı olan nitelikli ve meslek sahibi eleman yetiştirmek için İşbaşı Eğitim Programı (İEP) başlatan kurum kurs boyunca 1000 TL maaş ve sigorta primlerini yatırmaktadır. Eğitimlerin %80 gibi büyük bir bölümü iş garantilidir.

Bursa Kosgeb Kursları
Ücretsiz meslek eğitimi, iş garantisi derken son yıllarda yapısı değişen ve gelişen kurumlardan biride KOSGEB olmuştur. Kısa adı KOSGEB (Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı) olan kurum özellikle Bursa’da kendi işini kurmak isteyenler için hem eğitim hemde maddi destek sağlamaktadır. Girişimcilik destek programı ile kendi işini kuracakları maksimum 100 Bin TL destek vermektedir. Bu desteğin 30 bin TL’si geri ödemesiz hibe olmak üzere kalan kısım ise işinizi kurup, kazanmaya başladıktan sonra faizsiz ve eşit taksitlerle geri ödüyorsunuz. 18 Yaş üzeri herkese açık olan Kosgeb desteklerinden yararlanabilmek için ilk olarak 70 saat sürecek olan Kosgeb Uygulamalı Girişimcilik Kurslarına katılmanız gerekir. Bu eğitimi Kosgeb kurum olarak kendisi verdiği gibi yetki verdiği iş ve eğitim kurumları gerçekleştirmektedir. Yetki verilen kurumlardan biride Busmek olup, belirli sürelerde girişimcilik eğitimi vermektedir.

İnesmek
Şimdi birazda ilçe belediyeleri tarafından sağlanan eğitimlere bakacak olursak ilk olarak karşımıza merkezi ilçelerden birisi olan İnegöl Belediyesi çıkacaktır. Kısa adı İnesmek olan (İnegöl Belediyesi Sanat ve Meslek Eğitim Kursları) 15 yaş üzeri herkese sanat ve meslek kursları sağlamaktadır. 15 Yaş üzeri herkesin yararlanabildiği İnesmek kursları hakkında detaylara aşağıdaki butona tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Osmek
Bursa’da ücretsiz yararlanabileceğiniz kurslardan biride Osmangazi Belediyesi Meslek Edindirme Kursları (OSMEK) olup, ilçe genelinde size en yakın noktada bulunan 19 farklı şubesi ile yaklaşık 50 farklı branşta ücretsiz meslek kursları sağlamaktadır. Aynı şekilde detaylı bilgi ve kayıt tarihlerini görmek için aşağıda yer alan butona tıklayabilirsiniz. Açılan sayfada Osmek kurslarını yakından tanıma fırsatı bulacaksınız.

Yılmek
Son aktaracağımız kurs bilgisi Bursa’nın en büyük ikinci ilçesi olan Yıldırım Belediyesi Meslek Kursları Yılmek üzerine olacaktır. Hem yetişkinler hemde okul öncesi çocuklara verdiği kurslar ile bilinen Yılmek tercih edebileceğiniz alternatifler arasında yer almaktadır. Daha fazla bilgiye yine aşağıdaki butondan ulaşıyoruz.

Evet değerli arkadaşlar Bursa’da ücretsiz kurs denince ilk akla gelen kurumları sizlere aktarmaya çalıştım. İlerleyen süreçte gelişmeler oldukça sizlere duyurmaya devam edeceğiz. Sizlerin sormak, öğrenmek istediği konuları aşağıdaki soru ve yorum formundan iletebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir